HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Kultura

 

Česká filmová tvorba pro děti

 
photo:  (sxc.hu)
 

Výroba filmů pro děti a mládež má u nás dlouholetou tradici korunovanou nejedním úspěchem. Svědčí o tom celá řada ocenění, jež si tyto české snímky dovezly z prestižních mezinárodních filmových festivalů. Ať už jde o hraný, loutkový, kreslený či animovaný film, anebo i seriál – česká tvorba pro děti má malému divákovi opravdu co nabídnout.

 
Již letmý pohled do historie filmu prozrazuje, že čeští tvůrci si v dětských srdcích našli místo hned na samém počátku. Stačí jmenovat například Jiřího Trnku, kterého kritika nazývala „Waltem Disneyem Východu“ a jehož loutkovým filmům se dostalo mnoha mezinárodních vyznamenání.

Opomenout nelze ani skvělé trikové snímky Karla Zemana. Mezi jeho nejznámější filmy patří Cesta do pravěku z roku 1955, oceněná kromě jiného v témže roce jako nejlepší dětský film na MFF v Benátkách. Zemanův další film z roku 1958 – Vynález zkázy –, který tematicky a výtvarně vychází ze stejnojmenného románu Julese Verna, je dokonce nejúspěšnějším českým filmem vůbec. Hned po jeho uvedení do kin ho okamžitě koupilo 72 zemí světa a jen v New Yorku ho najednou promítalo 96 kin! Snímek si navíc odnesl i hlavní cenu ze soutěže Světového filmového festivalu pořádaného při výstavě EXPO 1958 v Bruselu.

Jedním z fenoménů české kinematografie jsou pohádkové seriály. Dětem, ale ani dospělým v mnoha zemích jistě není třeba dlouze představovat seriál Arabela, který pochází z dílny scénáristické dvojice Miloš Macourek a Václav Vorlíček, nebo kultovní sci-fi seriál Návštěvníci natočený v koprodukci s německou televizí v režii Jindřicha Poláka.

Ostatně Jindřich Polák slavil úspěch i s jinými filmy pro děti. Legendárním se stal elegantní pán v černém obleku s bílým karafiátem v klopě, kouzelnou buřinkou a černým deštníkem, kterého všichni znají jako Pana Tau. Pilotní díl první filmové série byl natočen v roce 1966 a byl němý. Později přibyly další dvě seriálové řady a pět samostatných celovečerních filmů. Neméně oblíbený je i příběh malé holčičky a dvou postaviček z formely Ferdy a Ferdy, kteří si společně zahráli v seriálu a následně v celovečerním snímku Lucie postrach ulice i ve filmovém pokračování … a zase ta Lucie!.

Z filmových pohádek nelze nevzpomenout Tři oříšky pro popelku (rok 1973), jež je stále oblíbená v Rusku, Francii, Norsku, Německu a mnoha dalších evropských zemích. Vznikla rovněž v německé koprodukci, hudbu pro ni napsal Karel Svoboda a ústřední píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nazpíval Karel Gott. Z dalších celovečerních pohádek stojí za připomenutí například O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna nebo Z pekla štěstí. Všechny tyto pohádkové filmy režíroval Zdeněk Troška.

Přehled nejslavnějších českých filmových pohádek najdete zde.
 
 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 23.09.2010
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…