HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR

 

Tradice českých výrobců hudebních nástrojů

 
photo:  (rieger-kloss.cz)
 

České hudební nástrojařství má velmi dlouhou tradici s vysokou kvalitou. Mezi značky, které jsou i za hranicemi českého státu velmi dobře známé, patří Amati, Petrof, Rieger-Kloss nebo Strunal.

 
Amati

Amati je významným výrobcem dechových hudebních nástrojů, jejichž produkce je soustředěna do dvou měst – Kraslic (mapa) a Hradce Králové (mapa). Město Kraslice lze dokonce pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů v českých zemích, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.

Samotná značka Amati vznikla až v roce 1945 a nese jméno po slavném italském houslaři Nicolu Amatim. Z počátku se zde vyráběly i nástroje strunné, ale v roce 1948 byla továrna zestátněna a Kraslice se postupně staly střediskem výroby nástrojů dechových a bicích. Současně došlo k přidružení světoznámé továrny V. F. Červený, a vznikl tak největší podnik na výrobu dechových a bicích nástrojů nejen v Česku, ale i ve světě.

Amati vyváží své výrobky do více než 50 zemí. Na české nástroje hrají muzikanti nejen v sousedním Německu nebo Rakousku, ale také v Japonsku, Jižní Americe, Austrálii nebo Thajsku.

PETROF

Rodinný podnik z Hradce Králové (mapa) je největším evropským výrobcem klavírů a pianin. Jejich výroba trvá už 5 generací. Zakladatel společnosti Antonín Petrof (1839–1915) postavil svůj první koncertní klavír roku 1864 a rok nato přeměnil otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou. V roce 1899 jmenoval císař Antonína Petrofa dvorním továrníkem pian Rakouska-Uherska a tajným radou. Oba tituly později přešly na syny.

Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.

Klavír značky PETROF vlastní také operní pěvec Peter Dvorský. Mistrovské klavíry PETROF doprovázely i Placida Dominga, José Carrerase a Luciana Pavarottiho, Evu Urbanovou a mnoho dalších při jejich koncertech v Praze.

Rieger-Kloss Varhany

Společnost Rieger-Kloss Varhany z Krnova (mapa) patří k největším světovým výrobcům píšťalových varhan. Řadí se i k nejstarším světovým výrobcům tohoto královského nástroje vůbec. Zakladatel firmy Franz Rieger spolu se svým bratrem Ottou zřídil první dílnu v Krnově v roce 1873 a ve stejném roce postavili také první varhany pro Světovou výstavu ve Vídni. Firma se záhy stala nejdůležitější varhanářskou továrnou Rakouska-Uherska i celé Evropy. Varhany Rieger se stavěly v Norsku, Anglii, Španělsku, Turecku, Palestině, Portugalsku, Dánsku, Německu, ale i v tak vzdálených zemích, jako jsou Argentina či Mexiko.

Dnes mohou varhany Rieger-Kloss slyšet posluchači v Evropě, Severní i Jižní Americe, Asii i v Africe. Při výrobě varhan společnost dbá na spojení velmi dlouhé tradice krnovského varhanářství s nejmodernějšími technologiemi v oblasti výroby hudebních nástrojů.

Strunal

Společnost Strunal je největším výrobcem strunných hudebních nástrojů v Evropě. Nachází se v městečku Luby, v západní části České republiky. Firma navazuje na tradice výroby hudebních nástrojů tohoto kraje od druhé poloviny 16. století.

Strunal dnes využívá zručnost a dovednost svých houslařů a kytarářů stejně jako moderní technologie navržené inženýry. Pro výrobu nástrojů volí výhradně kvalitní rezonanční dřevo, které nástrojům dodává vynikající zvukové vlastnosti a kvalitu.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 26.02.2012
 
 
 

Související články

 
Životní styl v ČR
 
 

Olympijské parky v ČR

V souvislosti s konáním Olympijských her v Riu se otevřely Olympijské parky po celé České...

 
 
Životní styl v ČR
 
 

Pražský týden módy a luxusu

Už posedmé si mohli módní nadšenci v Praze vychutnat oficiální dny zasvěcené luxusnímu, kvalitnímu a...

 
 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Česko – země piva

Češi jsou národem pivařů. Rádi o pivu mluví, ale ještě raději ho popíjejí. Průměr jeho spotřeby z roku...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…