HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR

 

10 let od největších ničivých povodní v České republice

 
photo: Písek (czechtourism.com)
 

V srpnu 2012 si celá Česká republika připomněla jednu z nejsmutnějších událostí ve své historii – přesně před deseti lety se velkou částí země, včetně hlavního města Prahy, přehnala obrovská povodeň. Voda brala lidské životy a způsobila škody za více než sto miliard korun.

 
Povodně v roce 2002 vzaly život 17 lidem. Voda zalila 40 % území republiky, 10 krajů, 753 obcí. Padesát tisíc lidí bylo evakuováno ze svých domovů, 60 tisíc domácností bylo několik dnů bez elektřiny. Hladina Vltavy kulminovala 14. srpna 2002, kdy dosáhla 785 cm, průtok vody ve Vltavě byl 5300 m³/s (průměrný průtok bývá v Praze kolem 148 m³/s). Zatopena byla osmina města. Pražany asi nejvíce ochromila skutečnost, že se voda dostala i do metra, které se podařilo zprovoznit až v březnu 2003.

Nejvíce postiženými městskými částmi Prahy byly Malá Strana (Mapa), kde se nachází velká část nejhodnotnějších historických památek Prahy, Holešovice (Mapa), Karlín (Mapa), Zbraslav (Mapa) a mnoho dalších. Z Karlína – původně zaprášené čtvrti, plné oprýskaných domů – se díky povodním stala nová atraktivní čtvrť. Vyrostly zde nové moderní budovy, vznikl zde zcela nový způsob života.

Takřka úplně zničena byla také vyhlášená pražská Zoologická zahrada. Dnes je zahrada kompletně zrekonstruovaná, povodně zde připomínají jenom výškoměry, které ukazují, jak vysoko dosahovala voda v roce 2002. Podobná označení – jak vysoko stála v srpnu 2002 voda – můžete nalézt i na četných domech po celé republice. Fotografie z povodně v ZOO Praha si můžete prohlédnout zde.

Povodně však byly osudové i pro spoustu dalších měst v ČR, která se ocitla úplně pod vodou. Na severu Čech vzniklo obrovské záplavové jezero, které zatopilo 30 obcí, mezi jinými i Terezín (Mapa). V jižních Čechách voda prakticky odřízla od světa Český Krumlov (Mapa), vážně postižené byly České Budějovice (Mapa), Strakonice (Mapa) a Písek (Mapa), kde hrozilo, že řeka Otava strhne most, jenž je nejstarším kamenným mostem ve střední Evropě.

Navzdory celé tragédii se obyvatelé ČR k povodním postavili způsobem, který je jim vlastní: začali okamžitě pomáhat, mimořádnou práci odvedla nejen armáda, ale i dobrovolní hasiči a studenti. Po vodních spoustách zaplavila celou zemi obrovská vlna solidarity, ve speciálních sbírkách pro postižené katastrofou se vybraly desítky milionů korun, které nesmírně pomohly.

I když měly povodně katastrofální následky, v současnosti jsou postižená místa znovu opravena a mnohá z nich jsou dokonce v lepším stavu než před povodněmi. Na fotografie, mapy a videa, které ukazují, jak voda v roce 2002 ničila a jak postižená místa vypadala po pěti letech, se můžete podívat zde. Obrazovou reportáž z povodní naleznete také zde.
 
Odkazy

 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 02.08.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Politika
 
 

Politický systém České republiky

Zákonodárná, výkonná a soudní moc v ČR

 
 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…