HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti současnosti

 

Čeští cestovatelé – 3. díl

 
photo:  (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, archiv H a Z)
 

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické země, cestování a nové nepoznané věci. Nejinak je tomu i v České republice. V druhém díle tohoto „cestovatelského seriálu“ budeme společně putovat se známou dvojicí cestovatelů a spisovatelů Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou.

 
Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni, Jiří Hanzelka 24. prosince 1920 ve Štramberku (a zemřel 15. února 2003). Oba začali po maturitě v roce 1938 navštěvovat Vysokou obchodní školu, která ale byla na počátku druhé světové války uzavřena, a dokončit ji tak mohli až v roce 1946. Už od dětství je fascinovaly daleké země, příroda, cestopisy a dobrodružné knihy.

Seznámili se už na škole, kde se také začali postupně chystat na svou cestovatelskou budoucnost. Společně pracovali na projektu „5“, přičemž číslo v názvu označovalo počet kontinentů, které chtěli navštívit. Na cesty se detailně připravovali – překreslovali mapy, studovali historii, hledali nejrůznější informace o klimatu, ekonomice a sociálních poměrech. Několik let zdokonalovali také své jazykové znalosti. Hanzelka uměl německy a francouzsky, k tomu se učil svahilsky. Zikmund mluvil anglicky, zabýval se arabštinou a ovládal také základy italštiny a holandštiny. Na vysoké škole si oba přibrali ruštinu a učili se i několik exotických jazyků.

Jejich snaha se vyplatila a v letech 1947 až 1950 spolu v legendárním automobilu Tatra 87 opravdu procestovali Afriku a Jižní Ameriku, jak si naplánovali. Navštívili celkem 44 zemí, urazili 111 tisíc kilometrů – za den ujeli průměrně 50 kilometrů, i když rekordem bylo 785 kilometrů za 24 hodin. Za celou dobu spotřebovali 10 tisíc litrů benzínu a z cesty přivezli 10 tisíc snímků a 11 kilometrů filmového materiálu.

Druhou cestu zahájili Hanzelka se Zikmundem v roce 1959. Jejich nákladní Tatra 805 směřovala do Východní Evropy, Asie a na ostrovy v Tichomoří. Původní velkorysý plán cesty kolem světa však naplněn nebyl, protože poté, co napsali zprávu popisující zvláštní poměry v Sovětském svazu, začali mít problémy. V roce 1964 se z výpravy vrátili zpět do Čech.

Miroslav Zikmund se ještě v roce 1989 podíval do Austrálie, aby dokončil plán, který si na škole vysnili. Bohužel na tuto cestu odjel již bez nemocného Jiřího Hanzelky.
 
 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 15.12.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 2. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky najdeme...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Theodor Pištěk, výstava Ecce Homo

Český malíř, výtvarník, tvůrce filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara a Českého lva za dlouhodobý...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…