HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Obecná fakta o ČR

 

Zahraniční mise Armády ČR – současnost

 
photo:  (acr.army.cz)
 

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se její armáda bude v zájmu udržení mezinárodní bezpečnosti účastnit zahraničních misí. Do historie jsme již nahlédli v článku Zahraniční mise Armády ČR – historie. Současností se budeme zabývat nyní.

 
Vojáci Armády České republiky se k plnění úkolů zahraničních misí vysílají na základě požadavků mezinárodních vládních organizací (EU, OSN, OBSE) a na základě schválení plánu o vyslání vojáků Parlamentem ČR.

Nejvýznamnější zahraniční mise Armády ČR, které právě probíhají:

Afghánistán – v současnosti zde působí několik misí Armády ČR – Úkolové uskupení AČR ISAF, Afghánistán Logar (PRT ISAF), Afghánistán Wardak (OMLT ISAF), Afghánistán Wardak (Vojenská policie ISAF). Dle schváleného plánu Parlamentem ČR počítá Armáda České republiky do konce roku 2014 s omezením účasti na misi v Afghánistánu a se změnou charakteru mise z bojové na výcvikovou. Do konce roku 2014 by zde mělo působit maximálně 150 vojáků. Útlum nasazení v bojové operaci ISAF je v souladu s celkovou strategií Severoatlantické aliance, která chce zodpovědnost za bezpečnost Afghánistánu přenechat zcela na tamních obyvatelích.

Kosovo – mise KFOR. V současné době působí na velitelství KFOR šest českých vojáků. Mnohonárodní mírová operace NATO na území Kosova byla zahájena 12. července 1999 pod názvem JOINT GUARDIAN. Od dubna 2005 operace nese název JOINT ENTERPRISE. Vojáci by měli být nasazeni do února 2013.

Bosna a Hercegovina – účast v rámci Operace Althea (EUFOR), jejímž cílem je zachovat bezpečí a mír, ale také přispět k většímu pokroku Bosny a Hercegoviny na cestě k evropské integraci a k potírání korupce a organizovaného zločinu.

Somálsko – v rámci operace EU-NAVFOR Atalanta působí v Somálsku tři čeští vojáci. Operace má mandát k ochraně plavidel, která jsou součástí Světového potravinového programu (WFP).

Sinaj (MFO) – dohled nad dodržováním bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem – zde od listopadu 2009 působí i tři důstojníci Armády České republiky. Čeští vojáci slouží na jedné ze dvou základen MFO v oblasti, a sice na základně v El Gorah na severu Sinaje.

Podrobnosti o jednotlivých misích i jejich přehled naleznete zde.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: mise.army.cz
 
Přidáno: 05.10.2012
 
 
 

Související články

 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR...

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Zahraniční mise Armády ČR – historie

Vstupem do Severoatlantické aliance a do Evropské unie na sebe Česká republika převzala závazek, že se...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Jezdecká socha Jana Žižky prošla...

Zrestaurovaná monumentální jezdecká socha Jana Žižky na pražském vrchu Vítkov již znovu láká návštěvníky...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…