HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti historie

 

Čeští cestovatelé – 2. díl

 
photo: Jan Welzl (eskymo)
 

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické země, cestování a nové nepoznané věci. Nejinak je tomu i v České republice. V druhém díle tohoto „cestovatelského seriálu“ půjdeme po stopách dobrodruha, cestovatele, lovce, vypravěče, náčelníka eskymáků, ale hlavně nezdolného milovníka severu Jana Eskymo Welzla.

 
Jan Welzl se narodil 15. srpna 1868 v Zábřehu na Moravě (Mapa). Už v 16 letech se vypravil do světa na zkušenou. Šel pěšky přes Vídeň, Janov a prošel i celý Balkán. Po krátké zastávce v Záhřebu ho čekaly tři roky povinné vojenské služby, kterou později hodnotil jako nejtěžší roky svého života. Osud ho pak zavedl do Hamburku, kde našel místo topiče, strojníka a pomocníka v kuchyni na zámořském parníku. Souhrou okolností se ocitl na stavbě transsibiřské magistrály a v Irkutsku. Tady Welzl, který celý život snil o svobodě ducha, dostal zajímavý nápad, jenž ovlivnil jeho další život. Rozhodl se, že projde napříč Sibiří až k Severnímu ledovému oceánu. Na jednom z Novosibirských ostrovů lovil medvědy, obchodoval s kožešinami, ale uplatnil se tu i jako šikovný řemeslník a se smečkou psů rozvážel po Arktidě poštu a zboží. Na novém působišti si získal velkou vážnost a v roce 1903 tu byl zvolen náčelníkem a nejvyšším soudcem. Jeho jméno bylo známo po celém severu, říkali mu Arctic Bismarck a domorodí Eskymáci ho oslovovali Moojok Ojaak (Pojídač medvědů).

V první polovině dvacátých let minulého století ztroskotal se svou lodí Seven Sisters v Tichém oceánu. Zachránil si jen holý život a americké úřady, pro něž byl jen cizincem bez dokladů, ho poslaly zpět do Evropy. Proto se po více než třiceti letech, v roce 1928, objevil v rodném Zábřehu. Tehdy ho napadlo zúročit zážitky z cest a spojil se s redaktory Lidových novin, s jejichž pomocí vznikly knihy, díky kterým se stal nesmrtelný.

Welzlova touha po ledových pláních byla natolik silná, že se rozhodl podniknout cestu zpět na sever. Jeho putování však skončilo na kanadsko-americké hranici v Dawsonu, kde potom do konce života žil a pracoval na vynálezu perpetua mobile. Zemřel zde 19. září 1948 ve věku 80 let.

V rodném Zábřehu, kde je čestným občanen, se každý rok na jeho počest koná recesistický festival Welzlování, stojí zde jeho socha a má tu i muzeum.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 02.11.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Svatý Václav

(pravděpodobně 907 – pravděpodobně 935)

 
 
Osobnosti historie
 
 

Čeští cestovatelé – 2. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…