HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Obecná fakta o ČR

 

Češi aktivně třídí odpady, za jediný rok zachrání miliony stromů

 
photo:  (EKO-KOM)
 

Češi jsou evropskými přeborníky v třídění odpadů, v recyklaci plastů jsou dokonce úplně první v Evropě. Vyplývá to ze statistiky evropské agentury Eurostat.

 
Úspěšní nejsme jenom ve třídění plastů. Díky třídění a recyklaci dalších materiálů jako je sklo, papír nebo nápojový karton se v České republice podařilo v roce 2010 snížit produkci skleníkových plynů o 954 579 tun CO2 ekv. a uspořit tolik energie, kolik v průměru spotřebuje za rok 260 tisíc domácností, a ušetřit tolik kysličníku uhličitého, kolik ho za rok v naší zemi vyprodukuje deset procent aut. To vyplývá z odborné studie, kterou si nechala zpracovat nezisková společnost EKO-KOM zabývající se tříděním a recyklací obalového odpadu.

Pro tříděný odpad je domácnostem po celé zemi vyhrazeno více než 200 000 barevných kontejnerů. Žlutý slouží pro plasty, modrý pro papír, zelený je na skleněné lahve a kontejnery s oranžovou nálepkou slouží na nápojové kartony. Ze statistických údajů vyplývá, že do barevných kontejnerů vyhazuje tříděný odpad sedm Čechů z deseti. Jen za rok 2010 do modrých kontejnerů na papír lidé vhodili 380 tun papíru. Každá tuna přitom zachrání čtrnáct stromů, Češi tudíž před dřevorubci jen v roce 2010 uchránili 5,3 milionu stromů. Z posledních čísel Eurostatu se Čechům dokonce podařilo předhonit v třídění plastů i Němce a sundat je z pomyslné první příčky v evropském žebříčku nejaktivnějších ochránců přírody v oblasti třídění a recyklace odpadů.

V České republice se z obalů nejvíce recyklují plasty, papír, následně sklo, kovy a nápojové kartony. Odpad v současnosti aktivně třídí již více než dvě třetiny obyvatel ČR.

V rámci popularizace třídění a recyklace obalů v České republice je za podpory společnosti EKO-KOM, Ministerstva životního prostředí ČR, Svazu měst a obcí a Asociace krajů, každoročně pořádán cyklus konferencí Odpadové dny. Cílem cyklu je obsáhnout co nejvíce informací potřebných pro plánování, řízení a provoz odpadového hospodářství obcí, měst, regionů a původců. Témata jednotlivých konferencí se zaměřují na aktuální problémy, zejména tvorbu regionálních integrovaných systémů nakládání s odpady.
 
 
Autor: Andrea Kábelová
 
Zdroj: Eko-Kom, a.s.
 
Přidáno: 26.08.2011
 
 
 

Související články

 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR...

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR – historie

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Jezdecká socha Jana Žižky prošla...

Zrestaurovaná monumentální jezdecká socha Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov již znovu láká návštěvníky...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…