HOMEPAGE

Podnikání
 
Firmy v ČR

 

Thonetka – česká židle světového jména

 
photo:  (ton.cz)
 

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější židle na trhu. Díky svým vlastnostem i designu je vhodná pro použití v rušných veřejných prostorech, jako jsou kavárny, restaurace a hotely, ale své místo si našla i v domácnostech. Doposud jí bylo vyrobeno více než 80 milionů kusů.

 
Thonetka nese jméno podle svého tvůrce Michaela Thoneta (1796 – 1871), truhláře a návrháře nábytku německého původu, který se v roce 1856 usadil na území dnešní České republiky a založil zde dvě továrny na výrobu nábytku z ohýbaného dřeva – v moravských Koryčanech (mapa) (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (mapa) (1861). Thonetův ohýbaný nábytek se brzy stal pojmem a německý podnikatel za jeho výrobu získal řadu ocenění, mimo jiné zlatý kříž za zásluhy či rytířský kříž řádu Františka Josefa.

Historie slavné thonetky č. 14 se začala psát v roce 1859, kdy Michael Thonet navrhl z ohýbaného dřeva první kus. Její výroba byla tehdy převratná. Ve srovnání s tehdejší konkurencí byla židle neuvěřitelně lehká, vážila okolo tří kilogramů. Byla levná, dobře se na ní sedělo, a navíc se časem osvědčila jako téměř nezničitelná. Stala se nedílnou součástí interiérů mnoha kaváren minulého století, nočních klubů, kasin, kasáren i vybavení salónů.

Kvalitu a pevnost židle demonstroval Michael Thonet mimo jiné shozením z Eiffelovy věže na Světové výstavě v Paříži, kde získal také zlatou medaili. Mezi známé osobnosti, které si oblíbily Thonetovy produkty, patřil např. i Pablo Picasso. Z těch současných má thonetky ve svém sídle třeba Sandra Bullock.

Thonetka se dodnes vyrábí ve svém původním klasickém designu v závodě v Bystřici pod Hostýnem. A ani výrobní technologie se od svých začátků prakticky nezměnila. Židle jsou stále zhotovovány z bukového dřeva napařováním dřevěného hranolku sytou párou, aby se dal lépe ohýbat. Ruční ohyb opěradlové části židle se provádí pomocí tvárnice, jejíž tvar kopíruje speciální pásnice zabraňující praskání ohýbaného dřeva. Jedná se o velmi náročnou ruční práci, kterou ani dnes nemůže nahradit žádný stroj.

Samotná firma v Bystřici pod Hostýnem je nejstarším a největším výrobcem ohýbaného nábytku na světě. Zaměstnává zhruba 850 lidí a své výrobky vyváží do šedesáti zemí světa. Jako jediná česká nábytkářská firma pravidelně vystavuje na milánské expozici Salone del Mobile, která patří mezi špičku ve svém oboru.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 22.11.2011
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Česko – země piva

Češi jsou národem pivařů. Rádi o pivu mluví, ale ještě raději ho popíjejí. Průměr jeho spotřeby z roku...

 
 
Ekonomická fakta
 
 

Hlavní pilíře českého průmyslu

Průmyslová výroba má na území dnešní České republiky hluboké historické kořeny. Již v dobách Rakouska...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…