HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Sport a volný čas

 

Vinařské stezky na kole

 
photo:  (czechtourism.cz)
 

Vinařské stezky v České republice, to je především unikátní síť regionálních cyklistických tras. Netradiční kombinací malebných vinařských oblastí a památek v regionu jižní Moravy spojují nejznámější vinařské oblasti ČR.

 

Byly vybudovány v rámci projektu „Moravské vinařské stezky“, jehož cílem je ochrana kulturního dědictví a rozvoj vinařské turistiky na jižní Moravě. Vzniklo tak celkem 11 vinařských cyklistických tras, z nichž každá vede jednou vinařskou oblastí. Všechny jsou napojeny na hlavní stezku Greenway Moravská vinná stezka (mapa), která tvoří jakousi vinařskou cyklistickou magistrálu tohoto regionu a spojuje města Znojmo a Uherské Hradiště.

Stezky v délce okolo 1200 km vedou převážně vinicemi, sady a po místních komunikacích. Trasy jsou navrženy s ohledem na atraktivitu krajiny, malebnost vinic, polohu vinných sklepů a významných památek kraje. V každé obci na vinařských stezkách návštěvník najde informační panel s mapou tras v dané vinařské oblasti. 


Moravská vinná stezka patří spolu s Greenway Praha – Vídeň a Greenway Krakov – Morava – Vídeň k nejznámějším stezkám Greenways ve střední Evropě, o čemž svědčí i zvláštní cena poroty Evropské asociace zelených stezek EGWA pro nejlepší projekty v Evropě.
Vinařské stezky na území jižní Moravy nejsou určeny výhradně cyklistům, využívají je i pěší turisté a mezi širokou veřejností se stávají stále populárnější.

Vinařské cyklostezky:

Greenway Moravská vinná stezka – 300 km – je páteřní trasou oblastních vinařských cyklistických tras procházejících malebnou krajinou jižní Moravy. Nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Na její trase leží 70 vinařských obcí, 10 chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.
Brněnská vinná stezka – 130 km – je stezka napříč vinařskou okrajovou oblastí s několika centry (Rajhrad, Židlochovice, Slavkov).
Bzenecká vinná stezka – 26 km – vede zčásti ještě Kyjovskou pahorkatinou, v okolí Bzence a Vracova přechází do Dolnomoravského úvalu. Nejkratší vinařská stezka.
Kyjovská vinná trasa – 85 km – vede kopcovitým terénem a je výzvou pro zkušenější cykloturisty.
Mikulovická vinná trasa – 82 km – jižní část uzavřeného okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem a u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své nejvyšší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice až do Nového Přerova.
 Mutěnická vinná stezka – 65 km – vede mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny. Kultivovaná krajina a dobře sjízdné cesty představují cyklisticky atraktivní okruh.
Vinařská stezka Podlužím – 115 km – pestrá trasa střídá silnici s malebnými úseky mezi vinicemi, chladivou cestu na břehu rybníka i vítaný stín či závětří lesní doubravy.
Strážnická vinná stezka – 101 km – vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat.
Uherskohradišťská vinná stezka – 75 km – prochází jen mírně zvlněnou pahorkatinou po klidných silnicích a cyklostezkách, je ideální pro celodenní rodinný výlet.
Velkopavlovická vinná stezka – 110 km – provází oblastí nejlepších červených vín ve střední Evropě.
Znojemská vinná stezka – 165 km – spojuje 55 vinařských obcí. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky a oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: Czechtourism, Nadace Partnerství, portály stezky.cz atd.
 
Přidáno: 15.06.2010
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Vinobraní a burčák

Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře...

 
 
Sport a volný čas
 
 

České vodáctví

České a moravské řeky i potoky skýtají nepřeberné možnosti vodáckého vyžití. Vybírat je možné mezi...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…