HOMEPAGE

Podnikání
 
Jak to tu funguje

 

Internetové, poštovní a doručovatelské služby v ČR

 
photo:  (sxc.hu)
 

Nejen pro návštěvníky cizí země, ale i pro místní obyvatele je nejdůležitějším kanálem komunikace s okolním světem pošta. V současnosti je nepostradatelným komunikátorem rovněž internet, který dokáže napřímo a rychle poskytovat potřebné informace pro život.

 

Internetové služby

Internet do České republiky začal pronikat po roce 1992. Podle údajů Eurostatu bylo v roce 2009 připojeno k internetu asi 49 % českých domácností. Stále to však nestačí na průměr EU, kde má přístup na internet 60,3 % domácností. Připojení k vysokorychlostnímu internetu mělo v témže roce 44 % českých domácností oproti unijnímu průměru 48,3 % domácností. Na druhou stranu má
Česká republika s rychlostí 4,8 megabitu za sekundu v průměru desáté nejrychlejší připojení k internetu na světě.
 
Poskytovateli internetu v ČR jsou především telekomunikační operátoři, provozovatelé kabelových televizí a další subjekty podnikající v oblasti radiokomunikací.

V současnosti existuje v České republice několik možností připojení k internetu: prostřednictvím pevné telefonní linky (např. ADSL), kabelové televize, bezdrátového připojení (satelitní síť, mobilní telefonní síť, Wi-Fi, FWA) anebo přes mobilní telefon. Nejrozšířenějším typem připojení v českých domácnostech je bezdrátové připojení. Nevýhodou tohoto typu připojení je skutečnost, že zatím jsou pokryta pouze větší města. Přehled poskytovatelů internetu naleznete zde.

Přístup na internet je v ČR zajišťován i prostřednictvím veřejně přístupných počítačů na obecních a jiných veřejných úřadech nebo například v internetových kavárnách. Přehled internetových kaváren naleznete zde. Ceny za použití internetu jsou v každé kavárně individuální. Můžete platit jak za minuty, tak za hodinu. Jsou i kavárny, které poskytují připojení zdarma prostřednictvím Wi-Fi, musíte však mít vlastní notebook s sebou. Seznam kaváren s bezdrátovým Wi-Fi připojením naleznete zde.

Poštovní a doručovatelské služby

Provozovatelem poštovních služeb v České republice je státní Česká pošta. Poskytuje vnitrostátní a mezinárodní poštovní, peněžní a kurýrní služby. Přijímá, přepravuje a doručuje také poštovní adresní i neadresní zásilky pro podnikatelské subjekty. Česká pošta je držitelem tzv. poštovní výhrady (monopolu), která se vztahuje na poštovní zásilky ve vnitrostátním styku, jejichž obsahem je písemnost. O vyhrazenou zásilku se jedná, jestliže je hmotnost poštovní zásilky nižší než 50 g. Monopol se tedy nevztahuje na poštovní zásilky s hmotností nad 50 g s obsahem písemnosti. Poštovní zásilky do zahraničí nebo ze zahraničí nejsou monopolizovány a poštovní výhrada se na ně nevztahuje.
Česká pošta v současné době používá tři druhy přepravy poštovních zásilek: silniční, železniční a leteckou.
Od roku 2007 Česká pošta vydává také výpisy z katastru nemovitostí, živnostenského rejstříku a obchodního rejstříku. Poskytuje rovněž službu Registrovaná elektronická pošta, což je elektronická obdoba doporučených listovních zásilek, a prodává dálniční kupóny. Více informací o poštovních službách a tarifech naleznete zde.

Kromě České pošty existuje v České republice síť doručovatelských a kurýrních společností, které se snaží zabezpečit svým zákazníkům co nejrychlejší doručení zásilky. Využití kurýrní služby je vhodné zejména tehdy, je-li třeba zásilku dopravit bezodkladně. Kurýrní služby v České republice zajišťují přepravu jak listovních, tak kusových zásilek pro domácnosti, firmy, podnikatele a velké korporace v tuzemsku i po celé Evropě.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 19.05.2010
 
 
 

Související články

 
Justice, právní prostředí
 
 

Ochranné známky a označení v ČR

Ochranné známky v České republice upravuje zákon, a to zejména zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných...

 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Jak si založit bankovní účet – 1. díl

Pokud hodláte v České republice strávit delší čas a chcete zde legálně pracovat nebo studovat, určitě si...

 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 
 
Justice, právní prostředí
 
 

Podnikání bez živnostenského listu

V případě, že v České republice podnikající fyzická osoba soustavně vykonává živnost musí mít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…