HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Kultura

 

Slavné vily Čech a Moravy

 
photo: Bílkova vila (archiv Galerie hlavního města Prahy, foto Tomáš Souček)
 

Na území celé České republiky se nachází nespočet slavných vil a rodinných domů, které pocházejí z ateliérů věhlasných architektů a patří mezi opravdové architektonické skvosty. Celá řada z nich je přístupná veřejnosti a jejich návštěva určitě stojí za to.

 
V zpřístupněných domech je v mnoha případech zčásti nebo zcela zachováno také původní vybavení a nábytek. Jejich návštěvníci tak mají možnost prohlédnout a vychutnat si opravdu každý detail těchto unikátních staveb. K těm nejpozoruhodnějším na našem území patří:

Bílkova vila, Praha

Nepřehlédnutelná dvoupodlažní secesní budova v Mickiewiczově ulici (mapa), kterou nechal jako svou rezidenci s ateliérem podle vlastního návrhu postavit grafik, sochař a architekt František Bílek v roce 1911. Budova je obklopena zahradou, obložena červenými cihlami a členěna mohutnými sloupy. Je segmentovitě prohnutá a podle některých výkladů má půdorys kosy, která žne snopy žita – sloupy budovy. Podle Bílka měla vila představovat „život jako pole plné zralých klasů, skýtající výživu bratří na každý den“. Bílkovým dílem jsou i interiéry vily včetně nábytku. Vila prošla rozsáhlou rekonstrukcí a pro veřejnost je znovu otevřena od roku 2010. V současné době je součástí expozice Galerie hlavního města Prahy a je využívána jako Bílkovo muzeum.

Jurkovičova vila, Brno

Třípodlažní dům, na ulici Jana Nečase v Brně-Žabovřeskách (mapa), je jednou z nejvýznamnějších památek secesní architektury ve městě. Byl postaven v roce 1906 a je pozoruhodný z mnoha aspektů. Jeho řešení je ojedinělým spojením vlivů středoevropské lidové kultury, principů britské moderny a vídeňské secese. Autorem exteriéru i interiéru vily je Dušan Samo Jurkovič, který ji navrhl a nechal postavit jako dům pro sebe a svou rodinu.

Zrekonstruovanou vilu i s okolní zahradou nyní spravuje Moravská galerie v Brně a v jejích prostorách je umístěna stálá expozice nazvaná „Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dům.“

Bauerova vila, Libodřice

Unikátní kubistická vila je jedinou stavbou tohoto typu stojící na českém venkově. Dům se nachází v obci Libodřice (mapa) poblíž Kolína, kde ji v letech 1912–1914 jako svoje sídlo nechal postavit velkostatkář Adolf Bauer. Jejím autorem je jeden z nejvýznamnějších českých architektů 20. století Josef Gočár. Vila na první pohled zaujme srostlicí tří mnohoúhelných rizalitů na jižní straně budovy nebo kubistickým dekorativním hvězdicovým orámováním oken. V letech 2005–2007 byl dům opraven a nyní je zde muzeum a galerie kubistického designu.

Vila Tugendhat, Brno

Vila patří k základním dílům světové moderní (funkcionalistické) architektury a je ojedinělým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury. Dům stojí na Černopolní ulici v Brně (mapa), kde si ho nechali postavit manželé Grete a Fritze Tugendhatovi. Ve své době byl skutečně převratnou stavbou. Třípatrová budova působí díky svému zasazení do terénu při pohledu z ulice jako jednopodlažní a je umístěna v zahradě. Hlavní obytný prostor tak umožňuje dokonalé splynutí interiéru s přírodou.

V roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Od roku 2010 v ní probíhá rozsáhlá rekonstrukce, pro veřejnost bude znovu otevřena v roce 2012.

Müllerova (Loosova) vila, Praha

Vila, kterou si nechal od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty postavit spolumajitel stavební firmy František Müller, stojí na Ořechovce (mapa). Adolf Loos v tomto projektu uplatnil nejen funkcionalismus, ale také myšlenku, že prostor je rozdělen na kubusy a jednotlivé místnosti domu se tak prolínají v různých úrovních. Architekt navrhl také převážnou část vybavení interiéru, ve kterém je překvapivě harmonicky spojen funkcionalismus s klasicizujícím anglickým stylem.

Vila byla zrekonstruována a v současnosti je jako národní kulturní památka zpřístupněna veřejnosti.

Kramářova vila, Praha

Dům si nechal v letech 1911–1914 postavit jako své sídlo Karel Kramář, pozdější první československý předseda vlády. Projekt na jednopatrovou budovu zpracoval vídeňský architekt Friedrich Ohmann, který navrhl vilu s více než 56 místnostmi, z nichž většina sloužila k reprezentačním účelům. Na vybavení interiérů se podílelo mnoho předních českých výtvarníků. Vila se nachází na nejvýchodnějším cípu Hradčan (mapa) a její součástí je také velká zahrada ve stylu francouzského parku.

Od roku 1998 slouží jako oficiální rezidence českých premiérů a její brány se otevírají pouze při zvláštních příležitostech.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 23.11.2011
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Slavné kavárny a cukrárny – 1. díl

Kavárny a cukrárny patří k oblíbeným společenským místům. V každém větším městě České republiky...

 
 
Osobnosti současnosti
 
 

Čeští cestovatelé – 3. díl

Každý národ má své slavné osobnosti, jejichž jména v člověku okamžitě evokují dobrodružství, exotické...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…