HOMEPAGE

Podnikání
 
Firmy v ČR

 

Zbrojařský průmysl

 
photo:  (sxc.hu)
 

V dobách studené války byl zbrojařský průmysl jedním z nejvíce rozvinutých hospodářských odvětví. Po rozpadu sovětského bloku a Varšavské smlouvy došlo k útlumu zbrojařské výroby. Se vstupem ČR do NATO a profesionalizací armády vyvstala potřeba nových zbrojních systémů.

 
Vývoj nových zbraní je velmi náročná a nákladná záležitost, kterou nejsou výrobci schopni realizovat bez zajištění a potvrzení odběru ozbrojenými složkami. V řadě případů je nutná i kooperace se zahraničními výrobci.

Mezi významné výrobce zbraní a zbraňových systémů patří:

Aero Vodochody (Aero L- 159 ALCA) - http://www.aero.cz/

AERO Vodochody a.s. navazuje na tradice společnosti AERO - továrna létadel, založené v roce 1919. Hlavním předmětem podnikání společnosti je vývoj, výroba, zkoušení, opravy, údržba a modernizace cvičných a bojových vojenských letadel, leteckých dílů a přípravků, vývoj a výroba víceúčelových dopravních letounů, kooperace při výrobě vrtulníků, zahraniční obchod s vojenským materiálem, provozování neveřejného mezinárodního letiště a letecké práce. Vojenský program zahrnuje vývoj, výrobu a marketing lehkého bojového cvičného letounu L159 a celého systému boje a podpory (L159 Combat & Training System).

ERA Pardubice (pasivní radiolokační systém Věra) - http://www.era.cz

Společnost ERA se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti rozvoje a výroby pasivních sledovacích systémů jak pro sledování letového provozu, tak pro aplikace v rámci obrany vzdušného prostoru. Značnou část aktivit společnosti tvoří také vývoj speciálního software, zejména pro radarové systémy, které zpracovávají a zobrazují údaje v reálném čase.

Společnost ERA byla založena v roce 1994. Svoje postavení si vybudovala na bázi dlouhodobého úspěšného výzkumu a vývoje pasivních sledovacích systémů, který běžel v České republice od šedesátých let 20. století. ERA nyní zaměstnává více než 140 lidí, z nichž polovina jsou inženýři, pracující na výzkumných projektech.

Pasivní radiolokátor Věra dokáže za určitých okolností odhalit americký "neviditelný" letoun Stealth. Pokud si Stealth vypne svůj letový radar, tak jej na nebi nenajde nic, ani Věra. Jestliže si ale bude jeho pilot radarem osahávat cíle, tak ho Věra odhalí.

Výrobce nábojů a střeliva Sellier a Bellot - http://www.sellier-bellot.cz/

Obchodní značka Sellier & Bellot patří k těm nejstarším. V roce 1893 byla zapsána v Praze a registrována byla i ve Vídni a v Berlíně. Pod touto obchodní značkou se skrývá široká škála sportovních a loveckých nábojů, a také strojů a zařízení na jejich výrobu. Společnost je vlastníkem 21 registrací své obchodní značky v 75 zemích celého světa. Co do objemu a šířky výrobního programu patřila tato společnost v devadesátých letech k předním výrobcům střeliva do ručních zbraní na světě.

 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 29.12.2009
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

MOIRA – ryze česká značka

Značka Moira se stala v České republice průkopníkem výroby funkčního prádla s jedinečnými vlastnostmi pro...

 
 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Česko – země piva

Češi jsou národem pivařů. Rádi o pivu mluví, ale ještě raději ho popíjejí. Průměr jeho spotřeby z roku...

 
 
Ekonomická fakta
 
 

Hlavní pilíře českého průmyslu

Průmyslová výroba má na území dnešní České republiky hluboké historické kořeny. Již v dobách Rakouska...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…