HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Tradice

 

Česko – betlémářská velmoc

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Vánoční betlémy se v křesťanském světě vyráběly po staletí a od samého začátku byly symbolickým připomenutím narození Ježíše Krista. Základní a hlavní motiv betlému vždy tvořila postava narozeného Ježíše, jeho matky Marie a jejího manžela Josefa. K tomuto schématu se podle možností a fantazie přidávaly další biblické postavy.

 
Tradice vánočních betlémů v českých zemích je velmi stará, a přitom dodnes opravdu živá. První betlémy se dostávaly do Čech s jezuity od 16. století. Bývaly vystavovány v kostelech. Teprve na sklonku 18. století se stávaly součástí domácností. Nejvíce se vyráběly podomácku v podhorských oblastech.

Betlémy vyrobené českými betlémáři se mnohdy od těch ostatních podstatně liší. Vyznačují se především tím, že kromě figurálního zpodobnění Kristova narození se svatou rodinou a anděly obsahují i výjevy z běžného života. Český betlém si snad ani nelze představit bez muzikantů, pasáčků s ovcemi, obchodníků, řemeslníků a statkářů přinášejících malému mesiáši dary.

Do světového povědomí vstoupily především dva české betlémy – tzv. Proboštův betlém a Krýzovy jesličky. Proboštův betlém je více než sto let starý pohyblivý dřevěný betlém, na kterém jeho autoři, lidový řezbář Josef Probošt se svými pomocníky Josefem Kapuciánem a Josefem Frimlem, pracovali plných čtyřicet let. V roce 1967 byl vystaven i na Světové výstavě v Montrealu. Dnes se nachází v muzeu betlémů v městečku Třebechovice pod Orebem (mapa) (13 km východně od města Hradec Králové).

Krýzovy jesličky představují největší lidový mechanický betlém na světě, který je od roku 1998 zapsán v Guinnessově knize rekordů. Jeho tvůrce Tomáš Krýza vyráběl toto dílo přes šedesát let. Velkolepý betlém vystavěl na ploše 60 (mapa). Je k vidění v muzeu v jihočeském městě Jindřichův Hradec (mapa).

Zajímavý je také loutkový Královský betlém v Muzeu betlémů Karlštejn (mapa) v podhradí stejnojmenného gotického hradu (25 km jihozápadně od Prahy). Toto muzeum je největší expozicí betlémů v České republice. V jeho sbírkách je uloženo asi 50 betlémů a najdeme tu i zajímavé rarity, například betlémy z chleba, cukru i vosku. Unikátem jsou miniaturní betlémky ve skořápce kokosového, vlašského či dokonce lískového oříšku.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 09.12.2010
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Tradice
 
 

Svatý Martin a tradice

Dozlatova upečená husa a mladé svatomartinské víno. Ani jedno nemůže chybět při oslavě svátku svatého...

 
 
Tradice
 
 

Oslava příchodu nového roku v České...

Silvestr neboli poslední den roku je v České republice pracovním dnem. Oslavy loučení se starým rokem a...

 
 
Tradice
 
 

Svatomartinské slavnosti a mladé víno

Svatomartinské oslavy, které dnes v České republice symbolizuje první košt mladého vína a vůně husí...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…