HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Kulturní fakta

 

Úspěchy českého zdravotnictví

 
photo:  ()
 

České zdravotnictví se již v minulosti mohlo pochlubit mnoha úspěchy světové i evropské úrovně. Vysoká úroveň českých zdravotnických a výzkumných pracovišť navíc umožňuje zavádět nejmodernější metody do praxe a pomáhat tak pacientům z ČR i světa.

 

Onkologie

Pražská Nemocnice Na Homolce provádí vyšetření onkologických pacientů pomocí tzv. hybridní PET kamery . Tento přístroj dokáže zachytit nádor už v časném stadiu a po ozkoušení v praxi jezdí do nemocnice za zkušenostmi lékaři z celé Evropy.

Klinicky byla v několika zemích světa včetně České republiky testována očkovací látka, která by měla zabránit vzniku rakoviny děložního čípku . V současné době jsou v České republice registrovány tři vakcíny proti vzniku rakoviny děložního čípku - Gardasil, Silgard a Cervarix.

Od roku 2002 je v ČR prováděn také zajímavý zákrok proti děložním myomům u žen . Pomocí laparoskopie a ultrazvukového skalpelu jsou zcela uzavřeny děložní tepny, které zásobují současně i myomy. Výhodou metody je možnost dalšího těhotenství a účinnost je velmi vysoká.

Kardiologie

Česká republika se může pochlubit nejlepší sítí center v Evropě pro péči o osoby s akutním infarktem . Lékaři těchto center mohou pacientům snadno pročistit ucpanou tepnu a zamezit tak i malým poškozením jejich srdce.

V České republice jsou nově operovány některé dvojcípé a trojcípé srdeční chlopně, síňové přepážky a poruchy srdečního rytmu pomocí několika vpichů a jehel - prakticky laparoskopicky. Metoda je tedy k pacientům daleko šetrnější, protože nemusí dojít k otevření hrudníku.

V roce 2003 bylo v ČR jako první zemi ve východní Evropě poprvé použito tzv. mechanické srdce . Jedná se o dočasnou srdeční náhradu, která pacientovi pomáhá překlenout období do získání vhodného orgánu k transplantaci.

Chirurgie

Od konce minulého roku provádějí lékaři v ČR také refrakční operaci umělé měkké čočky dovnitř oka . Při operaci byla před duhovku oka pacienta vložena speciální kontaktní čočka, která zaroste. Ta umožnila pacientovi snížit počet dioptrií o třináct.

Zásadní krok v praktické medicíně představuje robot Da Vinci . Jedná se o přístroj s několika "chapadly" ovládanými chirurgem, který se díky němu dostane dál do těla pacienta mnohem menším vstupním otvorem, než kdyby operoval sám. Chirurg navíc může přesněji směřovat svůj zákrok a obratněji se v těle pohybovat. V budoucnu by takto mělo být operováno až 500 pacientů ročně.

V dubnu 2005 lékaři v Brně provedli trojnásobnou transplantaci , při které pacientovi naráz vyměnili srdce, ledvinu a játra - vše od jediného dárce.

V roce 2004 zase čeští lékaři implantovali pacientce s poleptáním oka koncentrovanou kyselinou octovou speciální oční protézu (tzv. biokompatibilní keratoprotézu ), po které pacientka vidí na vzdálenost dvou metrů.

Českobudějovická ortopedie se stala prvním pracovištěm v roce 2005 ve střední a východní Evropě, kde lékaři použili novou metodu při operaci umělé náhrady kyčelního kloubu.

Hudbou blízké budoucnosti je transplantace tenkého střeva od dárce, kterou čeští lékaři testují a jejíž realizaci odhadují zhruba do dvou let.

Lékaři očního oddělení sokolovské nemocnice pod vedením Pavela Studeného použili v listopadu 2006 vylepšenou, doposud nepopsanou,  techniku při transplantaci oční rohovky, která zmenšuje riziko nepřijetí nové rohovky.   

Nové léky

Klinicky je v ČR testován také nový lék proti rakovině . Funguje na principu přesného cílení, tj. působení účinné látky až v místě nádoru. Preparáty odvozené od českého principu jsou vyvíjeny také ve Spojených státech amerických, Japonsku a ve Velké Británii.

Preparát Hepsera - unikátní lék určený k léčbě velmi nebezpečné žloutenky typu B - byl představen v roce 2004 svým autorem Antonínem Holým. Lék založený na účinné látce původně vyvinuté pro léčbu AIDS se ověřuje a vyrábí v USA.

Ve spolupráci s americkým týmem byl českými vědci vyvinut také lék proti AIDS Truvada , na kterém se Antonín Holý také významně podílel. Virus HIV v raném stádiu je tímto lékem radikálně potlačen, čímž je dosahováno významného prodloužení života a zlepšení jeho kvality. 
 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 29.12.2009
 
 
 

Související články

 
Kulturní fakta
 
 

Industriální architektura 2. díl

Zájem o industriální památky a architekturu, jejichž poznáváním se lze poučit o vývoji průmyslu, stoupá...

 
 
Kulturní tipy
 
 

49. mezinárodní televizní festival...

Mezinárodní televizní festival  

 
Kulturní fakta
 
 

Praha otevřela expozici Slovanské...

Slavná Slovanské epopej se opět ukáže divákům v Praze. Od května 2012 mohou všichni milovníci Alfonse...

 
 
Volný čas
 
 

Český Krumlov získal „turistického...

Český Krumlov patří mezi největší chloubu České republiky, svědčí o tom i jeho zápis na Seznam světového...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…