HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Kultura

 

Obecní dům v Praze slaví 100. výročí

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Obecní dům v Praze je považován za jednu z nejlepších staveb pražské secese. Veřejnosti byl slavnostně otevřen 5. ledna 1912. I když byl zpočátku přijímán s velkými rozpaky kvůli nemodernosti a zastaralému slohu, dnes patří mezi nejnavštěvovanější památky v České republice. Rok 2012 je pro Obecní dům velmi významný, slaví totiž sté narozeniny.

 
Obecní dům se nachází na náměstí Republiky (Mapa) v samotném centru Prahy, v těsném sousedství Prašné brány. Návštěvníky i kolemjdoucí nezaujme pouze mohutný stavební komplex, ale nepochybně také bohaté stavební prvky a sochařská výzdoba, které dodávají stavbě jedinečnost a vyvolávají obdiv.

Tato pamětihodnost byla vystavěna v letech 1905–1912 podle plánů architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky na místě, kde původně stála rezidence českých králů – Králův dvůr. Na výzdobě Obecního domu se podíleli také nejvýznamnější čeští malíři a sochaři počátku 20. století – Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Karel Novák, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha, Karel Špillar, Jan Preisler a další.

Od samotného počátku je Obecní dům objektem sloužícím především reprezentačním účelům. Je tvořen několika sály a reprezentačními místnostmi, z nichž největší je Smetanova síň. Právě v Obecním domě byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem.

Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí v letech 1994–1997. Kromě koncertů se zde dnes pořádají výstavy, kongresy, plesy, módní přehlídky a další společenské akce. V přízemí a v suterénu je několik restaurací a kaváren.

U příležitosti 100. výročí otevření Obecního domu byla v jeho prostorách instalována výstava pod názvem „1912“, která má být jakýmsi ohlédnutím do doby vzniku Obecního domu. Expozici tvoří nejen díla slavných umělců, kteří se na výzdobě Obecního domu před sto lety podíleli, ale také díla, jež zde byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912. Obrazy a plastiky doplňují ukázky užitého umění, které nesou výtvarný rukopis doby před sto lety. Výstava probíhá až do 31. ledna 2013. Více informací o výstavě naleznete zde.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 04.12.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…