HOMEPAGE

Objevte ČR
 
Životní styl v ČR
 
Tradice

 

Víno a vinařské oblasti v České republice

 
photo:  (czechtourism.cz)
 

Česká republika má dvě hlavní vinařské oblasti – Čechy a Moravu. Ty se následně dělí na podoblasti. Největšího rozmachu u nás dosáhly vinice v období před třicetiletou válkou, kdy bylo v Čechách 15 tisíc a na Moravě 20 tisíc hektarů vinic. Dnes je to 19 tisíc hektarů, které jsou vysázeny zejména na Moravě.

 
Kvalita moravských bílých vín je na špičkové světové úrovni, o čemž svědčí i řada významných mezinárodních ocenění. Moravská vína porážejí i takové vinařské obry, jako je Francie nebo Německo. Vinaři v České republice slaví velké úspěchy i ve šlechtění vína. Nově uznané odrůdy červených vín Cabernet Moravia nebo André a u bílého například Muškát moravský jsou toho živým důkazem.

Vinařská oblast MORAVA

Na Moravě jsou čtyři základní podoblasti – Znojemská, Velkopavlovická, Mikulovská a Slovácká. Zajímavostí tohoto regionu jsou vesničky vinných sklepů, kde jsou soustředěny pouze vinné sklepy bez trvale žijících obyvatel.

Znojemská podoblast

Znojemsko je oblastí zejména bílých aromatických vín. Bezkonkurenční odrůdou je zde Veltlínské zelené. Výbornou kvalitu mají i Sauvignon, Ryzlink rýnský a Müller Thurgau. Pozadu ale rozhodně není ani Muškát moravský a Rulandské šedé. Z červených vín je pak nejrozšířenější Svatovavřinecké. V Příměticích (mapa) u Znojma (mapa) je největší křížový sklep na světě, v Jaroslavicích (mapa) zase jedinečný archiv vín s nejstaršími vzorky v České republice.

Velkopavlovická podoblast

V této podoblasti je zaregistrován největší počet vinařů v ČR. Primát hraje obec Velké Bílovice (mapa), kde je evidováno přes tisíc vinařů. Nejrozšířenější odrůdou bílých vín je zde Tramín červený, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Díky těžkým hliněným půdám se tu výborně daří i červenému vínu. Velkopavlovická podoblast by se dala nazvat srdcem červených vín u nás. Nejrozšířenější odrůdou je Svatovavřinecké a Frankovka.

Mikulovská podoblast

Co do rozlohy je největší vinařskou oblastí v České republice. Víno se zde pěstuje na více než 2,5 tisících hektarech vinic. První zmínky o pěstování vinné révy pocházejí z okolí Pálavy, z dob římských válek, kdy zde legie Marka Aurelia měla předsunutou vojenskou stanici. Centrem této oblasti je město Valtice (mapa). Už v roce 1873 zde byla založena Střední vinařská škola. V areálu Valtického zámku má sídlo i největší český pěstitel Vinné sklepy Valtice. V zámeckém sklepu z roku 1430 se skladuje 600 tisíc litrů nejkvalitnějšího vína. Celkem má tento podnik kapacitu 6,5 milionu litrů tohoto opojného nápoje.

Slovácká podoblast

Vinice kolem Uherského Hradiště (mapa) jsou nejsevernější oblastí pěstování vína na Moravě. Hlavními odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Z modrých odrůd je to Frankovka a Zweigeltrebe.

Vinařská oblast ČECHY

Tato oblast patří k nejsevernějším v evropském vinohradnictví. V současnosti je nejvíce vinic v okolí Mělníka (mapa), Litoměřic (mapa) a Mostu (mapa). Zvláštností je, že vinice v Čechách nejsou příliš souvislé a rozsáhlé, jako je tomu na Moravě. Vinohrady najdeme jen na chráněných jižních svazích většinou kolem řek Vltavy, Labe, Ohře a Berounky. V minulosti, kdy byla Praha sídlem panovníků, se v jejím okolí nacházelo velké množství vinic. Dnes je jedinou takovou oblastí Trója (mapa), kde se dochoval malý vinohrad, a Karlštejn s výzkumnou vinařskou stanicí.

Mělnická podoblast

Vinice kolem Roudnice nad Labem a Mělníku zásobovaly zejména Prahu. V 16. století byla mělnická červená vína velmi ceněna, zejména Rulandské modré bylo vyhlášené pro svou lahodnou chuť. Postupem času se začalo s pěstováním Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného. Dnes se na většině vinic pěstuje Müller Thurgau.

Litoměřická podoblast

V obchodě s vínem v Praze a okolí byla Litoměřická podoblast vždy největším rivalem Mělníku. Již z roku 1057 se dochovala zmínka o darování vinic i s vinaři kostelu svatého Štěpána v Litoměřicích. Nejznámější jsou asi žernosecké sklepy, které vybudovali cisterciáci. Ti také roku 1251 založili v Žernosekách vinice. Pěstovalo se na nich především Rulandské bílé a šedé a také Ryzlink rýnský.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz http://cs.wikipedia.org
 
Přidáno: 15.06.2010
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Tradice
 
 

Svatý Martin a tradice

Dozlatova upečená husa a mladé svatomartinské víno. Ani jedno nemůže chybět při oslavě svátku svatého...

 
 
Tradice
 
 

Oslava příchodu nového roku v České...

Silvestr neboli poslední den roku je v České republice pracovním dnem. Oslavy loučení se starým rokem a...

 
 
Tradice
 
 

Svatomartinské slavnosti a mladé víno

Svatomartinské oslavy, které dnes v České republice symbolizuje první košt mladého vína a vůně husí...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…