HOMEPAGE

Podnikání
 
Firmy v ČR

 

Národní kulturní památka Hospital Kuks

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Unikátní barokní komplex Kuks stojí ve stejnojmenné obci nedaleko Jaroměře. Jeho návštěva určitě stojí za to, jde totiž o jednu z nejvýznamnějších barokních památek ve střední Evropě.

 
Rozsáhlý barokní komplex v údolí řeky Labe dal v letech 1692 až 1724 postavit hrabě František Antonín Špork, majitel panství. Se zdejší lokalitou měl smělé plány, a tak postupně začal realizovat velkorysou proměnu údolí na letní dvůr, který by se stal lázeňským a společenským střediskem tehdejší šlechty. Na levém břehu byly vybudovány lázně, jež ve své době patřily k nejvýstavnějším v Čechách. Postupně zde bylo postaveno schodiště se zámkem, divadlo, závodiště, lázeňské domy, domy pro hosty a Dům filosofů s knihovnou. Už za života hraběte Šporka však význam zdejších lázní začal postupně upadat a po jeho smrti byl jejich osud zpečetěn. Z budov na levém břehu se tak do dnešních dnů kromě kaskádového schodiště k Labi nedochovalo téměř nic.

O mnoho zajímavější je ovšem pravý břeh Labe. Už v roce 1696 se hrabě Špork rozhodl založit na svém panství hospital pro přestárlé veterány z okolí. Podle projektu italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho zde nechal postavit zaopatřovací ústav s kostelem Nejsvětější Trojice a hraběcí kryptou. Monumentální prostor před průčelím kostela a hospitalu zdobí sochy z dílny významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Sochařská výzdoba vznikala v letech 1712 až 1731 a zobrazuje Alegorii Náboženství a řadu Ctností a Neřestí.

V současnosti funguje Kuks (Mapa) jako muzeum prezentující historii v podobě expozic barokního umění a vývoje lékařství. Je možné si prohlédnout kostel, zahrady, hraběcí hrobky, ale také perfektně dochovanou barokní lékárnu z roku 1743. Kousek od Hospitalu Kuks najdeme také špičku evropského barokního sochařství v plenéru, a to Braunův Betlém. Vznikl na přání hraběte Šporka a stal se místem odpočinku lázeňských hostí. V roce 2001 byl i Braunův Betlém vyhlášen národní kulturní památkou.

Více informací se dozvíte zde.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 28.08.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Česko – země piva

Češi jsou národem pivařů. Rádi o pivu mluví, ale ještě raději ho popíjejí. Průměr jeho spotřeby z roku...

 
 
Ekonomická fakta
 
 

Hlavní pilíře českého průmyslu

Průmyslová výroba má na území dnešní České republiky hluboké historické kořeny. Již v dobách Rakouska...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…