HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR
 
Osobnosti současnosti

 

Slavné kavárny a cukrárny – 2. díl

 
photo: U Myšáka (czechtourism.com)
 

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky najdeme alespoň jednu vyhlášenou s tzv. „příběhem“ či „historií“. Chcete-li nějakou takovou navštívit, přinášíme Vám pár tipů. V prvním díle jsme se zaměřili na mimopražské kavárny a cukrárny, v druhém díle navštívíme vyhlášená místa Prahy.

 
Kavárna Slavia
Jedna z nejstarších a nejnavštěvovanějších kaváren prošla několika rekonstrukcemi, avšak stále si zachovává kouzlo a historického ducha. Byla otevřena v roce 1881 a stala se místem, kde se scházeli čeští intelektuálové a umělci. Za všechny jmenujme alespoň Antonína Dvořáka, Jaroslava Seiferta nebo Václava Havla. Kavárna se nachází na Smetanově nábřeží (Mapa) a nabízí úchvatný výhled na Národní divadlo, Pražský hrad i Malou Stranu, interiér je zařízen ve stylu art deco.

U Myšáka
Původní nejznámější pražská cukrárna Františka Myšáka fungovala v domě s rondokubistickou fasádou ve Vodičkově ulici (Mapa) mezi roky 1911 a 1949. Opět se sem vrátila v roce 2008, kdy byl celý dům, který mezitím upadl do dezolátního stavu, kompletně zrekonstruován. V interiéru cukrárny najdeme repliky nábytku a ostatní vybavení zhotovené podle dobových fotografií. To vše ve spojení se sladkostmi podle původních receptur slavného Františka Myšáka navozuje opravdovou atmosféru prvorepublikové cukrárny.

Erhartova cukrárna
Cukrárna a kavárna ve funkcionalistickém stylu s tradicí od roku 1937. Její dvě provozovny jsou umístěny na Letné v ulici Milady Horákové (Mapa) a na Vinohradské ulici (Mapa). Hostům nabízejí ručně vyráběné sladkosti podle starých receptur českých, německých, rakouských, francouzských i italských mistrů cukrářů.

Café Louvre
Kavárna Café Louvre byla na Národní třídě (Mapa) otevřena v roce 1902 a patřila k nejvýznamnějším kavárnám v Praze. Chodily sem takové osobnosti jako Franz Kafka, Albert Einstein nebo Karel Čapek. Vzdušný secesní prostor kavárny je laděn do červeného odstínu v kombinaci se smetanově bílou na zdech a štucích, které pocházejí z 30. let 20. století.

Grand Café Orient
Kavárna je umístěna v prvním patře proslulého kubistického Domu U Černé Matky Boží (Mapa) z roku 1912 a je zrekonstruována do původní podoby podle návrhu Josefa Gočára. Jde o jedinou kavárnu na světě, která je zařízena ve stylu kubismu, protože tento styl v architektuře a užitém umění je ryze českým fenoménem.

Café Imperial
Budova ve stylu art deco v ulici Na Poříčí (Mapa), ve které se kavárna nachází, byla postavena v letech 1913 až 1914 a z každého detailu zde vyzařuje luxus. Kavárna se sem vrátila po rozsáhlé rekonstrukci celého domu v roce 2007. Interiér má originální výzdobu v čele se secesní mozaikou od profesora dekorativního umění Jana Beneše, jenž byl žákem Josipa Plečnika.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 05.08.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 2. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky najdeme...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Theodor Pištěk, výstava Ecce Homo

Český malíř, výtvarník, tvůrce filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara a Českého lva za dlouhodobý...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…