HOMEPAGE

Život a práce
 
Systém školství
 
Veřejné a soukromé univerzity

 

České vysoké školy navštěvuje stále více cizinců

 
photo:  (sxc.hu)
 

Vysoké školy a univerzity v ČR studuje čtyřikrát více cizinců, než tomu bylo před deseti lety.

 
Zatímco v roce 2001 se na český soukromých a veřejných vysokých školách vzdělávalo necelých 9 tisíc cizinců, v roce 2010 jich bylo takřka 38 tisíc. V současné době je v ČR téměř 400 tisíc vysokoškolských studentů, kteří studují na 26 veřejných a 45 soukromých vysokých školách a univerzitách.

Nejvíce studentů ze zahraničí – téměř 7 tisíc – má Univerzita Karlova v Praze (6852), velká část z nich zde studuje lékařské a farmaceutické vědy. Podobná situace panuje i na Masarykově univerzitě v Brně, kde z 5599 cizinců studuje lékařskou fakultu 1315 studentů ze zahraničí. Vysoká škola ekonomická v Praze má více než tři tisíce zahraničních studentů, z nich největší část zvolila obory, které se vyučují na Fakultě mezinárodních vztahů.

Největší zájem mají cizinci právě o ekonomické vědy (studuje je 30,6 % z celkového počtu cizinců-vysokoškoláků). S jistým odstupem následují technické vědy (16,5 %), zdravotnictví (15 %) a humanitní obory (15,3 %). Na soukromých vysokých školách v ČR studuje necelých 10 tisíc cizinců.

Nejpočetnější skupinou zahraničních studentů jsou Slováci, následují je studenti ze států bývalého Sovětského svazu. Z Ruska se do ČR přijelo vzdělávat 2545 studentů, Ukrajina zde má 1456 studentů, Bělorusko 510 studentů, Kazachstán dokonce až 805 studentů. Mezi vysokoškolskými studenty však můžete najít i mladé lidi ze států, které mají renomované vysoké školy a univerzity: z Francie je to 117 studentů, z Německa 394 studentů, ze Spojeného království dokonce 418 studentů, ze Spojených států amerických 178 studentů. Početnými skupinami jsou i studenti z Afghánistánu (357), Kypru (189), Řecka (379), Indie (150), Izraele (134), Malajsie (318), Norska (269), Polska (354), Portugalska (483) a Vietnamu (728 studentů). Ve statistice rozdělení studentů podle státního občanství, kterou vypracoval Ústav pro informace ve vzdělávání, lze ovšem najít i studenty z velice exotických zemí: z Guinea-Bissau, z ostrova Svatý Tomáš, z Toga a Trinidad a Tobago. Z afrického kontinentu tvoří nejpočetnější skupinu studentů Angolané, kterých v ČR studuje 42, a Libyjci, kterých v ČR studuje 39.

Studenti-cizinci si mohou pochopitelně vybrat, zda na vysokých školách v ČR chtějí studovat v češtině nebo v některém ze světových jazyků. Vysoká škola ekonomická v Praze má například akreditovaných téměř 30 oborů, které lze studovat v angličtině, jeden dokonce i v ruštině.

Nejvíce akreditovaných oborů v angličtině má České vysoké učení technické v Praze (studuje zde více než 2000 zahraničních studentů). V cizích jazycích se však v zemi vyučují i umělecké obory – ať už studium jednotlivých hudebních nástrojů, nebo výtvarné umění. Přehled všech akreditovaných oborů českých veřejných i soukromých vysokých škol a univerzit naleznete zde. To, ve kterém jazyce jsou vyučovány, se dozvíte ve sloupci H, přičemž A značí angličtinu, N němčinu, R ruštinu, P polštinu atd.
 
 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 06.06.2011
 
 
 

Související články

 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Vyšší odborné školy

Vyšší odborné školy připravují studenty na výkon specializovaných odborných profesí. Absolventi

 
 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Nejžádanější studijní obory

Právo, medicína a umění – obory, které nejvíc táhnou mladé lidi

 
 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Kredit soukromých vysokých škol roste

Dvě soukromé univerzity a více než čtyřicet soukromých vysokých škol stále více konkurují zavedeným...

 
 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Nejvýznamnější vzdělávací instituce

České vzdělávací instituce jsou známé a vyhledávané z různých důvodů, například pro svou dlouhodobou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…