HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Gastronomie

 

Česká gastronomie

 
photo:  (czechspecials.cz)
 

O české kuchyni se říká, že není právě nejzdravější. Ovšem v tomto ohledu se příliš neliší od ostatních kuchyní středoevropského prostoru. Je spřízněná zejména s kuchyní německou a rakouskou. Ve srovnání se středomořskou gastronomií je sice více kalorická a hůře stravitelná, ale v posledních letech prošla výraznou proměnou směrem ke zdravějším stravovacím zvyklostem.

 
Česká kuchyně je velmi výrazně ovlivněna geografickou polohou země. Česká republika je zemí vnitrozemskou s chladnějším podnebím, proto také základem její gastronomie byly vždy suroviny, které se daly vypěstovat dom, především obilí, luštěniny, brambory – a maso.

Maso patří mezi nejdůležitější složky české kuchyně. Používá se maso vepřové, hovězí, drůbeží, králičí i zvěřina.
Z ryb, převážně sladkovodních, to je především kapr, méně častý je pstruh, candát nebo úhoř.
Specialitou české kuchyně jsou omáčky a knedlíky. Omáčky zpravidla obsahují smetanu, máslo a mouku. Knedlíků je mnoho druhů, např. houskové, bramborové nebo plněné uzeninou, ale i ovocem. V české kuchyni jsou také velmi oblíbené nejrůznější polévky a v neposlední řadě sladké pečivo.
Z lahůdek lze zmínit obložené chlebíčky, nejrůznější saláty, zrající sýry (Olomoucké tvarůžky) nebo pražskou šunku.
K české kuchyni se skvěle hodí pivo. České pivo je světoznámé a má dlouhou tradici. Češi ho považují za národní nápoj. Nejznámější je Pilsner Urquell a Budějovický Budvar.
V Česku se pěstuje i vinná réva, a to zejména na jižní Moravě. Na mezinárodních soutěžích jsou ceněná především bílá vína, ale i mezi červenými víny lze nalézt značky s dlouhou tradicí a dobrým jménem.
Oblíbeným suvenýrem návštěvníků České republiky bývá často i hořkosladký bylinný likér Becherovka, který pochází z lázeňského města Karlovy Vary.

Restaurace v České republice

Návštěvníkům České republiky nabízí své služby restaurace všeho druhu: od těch nejluxusnějších, mezi něž patří také restaurace Allegro v pražském hotelu Four Seasons (mapa), která získala jako první v ČR jednu hvězdu mezinárodního gastronomického průvodce Michelin, přes pravé české hospůdky až po nejrůznější zařízení rychlého občerstvení (stánky fast food). Jsou zde také restaurace nabízející pokrmy mezinárodních kuchyní. Jen v Praze je dnes možno ochutnat přes čtyřicet druhů kuchyní ze všech koutů světa. K nejoblíbenějším patří restaurace italské, čínské, mexické atd.

Pro lepší orientaci v českých restauracích návštěvníkovi jistě dobře poslouží zejména příručka GRAND RESTAURANT, průvodce tuzemskými restauracemi. Je k dispozici v tištěné podobě i na internetu. Restaurace z celé České republiky se do tohoto průvodce dostávají na základě výběru nezávislých hodnotitelů, kteří pocházejí z různých sociálních a profesních skupin a spojuje je láska k dobrému jídlu.
Průvodce také každoročně vyhlašuje deset vítězných restaurací. Hodnotí se známkami 1–5, a to podle kvality jídla, obsluhy a interiéru: známka 1 = excelentní, 2 = velmi dobré, 3 = dobré, 4 = snesitelné, 5 = vyhněte se tomuto místu. Průvodce uvádí též průměrnou cenu, kterou můžete utratit za kompletní večeři a konzumaci nápojů. Poslední vydání zahrnuje více než 510 restaurací v Praze i v celé České republice, které stojí za to navštívit.

Druhým průvodcem českou gastronomií je projekt Czech Specials, který se však zaměřuje na podniky nabízející tradiční regionální speciality, ať už jídla lidová, jídla ovlivněná tradicí sousedních etnik, nebo moderní kreace. Jeho cílem je zprostředkovat domácím i zahraničním návštěvníkům ty nejlepší zážitky z české a moravské kuchyně.
Jednotlivé restaurace ucházející se o zařazení do tohoto projektu hodnotí expertní komise. Je složena z profesionálních kuchařů, restauratérů, hoteliérů, odborníků apod. Restaurace pak získají certifikaci s logem Czech Specials. Tento certifikát zaručuje v nabídce minimálně jednu národní a jednu regionální specialitu.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 18.05.2010
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Strava
 
 

Praha má dvě michelinské hvězdy

Rok 2012 se zapíše do historie české gastronomie jako rok mimořádný, a to díky úspěchu hned dvou...

 
 
Gastronomie
 
 

Historie české gastronomie

Českou kuchyni v dávné minulosti ovlivnil náš keltský a slovanský původ. Je také směsicí tradic a kultur,...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…