HOMEPAGE

Podnikání
 
Firmy v ČR

 

Ruční papírna Velké Losiny

 
photo:  (Ruční papírna Velké Losiny)
 

Národní kulturní památka Ruční papírna ve Velkých Losinách (mapa) u města Šumperk patří mezi nejstarší dodnes provozované ruční papírny v Evropě. Ruční papír v podobě dopisních obálek, kalendářů, novoročenek a další výrobky jsou oblíbené nejen v České republice, ale vyvážejí se také do celého světa.

 
Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a mimořádnou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.

Ruční papírna byla založena na sklonku 16. století Janem mladším ze Žerotína. První archivní písemnou zmínkou o papírně je smlouva z 25. března 1596. Během staletí se v držení papírny vystřídala celá řada vlastníků a papírnických mistrů. Od roku 2006 ji vlastní samostatná společnost Ruční papírna Velké Losiny, a.s.

Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav, které pokračují i v současné době. Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více než čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2002 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou. Objekt se také uchází o zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nedílnou součástí velkolosinské Ruční papírny je od roku 1987 i specializované muzeum papíru. V jeho stálých expozicích se návštěvníci mohou seznámit především s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla i s počátky moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích. Svým zaměřením na dějiny manufakturní papírenské výroby je jediným muzeem svého druhu v České republice. V objektu papírny je kromě muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem. Bližší informace o muzeu, galerii, otevíracích hodinách i aktuálních výstavách naleznete zde.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Zdroj: http://www.rpvl.cz/
 
Přidáno: 08.10.2011
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Česko – země piva

Češi jsou národem pivařů. Rádi o pivu mluví, ale ještě raději ho popíjejí. Průměr jeho spotřeby z roku...

 
 
Ekonomická fakta
 
 

Hlavní pilíře českého průmyslu

Průmyslová výroba má na území dnešní České republiky hluboké historické kořeny. Již v dobách Rakouska...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…