HOMEPAGE

Turistika
 
Jak to tu funguje
 
Komunikace

 

Rady na cestu

 
photo:  (sxc.hu)
 

V jakém časovém pásmu Česká republika leží, jaké vás zde čeká počasí, kdy jsou svátky a v obchodech je zavřeno, pár základních českých frází, něco o české měně a mnoho dalších užitečných informací.

 

Čas

Česká republika spadá do stejného časového pásma jako zbytek střední kontinentální Evropy, jedná se tedy o centrální evropský čas (GMT) + 1 hodina. Česká republika rozlišuje letní a zimní čas a denní a noční dobu počítá ve 24hodinovém systému. 

Při určování času Češi nepoužívají čas dopolední (a. m.) a odpolední (p. m.), ale například 8 hodin je dopoledne (8 a.m.) a 20 hodin je 8 hodin odpoledne (8 p. m.). V hovorové řeči se můžete setkat s určením času 8 hodin ráno, 10 hodin dopoledne, 6 hodin odpoledne (18. hodina) či 8 hodin večer (20. hodina).

Kdy ČR navštívit?

Obecně je možno říci, že Česká republika nabízí svým návštěvníkům něco zajímavého v kteroukoli roční dobu. Chcete-li poznávat památky a jezdit po hradech a zámcích, doporučujeme vám období mezi začátkem května a koncem září. Některé památky a většina muzeí a galerií mají sice otevřeno po celý rok, v letním období se ale často na hradech a zámcích konají nejrůznější doprovodné akce, které by určitě bylo škoda promeškat.

Duben a říjen jsou pro návštěvu památek jakýmsi mezidobím, ve kterém si zde můžete užít více klidu, ale musíte zároveň myslet na to, že počasí bývá poměrně chladné, mnohdy jen kolem 10 °C. Pokud se vydáte za památkami v zimě, musíte počítat s tím, že mnohé z nich mohou být zavřené. Na druhou stranu zde budete mít spoustu klidu pro rozjímání ve ztichlé zimní krajině, a budete-li mít štěstí na sníh třpytící se v paprscích zimního slunce, budete okouzleni.

Oproti tomu červenec a srpen jsou měsíce prázdnin a dovolených, počet návštěvníků je mnohem vyšší, nicméně interiéry hradů nabízejí příjemný únik od žhavého letního slunce a horkého počasí (teplota mnohdy překročí 30 stupňů Celsia).

Co se týká zimních sportů, sníh pokrývá české hory obvykle mezi prosincem a březnem. Teploty se, především na horách, pohybují stabilně pod nulou a někdy mohou klesat i pod 20 až 30 stupňů Celsia. Ve velkých zimních střediscích jsou upravené sjezdovky v případě nutnosti uměle zasněžovány pomocí sněhových děl.

Pro většinu dalších aktivit, jako jsou návštěvy přírody, turistika a cykloturistika či pobyt v lázeňských střediscích, roční období už není rozhodující. Záleží jen na vás, máte-li rádi teplé až horké dny (červenec a srpen), kvetoucí jaro (duben až červen), voňavý a barevný podzim (září a říjen) nebo mrazivou zimu (půlka listopadu až březen).

Svátky a prázdniny

Soboty, neděle a státní svátky jsou dny, kdy bývá většina úřadů a bank zavřená, ve svátek a o nedělích jsou často zavřené i obchody. Většina restaurací, barů i turistických atrakcí však bývá otevřená. Je třeba pamatovat, že spoje veřejné dopravy nejezdí tak často jako v normální dny.

Svátky:

Nový rok (1. 1.)
Velikonoční pondělí (rozhraní března a dubna)
Svátek práce (1. 5.)
Den vítězství (8. 5.)
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. 7.)
Den upálení mistra Jana Husa (6. 7.)
Den české státnosti (28. 9.)
Den vzniku samostatného československého státu (28. 10.)
Den boje za svobodu a demokracii (17. 11.)
Vánoční svátky (24. –26. 12.)

 

Školní prázdniny

Hlavní školní prázdniny jsou v létě (celý červenec a srpen). Dále mají děti volno o Vánocích a na jaře (týden, liší se podle místa školy).

Jazyk

V České republice se hovoří jazykem českým, který se řadí ke skupině slovanských jazyků patřících mezi indoevropské jazyky. Nejblíže má čeština k ostatním západoslovanským jazykům, zejména ke slovenštině.

Měna

Oficiální měna v České republice je koruna česká (Kč). Mince jsou v hodnotách 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a můžete se setkat i s mincí v hodnotě 50 Kč. Papírové bankovky jsou v hodnotách 50 Kč, 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000  Kč, 2000 Kč a 5000 Kč.

Směnárny

Směnáren je v České republice celá řada. Samozřejmostí jsou směnárny v bankách a hotelových recepcích, ale kurzy zde nebývají příliš výhodné. Nejlepší směnný kurz nabízejí soukromé směnárenské kanceláře, dobré je však porovnat jak aktuální kurz, tak výši poplatků.

Platební karty

Pro výběr hotovosti z vaší mezinárodní platební karty můžete využít síť bankomatů. Ty přijímají všechny běžné typy karet (Visa, MasterCard, Plus, Cirrus a další). Nejvýhodnější je platit přímo prostřednictvím platební karty. Především v Praze s tím nebudete mít ve většině obchodů, restaurací a hotelů žádný problém.

Cestovní šeky

Bezpečným způsobem přepravy finančních prostředků jsou bezpochyby cestovní šeky. Pokud jste zákazníky American Express, Thomas Cook nebo Visa, nebudete mít v českých bankách s akceptováním cestovních šeků žádný problém. Eurocheque je také běžně přijímán.

Elektrická síť

Před cestou do České republiky mějte na paměti, že připojení do elektrické sítě může být rozdílné, než na jaké jste zvyklí ze svého domova. Síťové napětí je 230 V, 50 Hz, zásuvky jsou dvoukolíkové

Telefonování

Telefonování je v České republice velmi pohodlné a snadné. Zemi pokrývá několik sítí mobilních operátorů.

Chcete-li se do České republiky dovolat, zadejte nejprve kód země 00420, pak následují další čísla (město, telefonní účastník), ale vždy již bez další nuly. Telefonní čísla v ČR prošla nedávno zásadní změnou, neplatná jsou např. čísla ve formátu 00420 0312 55328. Nejlepší způsob, jak zjistit nové telefonní číslo, je zavolat na linku 1180 (004201180). 

Pokud chcete volat z České republiky do zahraničí, vytočte nejprve 00, pak následuje kód volané země a dané telefonní číslo (například do Velké Británie budete vytáčet 0044 7949 758866).

Veřejné telefonní automaty

Česká síť veřejných telefonních automatů patří mezi nejhustší v Evropě. Veřejné telefonní automaty fungují buď na telefonní karty nebo, v menší míře, na drobné mince. Telefonní karty jsou k dostání na poštách, ve stáncích s novinami, na benzinových stanicích a někdy i v supermarketech. Karty se prodávají v hodnotách 150, 300 a 500 Kč. Karty O2 TRICK umožňují zasílání krátkých textových, hlasových, případně elektronických zpráv. Službu podporují všechny automaty, v prodejní síti jsou k dispozici čipové O2 TRICK karty v hodnotách 200,- Kč. Hlasová SMS umožňuje zasílání zpráv na pevné linky v ČR. Uživatel může z libovolného mincovního, kartového, či kombinovaného přístroje odeslat zprávu SMS, která je doručena na pevnou linku.

Mobilní telefony

V současné době provozují na území České republiky své služby 3 mobilní operátoři: Vodafone, T-Mobile a Telefónica O2. Všechny mobilní sítě v ČR jsou duální – pracují na frekvenci 900 a 1800 MHz, tedy v pásmech, na které je většina aparátů připravena.

Předtím, než začnete v České republice používat váš mobilní telefon, zvažte, zda by pro vás nebylo finančně výhodnější koupit si místní SIM kartu. Váš telefon však musí být v takovém případě odblokován. Cena nové přednabité SIM karty se pohybuje v rozmezí 300–2000 Kč, podle výše počátečního kreditu. Čeští poskytovatelé mobilního telefonování Telefónica O2, Vodafone i T-Mobile nabízejí i službu zapůjčení celého telefonu. Na konkrétní podmínky a další podrobné informace se podívejte na internetové stránky těchto společností:
Telefónica O2: http://www.cz.o2.com      
Vodafone: http://www.vodafone.com/
T-Mobile: http://www.t-mobile.com/

Pošta

Poštovní služby zajišťuje v České republice Česká pošta. Tyto služby jsou na velmi slušné úrovni a zároveň nejsou nijak drahé. Poslání klasické pohlednice nebo lehkého dopisu (až 20 gramů) do evropských zemí stojí 17 Kč, do ostatních 17-18 Kč. Pohlednici nebo dopis můžete poslat buď přímo z pošty, nebo v prodejně novin a časopisů zakoupit známku a dopis pak vhodit do oranžové poštovní schránky.

V rámci služeb České pošty funguje i expresní pošta. Samozřejmostí je možnost pojištění, pokud posíláte cenné věci, vyplňte i celní prohlášení.

 

Internet

Stejně jako ve většině evropských zemí i v České republice je běžnou záležitostí internetové připojení. Najdete je buď ve svém hotelu, nebo můžete využít služeb internetových kaváren. Připojení k internetu je čím dál častěji možné využít také v informačních střediscích a veřejných knihovnách.

Otevírací doba

Obchody

Většina obchodů má otevřeno od pondělí do pátku od sedmi či osmi (potraviny) nebo od devíti hodin a v sobotu dopoledne, zavírají kolem šesté. Velká obchodní centra nebo obchodní domy  mají otevírací dobu delší, většinou do 22 hod. (i o víkendech), některé jsou v provozu non-stop (například Tesco). Jen málo menších obchodů dodržuje polední přestávku, obvykle mezi 12. a 13. hodinou.

Banky a úřady

Banky a úřady mají otevřeno pouze v pracovních dnech (pondělí až pátek) obvykle mezi 9. a 17. hodinou, provozní doba poboček jednotlivých ústavů se liší. Pošty mívají otevřeno i v sobotu dopoledne.

Restaurace

Většina restaurací a kaváren bývá otevřena denně od 9 do 23 hodin, ale i déle. V menších městech začínají restaurace a kavárny obvykle svůj provoz až obědem, tedy zhruba od 11 hodin. Podobná otevírací doba je i ve většině hospod a pivnic.

Bary a kluby

Bary a kluby začínají svůj denní provoz většinou až po poledni. Otevřeno pak bývá zhruba do 1 hodiny v noci, někdy i do tří nebo pěti hodin, častokrát záleží i na zájmu hostů. V pátek a v sobotu bývají otevírací doby nejdelší a nezřídka se zavírá třeba až druhý den v 8 hodin ráno.

Suvenýry

Mezi nejblíbenější upomínkové předměty z České republiky tradičně patří výrobky zručných řemeslníků, zejména sklo, porcelán a keramika. Obchody se sklem a porcelánem vás budou v centru Prahy provázet snad na každém kroku. I obchůdků s ručně zpracovávanou keramikou najdete v Praze dostatek, kromě keramiky tady často můžete nakoupit i ručně vyráběné oděvy a módní doplňky. Významným artiklem České republiky jsou polodrahokamy zvané české granáty.

Českou republiku charakterizují mimo jiné i výrobky potravinářského průmyslu. Odvézt byste si určitě měli alespoň jednu láhev českého piva, případně vína. Jedinečný je také karlovarský likér Becherovka, vzpomínkou na jižní Moravu zase může být Jelínkova slivovice. Milovníkům sladkostí můžeme doporučit lázeňské oplatky vyrobené na základě jedinečné receptury, která se předává z generace na generaci, a českou čokoládu Orion.

 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 30.12.2009
 
 
 

Související články

 
Komunikace
 
 

Rady na cestu

V jakém časovém pásmu Česká republika leží, jaké vás zde čeká počasí, kdy jsou svátky a v obchodech je...

 
 
Komunikace
 
 

Mobilní operátoři a komunikace

V České republice poskytují mobilní telefonní služby čtyři mobilní operátoři: Telefónica O2, T-Mobile...

 
 
Komunikace
 
 

Digitální vysílání

V oblasti televizního a rozhlasového vysílání se v České republice, podobně jako v jiných zemích...

 
 
Jak to tu funguje
 
 

Internetové, poštovní a...

Nejen pro návštěvníky cizí země, ale i pro místní obyvatele je nejdůležitějším kanálem komunikace s...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…