HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Kulturní fakta

 

Podzemní továrny 2. světové války

 
photo: Rabštejn (podzemirabstejn.cz)
 

Protože se průmyslové podniky ovládané nacisty za 2. světové války stávaly stále více terčem spojeneckých leteckých útoků, byly řídící říšské orgány nuceny přesouvat výrobu do podzemí. Podzemní továrny byly účelně pospojované výrobní haly s běžícím pásem, kde byli hlavní pracovní silou vězni koncentračních táborů.

 
Území dnešní České republiky bylo pro přemístění fabrik do podzemí obzvlášť vhodné. Spojenecké bombardéry sem nelétaly, neprobíhal tu prakticky žádný ozbrojený odboj a k dispozici byla nepoškozená infrastruktura. Proto tu vzniklo mnoho německých podzemních továren, zejména v důlních prostorách Českého krasu, v jeskyních Moravského krasu nebo v železničních tunelech. Některé z nich jsou dnes přístupné i veřejnosti.

Pojďme navštívit některé z nich:

Podzemní továrna Rabštejn (mapa) se nachází v podzemních prostorech vyhloubených v pískovcových skalách v okolí České Kamenice a Janské v severních Čechách. Spolu s okolními povrchovými objekty byly za 2. světové války používány k válečné letecké výrobě. Labyrinty podzemních chodeb jsou dlouhé 4500 m. Štoly byly raženy vězni koncentračního tábora v letech 1944–1945. Po válce objekt převzala československá armáda a sloužil jako podzemní sklad ženijního materiálu. V devadesátých letech byl armádou opuštěn. Od roku 2003 se část těchto podzemních systémů otevřela veřejnosti a je zde stálá expozice dokumentující historii tajemného Rabštejna.

Podzemní továrna Richard (mapa) je největší podzemní továrnou na českém území. Byla vybudována u města Litoměřice v kopci Radobýl a Bídnice v Českém středohoří. Vznikla rozšířením a zpevněním desítek kilometrů (25–30 km) štol původních vápencových dolů. Při její výstavbě (1944–1945) zahynulo téměř 5000 vězňů z koncentračního tábora Terezín. Byla určena pro zbrojní výrobu. Od roku 2009 se podnikají kroky, aby mohla být podzemní továrna zpřístupněna veřejnosti.

Podzemní továrnou dnes můžete procházet virtuálně – pomocí aplikace na webu www.podzemi.eu

Lindava – Nautilus (mapa) – v původních podzemních prostorách zvaných Lindavské komory vznikla v listopadu 1944 továrna firmy WFG s krycím názvem Nautilus. Probíhala zde výroba rychlopalných leteckých děl MK 108. Po válce zde byly zřízeny sklady zeleniny. Od roku 1989 opuštěný objekt začal chátrat a byl zavážen odpadky. V roce 2003 zde díky nadšeným motorkářům vznikl „podzemní motorkářský klub Pekelné doly“. Dnes je přístupný i veřejnosti.

Podzemní komplex Výpustek (mapa) je asi dva kilometry dlouhá jeskyně v Moravském krasu. Po roce 1935 zde československá armáda plánovala vybudovat sklad munice. Od roku 1944 do konce války jeskyně sloužila Němcům jako podzemní továrna firmy Auslasswerke (krycí jméno DINAR) na letecké součástky. Po válce zde bylo vybudováno záložní velitelské stanoviště československé armády. Od roku 2008 je objekt zpřístupněn veřejnosti.

Podzemní továrna Flusspat, Brno-Stránská skála (mapa) – výroba zde nakonec zahájena nikdy nebyla, i když zde byly vytvořeny prostory pro firmu Klöcknewerke. V části chodeb byl v šedesátých letech 20. století československou armádou vybudován protiatomový kryt. Později byl předán dnešnímu závodu ZETOR, který ho využíval v rámci školení civilní obrany obyvatelstva. Asi 800 m chodeb je v současnosti volně přístupných a slouží brněnské veřejnosti k víkendovým výletům.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 05.02.2012
 
 
 

Související články

 
Kulturní fakta
 
 

Industriální architektura 2. díl

Zájem o industriální památky a architekturu, jejichž poznáváním se lze poučit o vývoji průmyslu, stoupá...

 
 
Kulturní tipy
 
 

49. mezinárodní televizní festival...

Mezinárodní televizní festival  

 
Kulturní fakta
 
 

Praha otevřela expozici Slovanské...

Slavná Slovanské epopej se opět ukáže divákům v Praze. Od května 2012 mohou všichni milovníci Alfonse...

 
 
Volný čas
 
 

Český Krumlov získal „turistického...

Český Krumlov patří mezi největší chloubu České republiky, svědčí o tom i jeho zápis na Seznam světového...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…