HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Sport a volný čas

 

Netradiční zimní sporty v ČR

 
photo:  (czechtourism.com)
 

České hory mohou nabídnout vedle spousty sjezdovek a terénů pro volné lyžování i prostor pro řadu netradičních zimních radovánek. A to od těch adrenalinových až po ty, které jsou jen čirou zábavou. Můžete se svézt na bobové dráze, skibobech, sněžném skútru či zkusit divokou jízdu zvanou snowtubbing. Anebo se svézt na sáňkách či vyrazit na cestu hlubokým sněhem na sněžnicích.

 
Skiboby
Česká republika patří k světovým skibobovým velmocím. Skiboby jsou zimním sportem provozovaným na strmých sjezdových a slalomových tratích. Skibob vypadá na první pohled jako dětské jízdní kolo, jenže místo koleček jsou zespodu na kovové konstrukci upevněny za sebou v jedné stopě dvě krátké lyže. Ty má jezdec také na nohou. Běžná rychlost při tomto sportu je 120 km za hodinu. Na skibobu je možné jezdit na všech horách v ČR, ve většině středisek si jej můžete i zapůjčit.
Sněžné skútry
V českých podmínkách tato zábava není příliš rozšířená neboť místní hory jsou malé a vytyčených tras je pomálu. Přesto si na nich můžete zajezdit po zasněžených pláních Krkonoš, ale i v dalších větších zimních střediscích, kde skútry půjčují některé horské penziony. Většinou skútry využívá horská služba, majitelé chat, policie či vlekaři.
Snowtubing
Snowtubing je divoká jízda ve speciálním nafukovacím sněhovém člunu ve sněhovém korytě.
Je to adrenalinová zábava, ale o své bezpečí se vůbec nemusíte bát. Můžete ho vyzkoušet ve Skiareálu Novako na Božím Daru (mapa) nebo ve středisku v Zubří (mapa) u Nového Města na Moravě. Tady mají snowtubbingovou dráhu dlouhou neuvěřitelných 350 m.
Sněžnice
Jedná se o relaxační a sportovní aktivitu v cizině zvanou snowshoeing. Sněžnice jsou prastarý prostředek pro chůzi zasněženou krajinou, který se vrátil do módy. Jejich princip je prostý: váha člověka se rozloží na mnohem větší plochu, než jsou chodidla, a nohy se tak do hlubokého sněhu neboří. Ke stabilitě pomohou lyžařské či trekové hůlky. K výhodám sněžnic patří neomezenost pohybu bez běžeckých stop či pohyb v zalesněných porostech. V horských střediscích si můžete sněžnice půjčit a vydat se na krátkou procházku nebo klidně několikahodinovou túru.
Jízda na bobové dráze
Adrenalinová jízda na bobech v korytě bobové dráhy je oblíbeným zážitkem pro všechny generace. Rychlost a styl jízdy si regulujete sami. Kvalitní bobové dráhy jsou v Krkonoších (mapa) (Harrachov, Špindlerův Mlýn), ale i v dalších zimních střediscích.
Jízda na sáňkařské dráze
Není to jen zábava pro děti. Jízdu na saních dlouhou necelé 4 kilometry si můžete dopřát například na přírodní sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně (mapa) či z úpatí Černé hory v Krkonoších.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 02.11.2011
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Sport a volný čas
 
 

České vodáctví

České a moravské řeky i potoky skýtají nepřeberné možnosti vodáckého vyžití. Vybírat je možné mezi...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…