HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Kulturní fakta

 

Soudobá architektura a design

 
photo:  ()
 

Česká architektura měla vždy osobitý ráz. Možná právě proto se českým architektům a designerům dostává uznání po celém světě. Jejich stavby můžete obdivovat na nejrůznějších místech České republiky, jejich designem se chlubí i světové galerie.

 

20. století a kubismus

Nové pojetí architektury 20. století, hledající ve zrychleném tempu doby zcela nový umělecký výraz, předznamenala stylizovaná dekorativní secese , která dosáhla v Čechách vrcholné evropské úrovně (Obecní dům v Praze, divadlo v Prostějově – secesní salonek). 

Kolem roku 1910 se v české architektuře objevil unikátní kubismus s krystalickými a oblými odvozeninami geometrických tvarů. Čeští architekti jako jediní na světě využili kubistických forem i pro svá díla, a to nikoli mechanicky, ale s rozsáhlým teoretickým podkladem (Pavel Janák). Z velkého množství návrhů domů, ale i nábytku či pomníků byla realizována menší část, zejména v Praze, v předválečných letech 1913 a 1914 .

Mezi přední české architekty tvořící ve stylu kubismu patří zejména Josef Gočár , autor domu U Černé Matky Boží v Praze, lázeňského pavilonu v Lázních Bohdaneč, význačným kubistou byl také Josef Chochol , autor domu v Neklanově ulici 30 v Praze. Významnou kubistickou stavbou v centru Prahy je dům Diamant od Emila Králíčka , který je zároveň autorem obdivované kubistické lucerny na Jungmannově náměstí.

Následující éra architektonické moderny zcela oprostila stavby od dekoru i monumentality a našla slohový výraz v jednoduchosti a účelnosti prostoru a v nových konstrukčních prvcích. Je reprezentována skvělými architekty – J. Kotěrou , J. Gočárem , P. Janákem .

Dvacátá léta přinesla monumentální sloh – kostel Nejsvětějšího srdce páně a  úpravy Pražského hradu, oboje od Josefa Plečnika , architekta slovinského původu. Svou váhu má funkcionalistická architektura v Praze či Brně, kde se kromě výborných českých uplatnili i nejlepší evropští architekti – brněnský rodák Adolf Loos postavil v Praze Müllerovu vilu, Ludwig Mies van der Rohe realizoval v Brně vilu Tugendhat.

Průbojná meziválečná tvorba československých architektů byla zastavena německým zákazem stavební aktivity v roce 1940 a po II. světové válce utlumena povinným historismem socialistického realismu , tzv. sorely. Poslední třetina 20. století po sobě zanechala kromě odosobněných panelových sídlišť, průmyslových komplexů, účelových a inženýrských staveb také zcela nová postmoderní díla 90. let. Vzniklo však také několik kvalitních solitérů, např. vysílač na Ještědu od Karla Hubáčka, který za něj v roce 1969 získal významnou mezinárodní cenu Augusta Perreta.

V současnosti mají čeští architekti opět možnost volně tvořit. Architekti, vycházející zejména z moderny, kombinují materiály, především kov, dřevo a sklo, snaží se o jednoduchý, ale vytříbený detail . Mezi nejzajímavější z nich patří Alena Šrámková , Josef Pleskot , Ivan Kroupa , ateliér ADRateliér A. D. N. S. a další.

Mezinárodní proslulost si získala galerie Benedikta Rejta v Lounech od Emila Přikryla, svým nanejvýš decentním a zvláštním prostorem.

Novodobou architekturu 20. století si můžete prohlédnout v turistické sekci Památky.

Design

Jednou z nejznámějších osobností designu, působící po většinu života v zahraničí, byl Otakar Diblík (1929 - 1999). Jeho spolupráce s československými výrobci byla podnětná především pro vývoj dopravních prostředků , navrhoval auta, autobusy i zemědělské stroje pro Karosu Vysoké Mýto, automobilky Tatra, Škoda Plzeň i Zetor Brno.

Od roku 1999 se každoročně na podzim konají v Praze dny moderního designu . Akce s názvem Designblok se účastní nejvýznamnější pražská designérská studia, galerie, módní tvůrci, designéři a architekti.

K nejvýznamnějším českým designérům současnosti patří Jiří Pelcl (1950). Těžištěm jeho tvorby je design nábytku, projekční činnost a návrhy průmyslového designu . V roce 1990 navrhoval interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě.

Autorskou designérskou dvojici, známou pod jménem Olgoj Chorchoj , původně označujícím mytického červa žijícího v mongolské části pouště Gobi, tvoří designéři Jan Němeček (1963) a Michal Froněk (1966). Jejich studio založené v roce 1991 se věnuje interiérovému designu, architektuře a tvorbě moderního produktového designu, především nábytku, skla i šperků. Jsou nositeli mnoha českých i zahraničních ocenění.

Barbora Škorpilová (1972) se věnuje především interiérovému designu . K jejím nejznámějším realizacím patří interiér Malostranské kavárny Square v Praze. Je autorkou vstupní fasády českého pavilonu vystaveného na EXPO 2005 v japonském Aichi.

K předním designérům současnosti patří Bořek Šípek (1949). Jeho práce jsou zastoupeny kromě jiného v Muzeu moderního umění v New Yorku a Muzeu užitého umění v Paříži . Navrhuje skleněné objekty s tematikou mytologických symbolů, jídelnímu náčiní a předmětům ke stolování dal dosud nevídané tvary a podoby.

Vůdčí osobností českého grafického designu posledních let je Aleš Najbrt (1962). V jeho stejnojmenném studiu vznikají např. každoroční originální vizuální prezentace mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary . Kromě jiného je studio autorem nového loga a vizuálního stylu pro hlavní město Prahu.

Zajímáte-li se o kořeny české architektury, nabízíme vám průřezové téma věnované její historii.

 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 05.03.2010
 
 
 

Související články

 
Kulturní fakta
 
 

Industriální architektura 2. díl

Zájem o industriální památky a architekturu, jejichž poznáváním se lze poučit o vývoji průmyslu, stoupá...

 
 
Kulturní tipy
 
 

49. mezinárodní televizní festival...

Mezinárodní televizní festival  

 
Kulturní fakta
 
 

Praha otevřela expozici Slovanské...

Slavná Slovanské epopej se opět ukáže divákům v Praze. Od května 2012 mohou všichni milovníci Alfonse...

 
 
Volný čas
 
 

Český Krumlov získal „turistického...

Český Krumlov patří mezi největší chloubu České republiky, svědčí o tom i jeho zápis na Seznam světového...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…