HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Obecná fakta o ČR

 

Tomáš Baťa

 
photo:  (cojeco.cz)
 

(1876–1932)

 
Český průmyslník, zakladatel obuvnické společnosti Baťa, která má dnes podniky po celém světě.
Jeho postupy a technologie byly na tehdejší podnikání revoluční. Zavedl mnohé nové myšlenky ve výrobě a prodeji svých výrobků, které stále slouží jako příklady pro vrcholový management.

Pro svoji firmu dokázal vybudovat město Zlín. Firma Baťa je dodnes jednou z nejznámějších obchodních značek z České republiky.

Tomáš Baťa se narodil ve Zlíně 3. dubna 1876 jako šesté z dvanácti dětí v rodině chudého ševce. Pocházel z rodiny s bohatou ševcovskou tradicí, jeho předkové údajně šili boty již od 16. století. Už od svých šesti let se objevuje v ševcovské dílně svého otce a v roce 1891 odchází jako patnáctiletý do učení do Vídně. Po návratu nastupuje v otcově dílně jako obchodní cestující. Dne 24. srpna 1894 spolu se svými sourozenci – Annou a Antonínem – zakládá ve Zlíně obuvnickou živnost a již od samého počátku sází na moderní způsoby výroby a jejího řízení.

V podniku plánuje zavést sériovou výrobu a pravidelnou pracovní dobu. Ale ještě než stačil uplynout jeden rok, ocitá se firma na pokraji krachu. Kožené boty jsou drahé a málokdo si je může dovolit.
K obratu dochází až v roce 1897, kdy Baťa přichází na trh s novým typem obuvi, tzv. baťovkou, ve které nahrazuje část drahé kůže levným plátnem. Díky nízké ceně si boty může pořídit téměř každý. Poprvé v historii se lidem dokonce začíná vyplácet kupovat nové boty namísto neustálých oprav u ševce. Baťovky jdou rychle na odbyt, a tak Tomáš Baťa v roce 1900 staví ve Zlíně první moderní tovární budovu, do níž si nechává dovézt nejmodernější dostupné obuvnické stroje.

V roce 1904 odchází s několika spolupracovníky do USA a po návratu zavádí ve své fabrice dvousměnný provoz a zakládá prodejní oddělení firmy. V roce 1910 již zaměstnával 350 dělníků a vyráběl 3 400 párů obuvi denně. Roku 1920 se z prodejního oddělení vyčleňuje samostatná reklamní a marketingová divize, která výraznou měrou pomáhá rozšiřovat značku Baťa po celém světě. Vydává reklamní katalogy, firemní noviny, zavádí moderní firemní logo, baťovské ceny (končící devítkou), slevy (20–50 %) a výprodeje a v neposlední řadě i zlidovělé firemní slogany – např. „Náš zákazník, náš pán“.

V roce 1923 se Tomáš Baťa stává starostou Zlína. O rok později zavádí ve firmě tzv. dílenskou samosprávu a pro své zaměstnance začíná budovat „nový Zlín“ – obytné domy, školy, nemocnice, kulturní zařízení apod.

Na začátku třicátých let produkují Baťovy závody již neskutečných 100.000 párů obuvi denně. V této době se rodinný podnik mění na akciovou společnost a Baťa zakládá továrny po celém světě: v Německu, Anglii, Polsku, Švýcarsku, Spojených státech, Indii…

Dvanáctého července 1932 Tomáš Baťa letí ve svém osobním letadle do Švýcarska na otevření nové pobočky. Letadlo má však nehodu a v troskách letounu končí jak život pilota, tak život české podnikatelské legendy, která po sobě zanechává obrovské firemní impérium. V té době měla firma Baťa pobočky již ve více než 60 státech.

Další informace najdete zde.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 17.05.2010
 
 
 

Související články

 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR...

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR – historie

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Jezdecká socha Jana Žižky prošla...

Zrestaurovaná monumentální jezdecká socha Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov již znovu láká návštěvníky...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…