HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti současnosti

 

Pavel Janák (1882–1956)

 
photo: krematorium Pardubice (wikipedia.org, autor Zdneněk Pražák)
 

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů první poloviny 20. století, modernista, návrhář a teoretik, který svou prací ovlivnil architektonickou tvář Prahy.

 
Pavel Janák se narodil 12. března 1882 v pražském Karlíně. Po střední škole byl žákem Josefa Schulze na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde vystudoval architekturu. Navštěvoval také přednášky Josefa Zítka na Německé vysoké škole technické, mezi lety 1906 a 1907 studoval ve Vídni ve škole profesora Otty Wagnera. Jeho mimořádný talent se začal projevovat již na škole. Ve třetím ročníku získal cenu v soutěži na návrh krematoria a 1. cenu za návrh škol v Karlíně. Během studií podnikl několik cest po Evropě a nějaký čas pobýval na stipendiu také v Itálii.

Po návratu do Čech začal pracovat v ateliéru Jana Kotěry, kde setrval asi dva roky, a sotva třicetiletý nastoupil na místo smluvního architekta mostního oddělení stavebního úřadu města Prahy. Z této doby také pochází jeden z nejhezčích moderních mostů přes Vltavu – Hlávkův most. Janákovo jméno je však uvedeno pod mnoha dalšími význačnými realizacemi, jako je přístavba Černínského paláce, úprava Staroměstské radnice, přístavba a průčelí Paláce Adria, Husův sbor církve československé na Vinohradech nebo krematorium v Pardubicích.

Byl spoluzakladatelem sdružení Artěl, jedné z nejvýznamnějších institucí českého užitého umění a designu prvé poloviny 20. století. Výrazně se zapojil také do rozvoje českého kubismu. V roce 1912 byl jedním ze zakládajících členů pražských Uměleckých dílen, kde se proslavil návrhy kubistického porcelánu. Navrhl také několik nábytkových řad, a to především pro soukromé klienty.

Byl profesorem a několik let i rektorem Uměleckoprůmyslové školy v Praze. V roce 1936 se po Josipu Plečnikovi stal hlavním architektem Pražského hradu. Spolu s ním se významně podílel nejen na nové podobě Pražského hradu, ale také na mnoha projektech po celé Praze.

Letošní rok 2012 je vyhlášen rokem Pavla Janáka a Josipa Plečnika, neboť uplyne 130 a 140 let od narození obou umělců. Jejich význam pro architekturu letos připomíná celá řada výstav, přednášek a doprovodných akcí, které se při této příležitosti konají.
 
 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 01.05.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 2. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky najdeme...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Theodor Pištěk, výstava Ecce Homo

Český malíř, výtvarník, tvůrce filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara a Českého lva za dlouhodobý...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…