HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti současnosti

 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

 
photo: Zemanova kavárna (zemanka.cz)
 

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky najdeme alespoň jednu vyhlášenou s tzv. „příběhem“ či „historií“. Chcete-li nějakou takovou navštívit, přinášíme Vám pár tipů. Tentokrát jsme se zaměřili na mimopražské kavárny a cukrárny.

 
Za nejslavnější dobu kaváren a cukráren lze určitě považovat první republiku (1918–1939), kdy odpolední procházka na kávu a zákusek neodmyslitelně patřila ke každé neděli. První kavárna na území dnešní ČR možná překvapivě nebyla otevřena v Praze, nýbrž v Brně. A právě tam začneme náš malý seriál o vyhlášených kavárnách a cukrárnách.

Brno
Kolbabova kavárna a cukrárna (mapa). Tento proslulý podnik byl založen v roce 1936 a od roku 2011 opět vítá hosty v prostorách zrekonstruovaných podle původní podoby. Cukrárna byla vyhlášená díky cukrářskému umění pana Bohumíra Kolbaby, který trávil ve výrobě celé dny.

Kavárna Era (mapa). Budova skvostné funkcionalistické kavárny vznikla mezi lety 1928 a 1929 podle návrhu architekta Josefa Kranze. Po znárodnění v roce 1959 neměla jednoduchý osud, ale od roku 2011 je v těchto prostorách opět provozována kavárna.

Zemanova kavárna (mapa). Funkcionalistická kavárna je dílem architekta Bohuslava Fuchse a byla postavena v roce 1925 v parku na Kolišti. Z důvodu výstavby nového Janáčkova divadla byla v roce 1965 zbourána a podle původních návrhů opět postavena mezi lety 1991 až 1995. V roce dostavby byla rovněž otevřena pro veřejnost. Kromě kavárny v současnosti plní také funkci multifunkčního kulturního prostoru.

Ostrava
Kavárna Elektra (mapa). Vznikla v polovině 20. let a svého času patřila k nejznámějším podnikům svého druhu ve městě. V budově bylo kromě kavárny umístěno ještě kino, knihovna s čítárnou a velké množství kanceláří. S malými pauzami fungovala kavárna až do roku 2001, kdy byla uzavřena. V nově zrekonstruované podobě s původním duchem vídeňského stylu by měla být znovu otevřena v červenci 2012.

Plzeň
Kavárna v Měšťanské besedě (mapa). Budova Měšťanské besedy v novorenesančním slohu byla dokončena v roce 1901. Nachází se v ní několik salonků, kino, společenské sály, divadélko a v přízemí také proslulá secesní kavárna. Velkoryse řešený prostor je bohatě zdoben a obložen dřevem. Zkrášlují ho plastické zdobné motivy v podobě lidských tváří od Otokara Waltra st. nebo dvě dekorativní díla akademického malíře Viktora Olivy.

 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 31.05.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 2. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky najdeme...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Theodor Pištěk, výstava Ecce Homo

Český malíř, výtvarník, tvůrce filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara a Českého lva za dlouhodobý...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…