HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Sport a volný čas

 

Česká sportoviště

 
photo:  (sxc.hu)
 

Díky modernizaci, jakou prošla řada sportovišť v několika málo posledních letech, se sportovní zázemí v Česku řadí mezi nejkvalitnější v Evropě.

 

O2 Arena - Praha

Prim přitom jednoznačně hraje multifunkční hala O2 Arena, bývalá Sazka Arena, která vyrostla v pražských Vysočanech v rekordním čase. Aréna s maximální kapacitou 18 000 diváků byla postavena za 30 měsíců.

O2 Arena snese ta nejpřísnější srovnání s podobnými stavbami ve Spojených státech. Díky použité technologii, zahrnující například obří videokostku, vnitřní televizní okruh, špičkovou akustiku a posuvné tribuny, je nejmodernější halou svého druhu v Evropě. Jejím ostrým křtem bylo konání Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Stala se také dějištěm domácího utkání hokejové reprezentace při Světovém poháru 2004 .

Za svůj stadion si ji zvolili hokejisté Slavie Praha , která je pravidelně jedním z favoritů na zisk extraligového titulu. Po výstavbě O2 Areny se české sportovní svazy, ale i různé pořadatelské agentury ucházejí o organizaci vrcholných kulturních a sportovních akcí. Umožňuje jim to jak poloha (hala se nachází 10 kilometrů od centra města a pouhých dvacet kilometrů od mezinárodního letiště Ruzyně), tak variabilita interiéru.

Projektanti připravili více než třicet možností využití. Po uklizení ledové plochy určené pro hokej, lední revue a krasobruslení, se dá v interiéru vytvořit prakticky cokoliv. Od palubovek pro kolektivní sporty, přes stadion pro halovou atletiku a koncertní pódia, výstavní sály a cirkus až po prostory určené pro pouliční divadlo. Svým návštěvníkům nabízí O2 Arena přepychový komfort v podobě 2460 klubových sedadel, 66 skyboxů, 4 luxusních partyboxů a 2 900 míst v barech, restauracích a kavárnách.
O2 Arena: http://www.o2arena.cz

ČEZ Aréna - Ostrava

Právě kvůli pořádání hokejového šampionátu prošla významnou rekonstrukcí i vítkovická ČEZ Aréna. K nejvýraznějším změnám patří především třípodlažní přístavba, rozšíření parkovacích míst a instalace nového ozvučení a osvětlení. Po investici ve výši zhruba 700 milionů korun je hala, která slouží už od roku 1986, plně konkurenceschopná s novými víceúčelovými sportovními stánky. Nabízí přitom kapacitu, jež se pohybuje od 4000 do 13 000 míst.
ČEZ Aréna: http://www.arena-vitkovice.cz

Také další města raději vynaložila finanční prostředky na rekonstrukci než na zcela novou výstavbu. Přesto dnes patří jejich sportovní svatostánky mezi nejlepší v Evropě:

Tipsport arena - Liberec

V roce 2005 byla slavnostně otevřena liberecká multifunkční aréna. Moderní hala s kapacitou až 9000 diváků slouží jako sportovní zařízení a zároveň se stala místem pro pořádání významných kulturních a společenských akcí. Po stránce technické i svým standardem a profesionálními službami je srovnatelná s obdobnými halami v Evropě i ve světě.
Tipsport arena: www.tipsportarena.cz

ČEZ Aréna - Pardubice

Provoz v pardubické Aréně byl zahájen v prosinci 2001, předtím však proběhly osmiměsíční stavební úpravy, které změnily více než padesátiletou tvář hokejového stadionu.
ČEZ aréna v Pardubicích: http://www.arenapce.cz

Budvar aréna - České Budějovice

Podobně tomu bylo v Českých Budějovicích, kde byla původní hala postavena už v roce 1946 a po Praze a Bratislavě šlo v tehdejším Československu o teprve třetí stadion disponující ledovou plochou. Úprava českobudějovické Budvar Arény se však protáhla, protože stadion ležící v blízkosti řeky Vltavy zdevastovala v srpnu 2002 zničující stoletá povodeň.
Budvar aréna: http://www.hokejcb.cz

T-Mobile Aréna - Praha

Do stejné škatulky patří i pražská T-Mobile Aréna. Ta se často mění během několika hodin ze sídla hokejové Sparty v koncertní centrum.

Pozadu za moderními multifunkčními komplexy nezůstávají ani jiná sportoviště. Českomoravský fotbalový svaz v roce 2003 odstartoval projekt Stadiony, podle kterého musí zázemí všech prvoligových klubů splňovat náročné požadavky Evropské fotbalové federace.

Stadion fotbalového klubu Sparta - Praha

Nejlépe je na tom pražská Toyota Arena, stadion jediného českého účastníka Ligy mistrů Sparty. Od roku 2001 je sparťanský trávník vyhřívaný a funguje inteligentní zavlažovací systém. Jeho automatické zapínání funguje na bázi čidel umístěných přímo v hrací ploše. Sparta také v letech 2002 –2003 vybudovala v Česku ojedinělé mládežnické tréninkové centrum na Strahově.
AXA Arena: http://www.sparta.cz/cs/o-klubu/axa-arena/index.shtml#a1

Strahovský stadion - Praha

Na Strahovském stadionu, který má rozlohu větší než 6 hektarů a je zapsaný v Guinnessově knize rekordů, vzniklo šest travnatých ploch a k tomu dvě hřiště s umělou trávou.

Dostihové závodiště Pardubice

Světovou proslulost má dále dostihové závodiště v Pardubicích, které je už od roku 1874 dějištěm slavné Velké pardubické steeplechase – nejtěžšího dostihového závodu evropského kontinentu.
Dostihové závodiště Pardubice: www.pardubice-racecourse.cz

Stejně tak milovníci golfu dobře znají atraktivní a vyhledávaná golfová hřiště na Karlštejně a v Karlových Varech.
Praha Karlštejn Golf Klub: www.karlstejn-golf.cz
Golf Resort Karlovy Vary: www.golfresort.cz

 
 
Autor:
 
Přidáno: 01.01.2010
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Sport a volný čas
 
 

České vodáctví

České a moravské řeky i potoky skýtají nepřeberné možnosti vodáckého vyžití. Vybírat je možné mezi...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…