HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti historie

 

Gustav Mahler – 150 let od narození

 
photo: Gustav Mahler (Wikipedia)
 

(1860 – 1911)

 
V letech 2010 a 2011 si připomeneme spolu s celým kulturním světem dvě významná výročí hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera, jehož dílo představuje vrchol vývoje romantické symfonie a zároveň i nástup hudební moderny. Letos je to 150 let od narození a příští rok uplyne 100. výročí Mahlerova úmrtí.

Gustav Mahler je považován za rakouského hudebního skladatele a dirigenta, i když do jisté míry ho lze označit i za českého skladatele, a to jak vzhledem k místu narození, tak pro jeho inspiraci českou lidovou hudbou a další skutečnosti.

Narodil se 7. července 1860 v obci Kaliště (mapa) u města Humpolec, v tehdejším Rakouském císařství, na území dnešní České republiky. Své dětství a mládí do patnácti let prožil v Jihlavě a měl i další vazby s územím a kulturou nynější České republiky – šlo zejména dirigentské působení v Královském městském divadle v Olomouci (1883–1885), v německém Královském zemském divadle v Praze (1886–1888) a v roce 1908 se rovněž v Praze uskutečnila světová premiéra jeho Symfonie č. 7, kterou dirigoval sám autor.

Pocházel z židovské německy mluvící rodiny a pro svůj původ musel někdy čelit antisemitským výpadům. Měl mimořádný hudební talent, proto po maturitě na gymnáziu v Jihlavě odešel studovat konzervatoř a univerzitu ve Vídni, kde se věnoval filozofii, historii a dějinám hudby.

Již ve dvaceti letech zahájil svou dirigentskou kariéru v Halle. Dirigoval v Lublani, v již zmíněné Olomouci a Praze, také v Lipsku. V roce 1888 se stal uměleckým ředitelem opery v Budapešti, od roku 1891 působil jako šéf opery v Hamburku a v letech 1898–1907 byl ředitelem Dvorní opery ve Vídni. Pod jeho vedením pak Vídeňská opera prožívala dobu největšího rozkvětu. Poté Gustav Mahler odešel do USA, kde dirigoval v Metropolitní opeře a filharmonické koncerty v newyorské Philharmonic Society. Nevyléčitelně nemocný a umělecky vyčerpán se vrací roku 1911 zpět do Vídně, kde 18. května téhož roku umírá ve věku 51 let.

S akcentem na Mahlerovy české kořeny a vazby byla v roce 1994 v rámci Muzea Vysočiny otevřena pobočka se stálou expozicí „Mladý Gustav Mahler a Jihlava“. Obnoven je jeho rodný dům v Kalištích a ve vzorném stavu je také Dům Gustava Mahlera v Jihlavě (mapa). V rámci výročí narození tohoto umělce je připraveno mnoho významných kulturních akcí, jejichž cílem je připomenout si význam a odkaz této umělecké osobnosti. Přehled oslav naleznete zde.

 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: www.gustavmahler.eu
 
Přidáno: 07.07.2010
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Svatý Václav

(pravděpodobně 907 – pravděpodobně 935)

 
 
Osobnosti historie
 
 

Čeští cestovatelé – 2. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…