HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Fakta o ČR

 

Světoznámá jablonecká bižuterie

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Bižuterie je již od 19. století výborným výrobním artiklem v českých zemích. Celosvětově nejvyhlášenější je ta z jabloneckého kraje.

 
Historie výroby skla v českých zemích sahá až do první poloviny 14. století. Kvalita vyráběného skla se postupem času zlepšovala, až vzniklo sklo označované jako český křišťál. V této době se také začalo s výrobou drobného skleněného zboží, především šlo o imitace benátských perel. Začátek 19. století sice znamenal krizi v odbytu foukaného skla, ale drobné skleněné zboží se naopak stalo velmi dobrým obchodním artiklem. Jablonecký kraj se etabloval jako vyhlášená bižuterní oblast. Na konci 20. let 19. století se tu sklářské výrobě věnovalo téměř šest tisíc lidí a ve 30. letech již bylo v nabídce více než sto druhů bižuterie a skleněných výrobků.

Velký rozvoj zažívalo kromě bižuterie také broušené sklo, tzv. mačkané skleněné knoflíky. Vznikaly ve výrobnách zvaných „mačkárny“, kde se z dlouhých barevných tyčí ukrajovala kolečka, jež se speciálně promačkávala do tvarů knoflíku. Tyto drobné zděné domečky s charakteristickým dýmníkem jsou dodnes pro Jizerské hory typické. 

Skutečným centrem obchodu se skleněnou bižuterií se stalo město Jablonec nad Nisou (Mapa). Dařilo se hlavně bižuterním kamenům, perlím, napodobeninám pravých perel, stříbřeným dutým perlím a v neposlední řadě také vánočním ozdobám. V největší oblibě však byly broušené skleněné knoflíky a sekané perličky. Později tvořila velkou část odbytu výroba skleněných náramkových kroužků určená zejména pro trh v islámských zemích a Indii. Populární byla i kovová bižuterie, jejíž největší odbytiště představovalo Německo, USA a Indie.

V době válek neměla bižuterie na růžích ustláno. V roce 1948 došlo ke znárodnění podniků a o produkci a prodej bižuterie se začal starat stát. Vznikl Výzkumný ústav skla a bižuterie a v 60. letech prošla většina podniků modernizací. Z bývalého Československa se tak opět začala stávat velmoc ve výrobě bižuterie. Po změnách společenského systému v roce 1989 se podniky opět dostaly do soukromého vlastnictví. Na dobu největší slávy bižuterie dnes navazuje podnik Preciosa, díky němuž je česká jablonecká bižuterie ve světě opět pojmem.

Více se o české bižuterii a historii skla můžete dozvědět například v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 30.09.2012
 
 
 

Související články

 
Osobnosti historie
 
 

Emil Zátopek


Je to již obecně uznávaný fakt, že český sport je plný neobyčejných osobností. Výkony českých...

 
 
Osobnosti historie
 
 

Tomáš Baťa

Tomáš Baťa, československý rodák ze Zlína, je považován za jednoho z největších světových podnikatelů své...

 
 
Politika
 
 

Politický systém České republiky

Zákonodárná, výkonná a soudní moc v ČR

 
 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…