HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Historie

 

70 let od vypálení obce Lidice

 
photo:  (wikipedia.org, autor Peter Stehlík)
 

10. června 1942 vypálili nacisté českou obec Lidice. O dva týdny později se stejným způsobem pomstili za atentát na čelného představitele SS Reinharda Heydricha v obci Ležáky (mapa). Sedmdesáté výročí těchto smutných událostí si Česká republika připomene řadou akcí.

 
Zpráva o zničení Lidic (mapa) už v roce 1942 obletěla celý svět. Záměr nacistů o vymazání české vesnice z povrchu země však nevyšel. Na počest Lidic přijala řada obcí po celém světě jméno Lidice. Stejné jméno dodnes nesou i mnohé ženy z různých částí světa.

K uctění památky obětí tohoto nacistického zločinu se 10. června v Památníku Lidice sejdou přední představitelé České republiky včetně prezidenta Václava Klause a kardinála Dominika Duky. Součástí pietní vzpomínky je i přehlídka dětských pěveckých souborů „Světlo za Lidice“, na které kromě jiných vystoupí i sbor z anglického města Stoke-on-Trent (mapa).

Vzpomínkové akce se ovšem nesoustředí jen na datum vypálení obce Lidice, začnou již mnohem dříve. Součástí Památníku Lidice je stálá výstava s názvem „A nevinní byli vinni…“, k níž se koncem března 2012 připojila nová stálá expozice Lidické sbírky v Lidické galerii. Tato ojedinělá sbírka moderního světového umění vznikla zcela spontánně, díky myšlence významného představitele hnutí „Lidice Shall Live“ (Lidice budou žít), anglického lékaře Sira Barnetta Strosse. Jsou zde umístěna díla, která se vyrovnávají s lidickou tragédií a dobou fašistické nadvlády: objekt „Pro Lidice“ Josepha Beuyse, asambláž Wolfa Vostela „Hommage à Lidice“, objekt „Čekání na Norimberk II.“ H. P. Alvermanna či dílo Sigmara Polkeho „Dvojitá podobizna“.

30. května 2012 bude v Lidicích zahájena výstava 40. ročníku „Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice“. Malby dětí pak budou vystaveny od 4. do 8. června 2012 v budově Evropského parlamentu v Bruselu. V září se tato výstava přesune do Stoke-on-Trent, v říjnu bude k vidění v lotyšské Rize a v listopadu pak v litevském Vilniusu.

8. června 2012 se v Lidické galerii představí příležitostné poštovní známky k 70. výročí vypálení Lidic a Ležáků. 14. června se uskuteční pietní vzpomínka v bývalém koncentračním táboře Ravensbrück, kam byly odvezeny ženy z Lidic, a 22. června zde bude odstartován 24. ročník štafetového běhu Ravensbrück – Lidice – Ležáky.

Přesný program vzpomínkových akcí k 70. výročí vyhlazení obce Lidice najdete na webových stránkách Památníku Lidice.

Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se ze zajetí v koncentračních táborech vrátilo zpět do vlasti 143 lidických žen a po dvouletém pátrání pouhých 17 lidických dětí. Z osady Ležáky bylo popraveno 51 mužů, žen a dětí, jedinými přeživšími byla dvě malá děvčátka.
 


 
Autor: Andrea Kábelová
 
Zdroj: Památník Lidice
 
Přidáno: 30.04.2012
 
 
 

Související články

 
Historie
 
 

Husitství a odkaz mistra Jana Husa

České země postihla za vlády Václava IV., syna jednoho z největších českých panovníků historie - krále a...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR – historie

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Historie
 
 
 
 
Historie
 
 

Po stopách UNESCO – 7. díl: – Kutná...

V rámci putování za památkami UNESCO je nezbytné ukázat i na města Kutnou Horu a Litomyšl. Kurná Hora...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…