HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Gastronomie

 

Co musíte v Česku ochutnat – 2. díl

 
photo:  (czechtourism.com)
 

První díl tohoto „gastro“ seriálu byl věnován především hlavním pokrmům, které by měl návštěvník České republiky ochutnat. Opomíjena by však neměla být ani pestrost a chutnost sladkých pokrmů a chuťovek, které rovněž naplňují jídelní lístky v restauracích.

 
Sladké speciality a moučníky

  • Sladké knedlíky – do oblasti sladkých jídel patří především nejoblíbenější sladké knedlíky, ať už připravené z kynutého, nebo bramborového těsta a plněné ovocem (jahody, meruňky, švestky) nebo povidly. Podávají se posypané mákem, strouhaným tvarohem nebo ořechy a přelité rozpuštěným máslem. Často bývá tato sladkost servírována i jako hlavní chod a děti ji přímo milují.
  • České buchty – moučník připravovaný z kynutého těsta plněný mákem, povidly nebo tvarohem. Jsou považované za typický staročeský moučník.
  • Pardubický perník – sladké medové pečivo tmavě hnědé barvy bohatě zdobené; původním místem výroby je město Pardubice. Perník je často vykrajován do různých tvarů – nejoblíbenějším motivem je srdce. Kdo nekoupí perníkové srdce z pouti, jako by na ní nebyl. A symbolicky jím můžete vyznat lásku své milé a pak si na něm společně pochutnat.
  • Štramberské uši – oblíbený regionální cukrářský výrobek z perníkového těsta tvarovaný do podoby kornoutu. Název je odvozen od města Štramberk, kde se také vyrábí. V roce 2007 se staly chráněným výrobkem Evropské unie jako původní potravinářský výrobek.
  • Frgál – tradiční koláč z oblasti Valašska ve tvaru velké kulaté placky, jehož historie je stará přes 200 let. Bývá plněný tvarohem a ozdobený povidly a mákem nebo marmeládou. Tradičně se pekl k slavnostním příležitostem, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce.

Studená jídla a chuťovky

Pokud nemáte velký hlad ani chuť na sladké, a přitom byste rádi ochutnali nějaký typický pokrm z České republiky, ideální jsou tzv. chuťovky k pivu nebo vínu – anebo jen tak, „na zub“. V jídelních lístcích bývají často zařazeny v sekci Předkrmy anebo přímo ve zvláštní části Chuťovky. Mnohé z nich rozhodně nepatří ke zdravé kuchyni, ale například k pivu se hodí skvěle.

Mezi klasické hospodské pochoutky k pivu patří v Česku tradičně utopenci neboli špekáčky v kořeněném octovém nálevu. Zabijačková specialita tlačenka s cibulí a octem anebo nakládaný hermelín s česnekem a feferonkou se k vychlazenému točenému hodí také báječně. Oblíbenou pivní pochoutkou, i když nevábně páchnoucí, je pivní sýr. Do této kategorie můžeme zařadit i další dva sýry oblíbené především mezi pivaři: romadur a olomoucké tvarůžky s čerstvým chlebem a máslem. Olomoucké tvarůžky získaly dokonce ochranu Evropské unie, přesně chráněné zeměpisné označení EU. Tato chuťovka se jedla na Olomoucku už v polovině 15. století.

Nelze opomenout ani domácí sádlo se škvarky nebo škvarkovou pomazánku. Velmi oblíbený je tatarský biftek ze syrového hovězího masa podávaný s topinkami. Ostatně topinky také bývají častou součástí jídelních lístků, například s pikantní masovou nebo zeleninovou směsí anebo s vajíčkovou omeletou. Mezi teplé chuťovky rozhodně patří i pečené koleno, pečená žebra anebo typická zabijačková jitrnice. Ovšem tyto pokrmy rozhodně nejsou pro dietáře a slabé žaludky.

Typickou českou chuťovkou, jež zažene hlad, je i obložený chlebíček, který se podává v různých podobách – šunkový, salámový, zeleninový apod. Obložené chlebíčky většinou nechybí na žádné oslavě nebo párty.
 
Co pít

Ať už ochutnáte jakoukoli českou specialitu, nezapomeňte ji doplnit i místními typickými nápoji. Česká republika je považována za pivní velmoc, takže bez loku piva byste zemi opouštět rozhodně neměli. Naše země se ale může pyšnit také vysokou kvalitou vín, zejména bílých, a tak si k českému pokrmu žádejte i české víno. Jako digestiv se výborně hodí tradiční česká Becherovka. Tento hořkosladký bylinný likér pocházející ze známého lázeňského města Karlovy Vary získal díky svým léčivým účinkům přezdívku „třináctý pramen“.
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 01.03.2011
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Strava
 
 

Praha má dvě michelinské hvězdy

Rok 2012 se zapíše do historie české gastronomie jako rok mimořádný, a to díky úspěchu hned dvou...

 
 
Gastronomie
 
 

Historie české gastronomie

Českou kuchyni v dávné minulosti ovlivnil náš keltský a slovanský původ. Je také směsicí tradic a kultur,...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…