HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR

 

Plzeňský kraj

 
photo:  (czechtourism)
 

Plzeňský kraj není jen kolébkou světoznámého piva, ale také oblastí s bohatou historií, rozvinutým průmyslem a výrobou a množstvím atraktivních přírodních lokalit.

 
Plzeňský kraj je třetím největším krajem České republiky. Rozprostírá se v její jihozápadní části a zaujímá strategickou polohu ve spojení východ – západ Evropy. Jeho hlavním centrem je město Plzeň (mapa), jež zaujímá významné hospodářské a společenské postavení. Město se celosvětově proslavilo zejména výrobou piva značky Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell), ovšem sídlí zde i jiné významné firmy, jako například Škoda Holding nebo výrobce sektu Bohemia Sekt.

Kromě Plzně mají svůj kulturní či společenský význam města Klatovy, Domažlice, Tachov, Rokycany nebo menší města Sušice, Stříbro, Nepomuk apod.

Plzeňský kraj se může pyšnit mnoha nej… v České republice. Za zmínku stojí X5 Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci X5 (mapa), která patří mezi nejstarší celistvě dochované architektonické památky na českém území. Dále se zde nachází nejstarší letiště v České republice – Plzeň-Bory (mapa) (1911). Najdete tu také mistrovská sakrální díla stavitelů Santiniho a Dientzenhofera, jako například Klášter v Kladrubech s kostelem Nanebevzetí Panny Marie založený roku 1115. Přehled nejzajímavějších míst tohoto regionu naleznete zde.

Plzeňský region neoplývá jen bohatým kulturním dědictvím, nýbrž i úchvatnou přírodou. Volný čas zde lze trávit na kole, na procházkách nebo na lyžích. Národní park a Chráněná krajinná oblast Šumava (mapa) společně s Národním parkem Bavorský les (mapa) tvoří unikátní přírodní celek, který UNESCO vyhlásilo roce 1990 za biosférickou rezervaci a tvoří tzv. „zelenou střechu Evropy“. Krajinu též zdobí četné vodní plochy, jakými jsou Hracholuská přehrada (mapa) na řece Mži, soustava Boleveckých rybníků (mapa) na okraji města Plzně a rybníky jižního Plzeňska. Dalšími vyhledávanými formami rekreace v tomto kraji jsou sportovní rybolov, lovecká turistika, venkovská turistika, jezdectví a golf.

V průběhu celého roku se na různých místech regionu koná řada kulturních a společenských akcí. V jarním období jsou to především Slavnosti svobody pořádané k výročí osvobození naší země americkou armádou za 2. světové války. Pravidelnými akcemi jsou také tradiční jarmarky a trhy spojené s ukázkami středověkých řemesel a šermířských turnajů.

K velmi populárním akcím patří i folklorní festivaly – Mezinárodní folklorní festival v Plzni v červnu, Národopisná slavnost na Výhledech v červenci, Chodské slavnosti v srpnu, přehlídka dechových hudeb v Klatovech v březnu nebo Mezinárodní folklorní festival Klatovy v červenci.

Více informací o Plzeňském kraji naleznete zde.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: Ceská republika v kostce
 
Přidáno: 14.11.2010
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Politika
 
 

Politický systém České republiky

Zákonodárná, výkonná a soudní moc v ČR

 
 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…