HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Sport a volný čas

 

Sportovní úspěchy

 
photo:  (sxc.hu)
 

Mezi české úspěšné sporty patří nejen hokej, fotbal, atletika a vodní slalom, ale také například kolová, ve které v 70. a 80. letech získali nepřemožitelní bratři Pospíšilové dvacet titulů mistrů světa.

 

Desetiboj

Česká republika sice možná nikdy nebude mít ty nejlepší sprintery nebo vytrvalce, ale dlouhodobě patří mezi absolutní špičku v desetiboji. Kralování českého desetiboje ve světě začal Robert Změlík , který na olympijských hrách v Barceloně v roce 1992 získal zlatou medaili. Všestranný sportovec předvedl, že desetiboj není pouze věcí síly a že vítězit nemusí jen specialisté na vrhačské disciplíny.

Po Změlíkovi nastoupil charismatický Tomáš Dvořák . Třikrát vyhrál mistrovství světa, na olympiádě v Atlantě byl bronzový. Na přelomu tisíciletí ho začala pronásledovat zranění a pomyslnou štafetu převzal Roman Šebrle .

Ten 27. května 2001 v rakouském Götzisu jako první desetibojař v historii překročil magickou hranici 9000 bodů a výkonem 9026 vymazal z tabulek Dvořákův světový rekord. Šebrle se v Athénách v roce 2004 stal olympijským vítězem, o dva roky později triumfoval i na ME. V současnosti se Šebrle přetahuje o post desetibojařské jedničky s Američanem Bryanem Clayem.

Vodní slalom

Olympijské medaile sbírá Česko pravidelně i ve vodním slalomu. Díky popularitě sjíždění řek a světoznámému kanálu v pražské Tróji vyrůstají stále noví talentovaní závodníci. Za obrovskou popularitou, které se vodní slalomáři v Česku těší, stojí olympiáda v Barceloně v roce 1992, kde zvítězil Lukáš Pollert. O čtyři roky později na něj navázala Štěpánka Hilgertová, která byla v následujících letech považována za první dámu této olympijské disciplíny. Dařilo se jí na Světových pohárech, dvakrát triumfovala na mistrovstvích světa a v Sydney olympijské zlato zopakovala. Tradici mají v Česku také deblkanoisté. Marek Jiras s Tomášem Máderem mají bronz ze Sydney, Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek zase z Athén. Volf se Štěpánkem navíc vybojovali zlaté medaile v roce 2006 na domácím MS v pražské Tróji.

Fotbal a hokej

Nejpopulárnějšími sporty v Česku přesto zůstávají fotbal a hokej. Česko v nich patří ke světovým velmocím. Oba sporty mají početné členské základny. Navíc existují amatérské ligové soutěže i jednorázové turnaje. Běžné je také pronajímání fotbalového hřiště či ledové plochy. Přestože i ligové návštěvy jsou obstojné, za vrcholy sportovní sezony jsou považovány reprezentační akce, čemuž také odpovídá propagace fotbalu a hokeje v médiích a velký zájem sponzorů.

Úspěchy národních týmů jsou brány jako svátek a reprezentanti jsou pak považováni za hrdiny. Například když se hokejová reprezentace v roce 1998 vracela z olympijského Nagana, skandoval dav fanoušků na pražském Staroměstském náměstí jméno českého brankáře: „Hašek na Hrad“ – šlo o parafrázi sloganu z období sametové revoluce, kdy lidé požadovali, aby na Pražském hradě jako prezident usedl tehdejší disident Václav Havel. Tehdy volali: „Havel na Hrad“.

Další sporty

Češi si dokonce mohou klást zásluhy za vznik a celosvětovou popularitu některých sportů. Jde především o házenou (a její ryze českou a nepříliš rozšířenou obdobu: národní házenou – hřiště je podle pravidel národní házené rozděleno na části, ale každý hráč má povoleno na rozdíl od házené pohybovat se jen na určitých částech v závislosti na postu, který v družstvu zaujímá), dále volejbal a cyklokros . Češi v nich patřili mezi průkopníky a v minulosti také pravidelně na šampionátech sbírali medaile. Navíc se funkcionářsky angažují a určují směr dalšího vývoje těchto sportů. Česká republika byla například jedním z hlavních zastánců nově vzniklé volejbalové Evropské ligy.

 
 
Autor:
 
Přidáno: 08.12.2009
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Sport a volný čas
 
 

České vodáctví

České a moravské řeky i potoky skýtají nepřeberné možnosti vodáckého vyžití. Vybírat je možné mezi...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…