HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Sport a volný čas

 

Rozhledny v Čechách

 
photo: Petřínská rozhledna (czechtourism.cz)
 

Díky rozhlednám máme možnost podívat se na okolní krajinu z tak trochu jiné perspektivy, odhalit souvislosti, které by našemu oko mohly zůstat skryty a získat výhled i z míst, ze kterých bychom se pro vzrostlou vegetaci jinak vůbec nerozhlédli.

 
Česká republika hájí se svými rozhlednami zvláštní prvenství. Na území ČR jich najdete více než 350, a ČR je tak zemí s jejich největším počtem na světě vůbec. Mimo několika středoevropských států jsou totiž tyto magické stavby jako turistické atrakce spíše výjimkou.

K nejslavnějšímu období výstavby rozhleden patřila 70. a 80. léta 19. století, kdy romantičtí milovníci krajiny začali objevovat jejich kouzlo. Později, za dob první a druhé světové války, byly rozhledny stavěny z ryze praktického důvodu. Skryté totiž poskytovaly vojákům mnohem lepší podmínky pro odhad vzdálenosti blížících se vojsk. A stejně jako se různí důvody jejich vzniku, lišily se a liší také použité stavební materiály a architektonické slohy. V Čechách najdeme rozhledny z kamene, dřeva, ale i kovu. Mnohé stavby mají také své zajímavé příběhy. Jedno o nich ale platí obecně – jejich návštěva určitě stojí za to.

K nejznámějším rozhlednám u nás patří:

Petřínská rozhledna (mapa) – náleží k pražskému Petřínu. Byla postavena v roce 1891 a její stavba trvala pouhé čtyři měsíce. Svým vzhledem nápadně připomíná Eiffelovu věž v Paříži a nabízí neopakovatelný pohled na Prahu.

Žižkovská věž (mapa) – se může pochlubit titulem nejvyšší rozhledny u nás. Její výška je 216 metrů a na vyhlídkovou plošinu umístěnou v 93 metrech dojedete pohodlně výtahem. Tuto železobetonovou věž, postavenou v letech 1985 až 1992, tvoří tři tubusy a hlavní z nich přechází v anténní nástavec s digitálním vysílačem. V roce 2000 bylo na pilíře umístěno dílo výtvarníka Davida Černého nazvané Miminka v podobě obřích batolat lezoucích nahoru a dolů.

Praděd (mapa) – původně stála na tomto místě kamenná rozhledna, která se v roce 1959 zřítila. Její místo zaujala stavba s výškou 162 metrů sloužící jako televizní vysílač. Vrchní část věže s nezaměnitelnou siluetou, která má připomínat startující raketu, je současně nejvyšším bodem v České republice.

Boubín (mapa) – dřevěná rozhledna na stejnojmenném šumavském vrcholu byla otevřena v roce 2004. Dosahuje do nadmořské výšky 1362 metrů. Je vysoká 21 metrů a k jejímu vrcholu vede 109 schodů. Rozhlížet se odsud mohou návštěvníci nejen po okolní Šumavě – za dobrého počasí dohlédnou i do Alp.

Krásenský vrch (mapa) – patří k tvarově nejzajímavějším rozhlednám v ČR. Na její vrchol totiž vede schodiště, které se spirálovitě vine okolo rozhledny. Výstavba probíhala v době hospodářské krize v letech 1933 až 1934, pracovalo zde několik nezaměstnaných a pozemek a dřevo darovala obec.

Přehled českých rozhleden najdete zde.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 13.04.2011
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Sport a volný čas
 
 

České vodáctví

České a moravské řeky i potoky skýtají nepřeberné možnosti vodáckého vyžití. Vybírat je možné mezi...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…