HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR

 

Po stopách UNESCO – 5. díl Olomouc

 
photo: Sloup Nejsvětější Trojice, Olomouc (czechtourism.com)
 

Město Olomouc patří k význačným metropolím moravské části České republiky. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě i duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. A tak není divu, že tu najdeme další památku zapsanou do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci.

 

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Památka byla postavena v letech 1716 až 1754 jako projev díků po překonání moru v Olomouci. Vzorem stavitelů byl sloup na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě vztyčený roku 1614. Stavba je ovlivněna vlnou barokních morových, mariánských a čestných sloupů, které se rozšířily po Tridentském koncilu. Původcem, autorem i mecenášem tohoto monumentu byl architekt Václav Render.

Po jeho smrti na sloupu pracovala řada dalších lokálních umělců, z nichž nejvýznamnější byl sochař Ondřej Zahner, který vytvořil z pískovce 21 soch v nadživotní velikosti. Ale ani jemu nebylo dopřáno spatřit dokončenou stavbu, zemřel v roce 1752. Sousoší bylo nakonec posvěceno v roce 1754, i za účasti císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Štěpána Lotrinského. Od roku 1995 je společně s mariánským sloupem a barokními kašnami národní kulturní památkou a v roce 2000 byl jako jedno z vrcholných děl středoevropského baroka zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Sloup je 35 metrů vysoký a představuje nejvyšší sousoší v České republice. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů a 6 reliéfů s polopostavami apoštolů. Sousoší Nanebevzetí Panny Marie je umístěno ve střední části sloupu a na vrcholu září dvě sousoší Nejsvětější Trojice. Součástí sloupu je i malá kaple.

Trojiční sloup patří k unikátním dílům, v nichž je spojen triumfální motiv oslavy církve a víry. Jeho vytvořením umělci předali dalším generacím dílo, jež je unikátní rozměrem i náročností sochařské výzdoby.

Více informací naleznete zde.
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 14.09.2011
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Politika
 
 

Politický systém České republiky

Zákonodárná, výkonná a soudní moc v ČR

 
 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…