HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Kultura

 

52. ZLÍN FILM FESTIVAL – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež

 
photo:  (zlinfest.cz)
 

Již 52. ročník známého festivalu filmové tvorby pro děti a mládež – ZLÍN FILM FESTIVAL – otevře své kinosály pro návštěvníky a vzácné hosty 27. května 2012. Prohlídka současného filmového a animovaného umění skončí 3. června 2012.

 
Festival se v Česku těší obrovské popularitě – v roce 2011 počet návštěvníků překročil hranici 100.000 dětí a dospělých. Ačkoli je prohlídka určena především nejmenším divákům a teenagerům, přináší mnoho zajímavých zážitků z oblasti kultury též dospělému publiku. Kromě hlavních soutěžních sekcí, kde jsou představovány hrané filmy pro děti a mládež, a sekce věnované animovanému filmu pro děti mají návštěvníci možnost zhlédnout i vybrané celovečerní filmy začínajících evropských filmařů. Hlavní cenou Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín je Zlatý střevíček.

Kinosály festivalu nejsou publiku otevřeny pouze ve městě Zlín (mapa), ale i v Praze a dalších městech České republiky. Pohádky a filmy mohou diváci sledovat rovněž ve velice pozoruhodném Kinematovlaku, tedy železničním voze upraveném do podoby projekčního sálu, který brázdí po několik týdnů před filmovým festivalem i po jeho skončení území České republiky. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež tak přiváží filmy dětem i do desítek malých obcí, které nemají vlastní kinosály.

Velký ohlas má každoročně také dražba filmových klapek. Přední umělci či jinak významné osobnosti v průběhu roku vytvoří výtvarné dílo na filmovou klapku. V letošním roce se bude 1. června ve zlínském Academia centru Univerzity Tomáše Bati dražit 120 pomalovaných filmových klapek. K vidění budou od 14. května v Obchodním a zábavním centru Zlaté jablko.

Letošní 52. ročník festivalu ožije irskou kulturou. K vidění budou filmy, báje, taneční vystoupení, ale návštěvníci se mohou těšit také na hudební produkce nebo irskou gastronomii. Na ZLÍN FILM FESTIVAL přijede i řada významných irských tvůrců – režisér Martin Duffy nebo spisovatel Patrick McCabe, který bude zároveň zasedat ve festivalové porotě. Kromě výběru irských filmů pro děti a mládež bude uveden například koprodukční animovaný snímek s tematikou keltské mytologie Brendan a tajemství Kellsu z roku 2009 nebo filmy dvou nejvýznačnějších irských režisérů Neila Jordana a Jima Sheridana. Hned v několika snímcích se představí i mnoho irských herců známých z hollywoodských trháků. Například Colm Meaney, který festivalové diváky jistě zaujme ve filmech Gorana Paskajleviće Jak se Harry stal stromem (2001) a Parked (2010) irského režiséra Darragha Byrneho.
 
 


 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 23.05.2011
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…