HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti historie

 

Emil Zátopek

 
photo: Emil Zátopek, Melbourne 1956 (ČOV - Olympic.cz)
 


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých atletů si po dlouhá desetiletí získávají pozornost celého světa, obzvláště pod olympijskými kruhy. Na nejsledovanějších sportovních kláních vydobyli České republice jméno sportovci jako Věra Čáslavská (gymnastika), Martina Navrátilová (tenis), Jan Železný (hod oštěpem), Aleš Valenta (lyžařská akrobacie), nebo Martina Sáblíková (rychlobruslení). Tyto a mnohé další legendy vybudovaly pověst Česka jako sportovní velmoci. Největší podíl na českém úspěchu však připadá nejlepšímu běžci 20. století, Emilu Zátopkovi.

 
Zátopek, narozen 19. září roku 1922 v Kopřivnici, se k běhu dostal šťastnou náhodou. Jako netrénovaný mladík se v roce 1941 zúčastnil tradičního zlínského běhu městem a k vlastnímu překvapení se umístil druhý. Až v tu chvíli se začal atletice aktivně věnovat. Po pouhých dvou letech tréninku při udržování až sebemrskačsky tvrdých podmínek, které Zátopka proslavily, lámal první české rekordy. Brzy zjistil, že mu svědčí specializace na delší tratě. Na mistrovství Evropy v Oslu obsadil při své premiéře páté místo na 5 000 m a již koncem 40. let vedl světové tabulky v běhu na 10 000 m, což mu vysloužilo start na olympijských hrách.
 
Do historie atletiky se Emil Zátopek nesmazatelně zapsal především unikátním vytrvaleckým hattrickem na OH 1952 v Helsinkách. Ve finské metropoli nejprve suverénně obhájil vítězství na „desítce“, poté byl nejrychlejší i v dramatickém finále na pět kilometrů a nakonec ovládl k obrovskému nadšení publika i maraton, ačkoli jej nikdy předtím neběžel. Vytrvalec s prořídlými vlasy a zmučeným výrazem ve tváři si vysloužil přezdívku Lokomotiva a stal se národním hrdinou. Překonal 18 světových rekordů, třikrát byl zvolen nejlepším sportovcem planety.
S manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Tři prvenství vybojoval během osmi dnů, ve všech disciplínách navíc překonal olympijský rekord. Čtvrté zlato přidala do rodinné sbírky právě Dana, jež krátce po Emilově druhém triumfu vyhrála soutěž oštěpařek.
 
Závodní kariéru ukončil v roce 1958, následně byl – jako voják z povolání – komunistickým režimem dosazen do několika politických funkcí. V roce 1968 patřil k známým nositelům myšlenek Pražského jara, a tak byl během normalizace ze všech pozic odvolán, propuštěn z armády a musel se živit jako pomocný dělník. Po převratu byl Zátopek rehabilitován, u příležitosti stoletého výročí české atletiky byl vyhlášen domácím atletem a poté i olympionikem století.
 
Jeden z nejslavnějších českých sportovců všech dob zemřel v listopadu 2000 ve věku 78 let, přesto zůstává inspirací po celém světě. „Já sám jsem také vyhrál olympijské zlato v běhu na 5000 m a 10 000 m v Londýně 2012, ale vůbec si neumím představit, že bych ještě hned běžel i maraton. A nemyslím si, že se najde někdo, kdo takový výkon v budoucnu zopakuje. Emil Zátopek byl také prvním člověkem, který pokořil čas 29 minut na deseti kilometrech,“ uvedl na obálce knihy Emil Běžec britský vytrvalec Mo Farah, který olympijský double zopakoval i v Riu 2016.

Zátopkovo jméno již deset let nese belgický běžecký časopis. „Nejlepším běžcem všech dob“ nazval Zátopka prestižní americký deník The Wall Street Journal. Pro rok 2016 se čtyřnásobný olympijský vítěz v podobě stylizované postavičky z dílny akademického malíře Milana Jaroše a hesla „Nemůžeš? Přidej!“ stal průvodcem Českého olympijského týmu na hrách v Riu.
 
 
Autor:
 
Přidáno: 18.04.2017
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Svatý Václav

(pravděpodobně 907 – pravděpodobně 935)

 
 
Osobnosti historie
 
 

Čeští cestovatelé – 2. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…