HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Horská lyžařská střediska

 
photo:  ()
 

Česká republika je obklopena horami a dobré sněhové podmínky si tu vyznavači bílého sportu užívají zpravidla několik měsíců. Využít mohou stovky kilometrů udržovaných běžeckých tratí, sjezdové svahy různé náročnosti, snowparky, sáňkařské a bobové dráhy. Většina zimních středisek v České republice se nachází v národních parcích nebo chráněných krajinných oblastech.

 

K zázemí lyžařských středisek patří ski servisy stejně jako útulné horské hospůdky nebo restaurace. Na českých horách myslí i na ty, kteří se zimními sporty teprve začínají. V půjčovnách najdou dostatečný výběr lyžařského vybavení a v lyžařských školách zase zkušené instruktory, kteří naučí lyžovat úplně všechny.

V Krkonoších si užijí náročnější lyžaři a snowboardisté

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím v ČR. Právě tady také najdete nejznámější horská střediska, jako jsou Pec pod Sněžkou, Černá hora - Janské Lázně, Špindlerův Mlýn, Harrachov a Rokytnice nad Jizerou. Díky výborným podmínkám si Krkonoše mohou vybrat i náročnější lyžaři a snowboardisté.

Spojením skiareálů Pec pod Sněžkou , Černá hora - Janské Lázně a Velká a Malá Úpa vznikla Skiarena Krkonoše. Skiarena je považována za jednu z největších lyžařských oblastí v ČR, kde je možné využít jeden skipas. K dispozici jsou tu 4 lanové dráhy, 28 lyžařských vleků a 26,6 km sjezdových tratí. Mezi středisky jezdí v zimní sezonu pravidelné linky skibusu.. V Janských Lázních si kromě sjezdování a snowboardingu sportovci báječně odpočinou při některé z fitness, wellness nebo beauty procedur, které nabízejí zdejší lázeňské domy.

Skiareál ve Špindlerově Mlýně nabízí 26 km sjezdových a více než 100 km běžeckých tratí. Od loňského roku jsou v provozu nové, delší a rychlejší lanové dráhy na Hromovce a Labské s moderním odbavovacím systémem.

Lyžařské středisko Harrachov s řadou sjezdových a běžeckých tratí znají dobře fanoušci skoků na lyžích. Na osmi skokanských můstcích padlo několik světových rekordů a na závody světového poháru se tu pravidelně sjíždí skokanská špička. S historií Harrachova je úzce spjata také výroba skla a ve zdejší sklárně s muzeem skla můžete vidět např. nejstarší brusírnu skla na světě.

Rokytnice nad Jizerou , součást Ski Regionu, láká vyznavače sjezdového lyžování velkým výběrem svahů různé náročnosti, které jsou vhodné pro začátečníky i zdatné lyžaře, stejně jako kvalitním zázemím v oblasti služeb. Návštěvníci Ski Regionu mohou k přepravě využít skibusů, které v sezoně jezdí zdarma.

Snowboardisté se vyřádí ve snowparku ve Svatém Petru s řadou skoků, crossovou tratí a prostorem pro akrobatické lyžování. Ve Svatém Petru se pořádají závody českého poháru i mezinárodní závody. V snowparku v Horních Mísečkách mohou změřit své síly zkušení borci, ale i začátečníci, další snowparky najdete také v Peci pod Sněžkou nebo Harrachově.

Součástí krkonošských zimních středisek je velké množství ski servisů, půjčoven lyžařského vybavení či lyžařských škol. Kdo zatouží po adrenalinovém dobrodružství, určitě si rád vyzkouší let na tandemovém padákovém kluzáku s profesionálním instruktorem. Tuto možnost budete mít ve Špindlerově Mlýně, Medvědíně nebo v Harrachově.

Výbornou zábavou pro lyžaře i nelyžaře jsou sáňkařské dráhy . Černou horu a Janské Lázně spojuje 3,5km Zvonková cesta, po níž se jezdilo na sáňkách-roháčcích už před 100 lety. U Špindlerovy boudy na Malém Šišáku začíná čtyřkilometrová sáňkařská jízda, která končí na Dívčích Lávkách u Bílého Labe. Zalíbilo se vám svištění větru v uších při prudkém sjezdu? Zkuste jízdu na bobové dráze ve Špindlerově Mlýně nebo Harrachově. Atraktivní zábavou je jistě i projížďka na sněžném skútru nebo na čtyřkolkách či tzv. snowtubing, lehce adrenalinová jízda v ledovém korytu na speciálních gumových člunech.

Za příznivého počasí se mohou návštěvníci Krkonoš nechat vyvézt lanovou dráhou z Pece pod Sněžkou až na nevyšší českou horu Sněžku. Výhled na českou a polskou stranu Krkonoš i hřebenová běžecká túra slibují nezapomenutelné zážitky.

České běžecké dálkové trasy měří stovky kilometrů

Česká republika je světovou velmocí v běžeckých dálkových trasách, které jsou často vedeny i po hřebenech hor. Všechny běžecké trasy jsou dokonale značeny a pravidelně udržovány. Za evropský unikát může být považována tzv. Krkonošská běžecká magistrála , která zahrnuje více než 520 km upravovaných tras (z tohoto počtu je 69 km homologovaných závodních tras).

Oblíbenou běžkařskou destinací jsou Jizerské hory, jimiž prochází cca 130 km upravovaných běžeckých tratí. Proslulá jeJizerská magistrála

Dominantou severočeského města Liberec je vrchol Ještěd s unikátní stavbou televizního vysílače. O kvalitě zdejších podmínek pro lyžování svědčí i to, že se zde v roce 2009 uskuteční FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování. Liberecké Centrum Babylon nabízí další možnosti příjemného odreagování – koupání v aquaparku, bowling nebo laser game. Oblíbenými lyžařskými středisky v Jizerských horách jsou Špičák a Bedřichov.

Nové Město na Moravě v oblasti Žďárských vrchů proslavil především závod Zlatá lyže , který je součástí světového poháru v běžeckých disciplínách.

Jedinečná kombinace zimních sportů a lázeňské relaxace

Takovou kombinaci si můžete v České republice vyzkoušet hned na několika místech. Podhůří Krušných hor proslavil tzv. západočeský lázeňský trojúhelník, který tvoří nejznámější české lázně Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně . Úlevu svalům namoženým při lyžování poskytnou fitness & wellness procedury nabízené ve zdejších lázeňských domech.

Největším lyžařským střediskem Krušných hor je Skiareál Klínovec vzdálený přibližně 120 km od Prahy. Všechny trati jsou uměle zasněžovány, takže se lyžuje i při nízké sněhové pokrývce. Snowboardisty nasměrujeme do snowparku, kde najdou U-rampu, velký skok, dále malý skok pro děti a začátečníky. Pro ně je ostatně určen i lyžařský miniareál s dětským vlekem zdarma. Bohatou nabídku tohoto střediska doplňují 2 lyžařské školy, 2 půjčovny lyžařského vybavení nebo 9 bufetů a restaurací.

Z dalších krušnohorských středisek upozorníme na Zadní Telnici a Boží Dar, nejvýše položené městečko ve střední Evropě. Sjezdovky lehké až střední obtížnosti budou vyhovovat především začátečníkům nebo rodičům s dětmi. Běžecké tratě o celkové délce téměř 100 km zavedou běžkaře částečně i na německé území. Snowboardisté mají k dispozici snowpark, děti i dospělí mohou vyzkoušet zábavný snowtubing.

V lázních Jeseník vznikl první vodoléčebný ústav na světě. Jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování v Jeseníkách je lyžařský areál Červenohorské sedlo s 4 sjezdovkami a dále areály Klepáčov a Ramzová. Z Červenohorského sedla se na obě strany Hrubého Jeseníku rozbíhají běžecké tratě. Nejvyhledávanější trasa vede jižním úbočím Velkého Klínovce, dále na Švýcárnu a do oblasti Pradědu.

Rodinná dovolená na horách

Téměř nedotčená příroda, menší lyžařská střediska, lehké až středně obtížné sjezdovky – to jsou výborné podmínky pro zimní dovolenou rodiny s dětmi, které nabízejí areály na Šumavě, v Orlických horách a  Beskydech.

V šumavských střediscích Zadov, Špičák a Kramolín se nacházejí sjezdovky lehké až střední obtížnosti. Nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy nabízí středisko Špičák. Snowboardisté mají vyhrazen prostor na Zadově, běžkaři si pak mohou vybrat některou z více než 150 km běžeckých turistických tras. Po dni stráveném na sjezdovce unavení sportovci ocení relaxaci v aquaworldu nebo něco dobrého na zub, např. místní specialitu nazvanou povidloně.

Orlické hory zvou do lyžařských středisek v Deštné a Říčky. V Orlických horách je vyznačeno asi 80 km běžeckých tras. Mezi netradiční sportovní akce se řadí nejtěžší středoevropský etapový závod psích spřežení Šediváčkův long

V Beskydech si užijí běžkaři, pro které je nachystáno více než 100 km upravovaných běžeckých tras. Mezi nimi např. Lysohorská magistrála, běžecké trasy v okolí Pusteven či traverzové cesty Těšínských Beskyd. Pro sjezdové lyžování jsou vytvořeny podmínky na Pustevnách či ve skiareálu Bílá. Zábavnou jednodenní akcí na sněhu jsou tzv. Pustevenské sněhovánky, ojedinělá soutěž, která každoročně přiláká na Pustevny spoustu malých i velkých diváků. Veselou náladu jistě neztratí ani ti, kdo v únoru navštíví Valašské muzeum v přírodě, kde se bude slavit masopust a vyhlášeny budou výsledky soutěže O nejlepší valašskou klobásku.

 
 
Autor:
 
Přidáno: 05.01.2010
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…