HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Obecná fakta o ČR

 

Karlovarský kraj

 
photo: Karlovy Vary (czechtourism.cz)
 

Karlovarský kraj vyniká vysokou koncentrací lázní. K návštěvě lákají ty nejznámější v České republice jako Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, ale i Lázně Kynžvart a Jáchymov.

 
Množství léčivých přírodních pramenů je základem více než šestisetleté tradice karlovarského lázeňství.. Nejteplejším pramenem je Vřídlo, jeho teplota dosahuje 73 ˚C a tryská do výše 14 metrů. Chloubou regionu je i Přírodní rezervace SOOS (mapa). Jedná se o rozlehlá rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrají minerální prameny a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenních sopkách. Protkaná pěšími a cyklistickými trasami je Chráněná krajinná oblast Slavkovský les (mapa), která návštěvníky zavede do atraktivních míst přírody a historie (premonstrátský klášter v Teplé (mapa), hrad Loket (mapa), Bečov nad Teplou (mapa) a zámek Kynžvart (mapa), naučná stezka Smraďoch ). Část naučné stezky na Kladské (mapa) je zpřístupněna i pro vozíčkáře.

Hradní městečko Bečov nad Teplou se může pochlubit jedním z nejstarších židovských ghett v České republice a relikviářem svatého Maura, který je druhou nejvzácnější památkou v zemi, hned po korunovačních klenotech. Byla nalezena až v roce 1985 v podlaze hradní kaple.

Karlovarský kraj je dobře znám i jako hostitel četných kulturních akcí. Nejpopulárnější je bezpochyby Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, na který každoročně zavítá spousta významných hereckých osobností z celého světa. Dalšími pravidelnými hudebními pořady jsou například Dvořákův Karlovarský podzim, Mezinárodní jazzový festival, Beethovenovy dny. Mariánské Lázně hostí zase Mezinárodní Chopinův festival.

Ani sportovní fanoušci nepřijdou v tomto kraji zkrátka, obzvláště milovníci aristokratického golfu. Je tu totiž možné zahrát si až na 10 golfových hřištích. Příznivci lyžování mohou vyzkoušet zimní areály v Krušných horách. Nejčastějším cílem je Klínovec (mapa) a Boží Dar (mapa).

V kraji mají silné postavení tradiční výrobní odvětví, jakými jsou produkce skla (sklárna Moser anebo Crystalex), porcelánu (Thun), bylinného likéru (Becherovka), minerálních vod (Mattoni) či hudebních nástrojů (Amati).
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: Ceská republika v kostce
 
Přidáno: 23.09.2010
 
 
 

Související články

 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR...

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR – historie

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Jezdecká socha Jana Žižky prošla...

Zrestaurovaná monumentální jezdecká socha Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov již znovu láká návštěvníky...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…