HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti historie

 

Čeští cestovatelé – 1. díl

 
photo:  (wikimedia.org)
 

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické země a nové nepoznané věci. Pojďme se teď společně podívat na životní cesty nejznámějších českých cestovatelů. V prvním díle si představíme slavného průzkumníka černého kontinentu doktora Emila Holuba.

 
Český lékař, cestovatel, kartograf a etnolog se narodil 7. října 1847 v Holicích. Cestu do Afriky si vysnil už jako dítě, kdy se mu asi ve třinácti letech dostala do ruky kniha skotského cestovatele Davida Livingstona. Holubův otec byl lékař a malému Emilovi v jeho snu nebránil, měl však podmínku – že i on vystuduje medicínu. V roce 1872 tak Emil Holub dokončil fakultu lékařství na Karlově Univerzitě v Praze. Krátce poté odjel do Kapského Města, kde se usadil poblíž Kimberley a věnoval se lékařské praxi i získávání peněz pro svoji první expedici do nitra Afriky. Po osmi měsících se konečně přidal k výpravě místních lovců na dvouměsíční cestu, na které začal dávat dohromady velkou přírodní sbírku.

V průběhu sedmi let svého prvního afrického pobytu uskutečnil celkem tři výpravy, ale až ta poslední ho zavedla na místo jeho dětských snů – do oblasti podél řeky Zambezi až k Viktoriiným vodopádům, kterou znal od Livingstona. Během cest nashromáždil řadu cenných přírodovědných a etnografických materiálů a také zpracoval první detailní mapu oblasti okolo Viktoriiných vodopádů.

Zpět do Čech se vrátil v roce 1879. Stihl zde napsat velmi úspěšnou knihu Sedm let v jižní Africe a oženit se. Společně se svojí ženou Růženou odjel v roce 1883 na další africkou výpravu. Naplánovaná trasa vedla celou Afrikou z Kapského Města až do Egypta. Expedici ale na cestě pronásledovalo neštěstí za neštěstím. Zemřelo na ní několik členů a k definitivnímu návratu v roce 1886 přispělo i nebezpečné střetnutí s domorodci. Manželé Holubovi se už do milované Afriky nevrátili. Nedovolili jim to následky strastiplné poslední cesty.

Emil Holub se nakonec usadil ve Vídni, kde strávil posledních 15 let života zpracováváním materiálů z cest, přednáškami a výstavami. Zemřel ve Vídni 21. února 1902 po dlouhotrvajících komplikacích v důsledku onemocnění malárií.

O práci a životě Emila Holuba se můžete dovědět více v Africkém muzeu doktora Emila Holuba v jeho rodných Holicích (Mapa).
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 30.09.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Svatý Václav

(pravděpodobně 907 – pravděpodobně 935)

 
 
Osobnosti historie
 
 

Čeští cestovatelé – 2. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…