HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Obecná fakta o ČR

 

Čechy

 
photo:  (fotolia)
 

Česká republika se dělí na 14 samosprávných krajů. 5 krajů je moravských, 9 z nich patří do Čech. A mají co nabídnout. Krásnou přírodu, nesčetně historických a kulturních památek. Nabízí širokou škálu možností kulturního a sportovního vyžití. V Čechách najdete také několik univerzit i významné průmyslové továrny.

 
Čechy tvoří 9 krajů – Praha, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Většinu území pokrývají pahorkatiny, v severní polovině se pak nachází úrodná nížina kolem Labe, nad níž se vypíná pro Čechy historicky významná, byť nijak zvlášť vysoká hora Říp (456 m).
Přirozené hranice země ze všech stran vytyčuje věnec hor: (od jihovýchodu po směru hodinových ručiček) Novohradské hory, Šumava, Český les, Krušné hory, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou (1602 m), Orlické hory a na východě rozsáhlá oblast Českomoravské vrchoviny.

Víceméně celé území Čech spadá do povodí Labe. Nejdelší českou řekou je ale se 430 kilometry Vltava. Největším jezerem je Černé jezero na Šumavě. Největší přehradou je Lipno rovněž na Šumavě.

Praha
Hlavním městem České republiky je Praha . K 1. 1. 2009 měla podle údajů z ČSÚ 1 233 211 obyvatel.
V Praze se nachází jedna z nejstarších evropských univerzit – Karlova univerzita založená v roce 1348. Významnou vysokou školou je také České vysoké učení technické, jehož tradice sahá do 18. století.
Metropole láká také nesčetnými historickými památkami. Najdete zde architekturu od 13. století až po tu soudobou. A to vše na rozloze, kterou projdete pohodlně pěšky během pár dní. Celé historické jádro Prahy je proto od roku 1992 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější památky patří například Pražský hrad , Karlův most či chrám sv. Mikuláše.
Probíhá zde také mnoho výstav, navštívit můžete divadla, například Národní divadlo nebo Státní operu Praha . Nechybí samozřejmě ani možnosti sportovního vyžití, přímo v Praze jsou i golfová hřiště.

Středočeský kraj Také Středočeský kraj se pyšní množstvím historických památek. Jak uvádí encyklopedie Wikipedia, největší koncentrací památek se vyznačuje město Kutná Hora , které je zapsáno na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu určitě stojí také gotický hrad Karlštejn který nechal postavit Karel IV.
V obci Karlštejn najdeme i jedno z nejvyhlášenějších golfových hřišť. Na území kraje se nachází také několik chráněných krajinných oblastí. Tou nejcennější je CHKO Křivoklátsko, která je zařazena do seznamu biosférických rezervací. Dalšími zajímavými oblastmi jsou například CHKO Kokořínsko, Český kraj, Český ráj, Brdy či Džbán.
Střední Čechy, to ale není jen příroda a historie. Nachází se zde také významné průmyslové subjekty, především z oblasti automobilové oblasti – například Škoda Auto Mladá Boleslav či TPCA Kolín.
K rekreaci láká například přehrada Slapy.

Jižní Čechy
Když se řekne jižní Čechy, vybaví se nám v prvé řadě rybníky. Ty jsou lákadlem především pro příznivce koupání a pro rybáře. Typickou rybou je kapr. Ve zdejších restauracích je připravují na mnoho způsobů.
Turisticky zajímavým místem je například vodní nádrž Orlík . Na území Jihočeského kraje se nachází také množství historicky cenných památek i ucelených městských památkových rezervací. Centrum Českého Krumlova bylo dokonce zapsáno na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejkrásnější zámky patří Hluboká nad Vltavou, jež se často stává i oblíbeným místem svatebních obřadů. Svou pozornost si v tomto kraji zaslouží i malebné jihočeské selské vesničky – tzv. selské baroko. Nejznámější jsou Holašovice, které jsou rovněž zapsány na seznamu UNESCO.
Západní Čechy
Karlovarský a Plzeňský kraj, to jsou západní Čechy. Centrem Plzeňského kraje je město Plzeň, proslulé především díky pivu stejného jména – Plzeň, ve světě je pak známé jako Pilsner. Neméně významná je továrna z holdingu ŠKODA.

Do Plzeňského kraje patří také Národní park Šumava, jenž je největším chráněným přírodním územím u nás. Částečně zasahuje také do jižních Čech. Šumava ale samozřejmě není jen národní park. K rekreaci ve všech ročních obdobích láká například Lipno. Nejznámějším střediskem v této lokalitě je Lipno nad Vltavou – v létě se můžete koupat v Lipenské přehradě či si zahrát golf, v zimě si zase můžete zalyžovat ve skiareálu Lipno.

V regionu se nachází také historické památky. Známý je například klášter Plasy, zámek Kozel či Manětín. Z etnografického pohledu vyniká Chodsko, které se rozkládá kolem města Domažlice. Tady si můžete pochutnat na tradičních chodských koláčích, třeba při návštěvě Chodských slavností.
Když se řekne Karlovarský kraj, představí si každý především světoznámé lázněKarlovy Vary , Mariánské Lázně a Františkovy Lázně . Jejich méně známými „bratříčky“ jsou Lázně Jáchymov nazývané také jako radonové lázně, Lázně Kynžvart a Konstantinovy Lázně . Ze zdejších minerálních vod je nejznámější Mattoni.

Karlovy Vary jsou proslulé také díky Mezinárodnímu filmovému festivalu, který se zde každoročně koná již více než čtyři desetiletí. A proslavil je také bylinný likér Becherovka. Z regionu jsou známé i výrobky sklářů firmy Moser či růžový porcelán, který se vyváží do celého světa.

Severní Čechy
Do severních Čech můžeme zařadit kraj Liberecký a Ústecký. Centrem Libereckého kraje je město Liberec známé především díky Ještědu, na jehož vrcholu stojí architektonicky unikátní stavba. Slouží jako hotel s vyhlídkovou restaurací a nad ní se tyčí 92 metrů vysoká vysílací věž.

Ještěd je také známým lyžařským střediskem, které prošlo modernizací. Jsou zde i skokanské můstky. Milovníci lyžování si přijdou na své rovněž v dalších střediscích Jizerských hor, například v Bedřichově. Jizerské hory jsou ale vyhlášené především pro běžecké lyžování. Každoročně se zde koná závod Jizerská 50. Po lyžování si můžete odpočinout v Liberci v centru Babylon, jehož součástí je i aquapark.
V ostatních ročních obdobích nabízí zdejší region dobré podmínky pro cyklisty. Kromě Jizerských hor je zajímavá také oblast Ralsko, která dříve bývala uzavřeným vojenským prostorem.
Ke koupání láká i Máchův kraj , který se může pochlubit mnoha vodními plochami, z nichž nejznámější je Máchovo jezero, a také zajímavými skalními útvary. Na výpravy do skal se vyplatí vyrazit také do Českého ráje.
V Libereckém kraji se nachází také mnoho historických památek. Jmenujme například zámek Sychrov, kde se koná mnoho kulturních akcí, Hrubý Rohozec či Frýdlant nebo hrad Bezděz.
Tragickou minulost má severočeské městečko Terezín. Sem se za 2. světové války sváželi Židé z celé Evropy a městečko se přeměnilo na koncentrační tábor. V roce 1947 zde byl zřízen Památník Terezín
Ústecký kraj byl dlouhá léta spojován především s těžbou hnědého uhlí a dodnes s chemickým průmyslem. Přesto i zde najdeme krásná a zajímavá místa. Jedním z těch nejvýznamnějších je Národní park České Švýcarsko, kde se nachází i Labské pískovce s unikátními skalními městy, věžemi a soutěskami. Návštěvníky vítají také lázně Teplice.

Východní Čechy
Východní Čechy zahrnují kraj Královéhradecký a Pardubický. Centrem Pardubického kraje je město Pardubice, které je známé především díky pardubickému perníku a dostihovým závodům Velká Pardubická.

Hlavním městem Královéhradeckého kraje je Hradec Králové – město českých královen, Elišky Rejčky a Elišky Pomořanské. Město se pyšní mnoha historicky cennými památkami, uveďme například chrám sv. Ducha ze 14. století, renesanční Bílou věž, barokní Biskupský palác či Starou radnici. Hradec Králové je také univerzitním městem.

Nedaleko Hradce Králové se nachází Chlum, kde se 3. července 1866 odehrála krvavá prusko-rakouská bitva. Ve výroční dny se zde každý rok konají vzpomínkové akce.
Východní Čechy vybízejí také k návštěvě mnoha krásných hradů a zámků. Ten v Litomyšli je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Jedná se o renesanční zámek, jehož vnější zdi i komíny jsou pokryty malbami „psaníček“, tzv. sgrafitti. Je jich zde více než 8 tisíc. V Litomyšli se pravidelně koná festival vážné hudby Smetanova Litomyšl.

Krásný je také Hrádek u Nechanic který bývá označován jako „Malá Hluboká“. Park se ovšem přeměnil na golfové hřiště.
Za zhlédnutí stojí také barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou od světoznámého stavitele J. A. Santiniho, zámek v Častolovicích, zámek v Nových Hradech či hrady Litice nad Orlicí a Kunětická Hora, Rychmburk, Lichnice či Svojanov.
Po celém světě jsou známé koně z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem .

Region nabízí také mnoho přírodních krás. Častým turistickým cílem jsou Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny. Mezi cyklisty a lyžaři jsou zase oblíbené Orlické hory. Nejznámějšími středisky jsou Říčky , Deštné, Rokytnice v Orlických horách nebo Čenkovice. V létě láká k rekreaci Sečská přehrada .

Autor: Dana Jakešová

Užitečné odkazy:
Čechy – obecně
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cechy

Praha
http://cs.wikipedia.org/wiki/Praha

Středočeský kraj
http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edo%C4%8Desk%C3%BD_kraj
Východní Čechy (Královéhradecký + Pardubický kraj)
Oficiální turistický portál Pardubického kraje:
http://www.vychodni-cechy.info/
Wikipedia – Pardubický kraj
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pardubick%C3%BD_kraj
Wikipedia – Královéhradecký kraj http://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lov%C3%A9hradeck%C3%BD_kraj
Severní Čechy (Liberecký + Ústecký kraj)
Wikipedia – Ústecký kraj - http://www.severnicechy.info/
Kraj Ústecký oficiální webové stránky - http://www.kr-ustecky.cz/
Wikipedia – Liberecký kraj - http://cs.wikipedia.org/wiki/Libereck%C3%BD_kraj
Informační server Libereckého kraje - http://cs.wikipedia.org/wiki/Libereck%C3%BD_kraj
Oficiální stránky Libereckého kraje - http://www.kraj-lbc.cz/
Asociace krajů – http://www.asociacekraju.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id_org=450022&id=65287
http://www.asociacekraju.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id_org=450022&id=151529


Západní Čechy (Plzeňský + Karlovarský kraj)
Wikipedia – Plzeňský kraj - http://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88sk%C3%BD_kraj
Oficiální stránky Plzeňského kraje – http://www.plzensky-kraj.cz/
Turistický portál Plzeňského kraje – http://www.turisturaj.cz/
Wikipedia – Plzeň – http://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88
Wikipedia Karlovarský kraj –http://cs.wikipedia.org/wiki/Karlovarsk%C3%BD_kraj
http://en.wikipedia.org/wiki/Karlovy_Vary_Region

Informační portál Karlovarského kraje - http://www.kr-karlovarsky.cz/kraj_cz
Jižní Čechy
Wikipedia – Jižní Čechy - http://cs.wikipedia.org/wiki/Jiho%C4%8Desk%C3%BD_kraj
 
 
Autor: Dana Jakešová
 
Přidáno: 25.01.2010
 
 
 

Související články

 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR...

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR – historie

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Jezdecká socha Jana Žižky prošla...

Zrestaurovaná monumentální jezdecká socha Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov již znovu láká návštěvníky...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…