HOMEPAGE

Podnikání
 
Jak to tu funguje
 
Podmínky k založení a vedení podnikání

 

Jak si založit bankovní účet – 1. díl

 
photo:  (sxc.hu )
 

Pokud hodláte v České republice strávit delší čas a chcete zde legálně pracovat nebo studovat, určitě si budete chtít založit bankovní účet. Jaké jsou základní podmínky pro založení účtu, jaký typ účtu si vybrat a mnoho dalších informací vám zprostředkujeme v tomto seriále. Tentokrát se zaměříme na základní informace – co je třeba splňovat při zakládání účtu a na co si dát pozor.

 

Základní podmínky a osobní účet

Základní podmínkou k založení vlastního účtu je věk 18 let, pokud se nejedná o specifické produkty. Příkladem mohou být studentské účty, které lze uzavírat už od 15 let, ale s podmínkou přítomnosti zákonného zástupce. V případě cizinců je nezbytnou podmínkou také potvrzení pobytu na území ČR.

Při zakládání účtu požadují banky předložit dva identifikační doklady. O jaké doklady jde konkrétně, banky specifikují samy. Obvykle to v případě občanů ČR bývá občanský průkaz + například rodný list, kartička zdravotního pojištění, cestovní pas, řidičský průkaz nebo identifikační zaměstnanecká karta.

U cizinců banky rozlišují, zda se jedná o cizince pocházejícího z Evropské unie, nebo ne. Cizinci z EU musí obvykle předložit identifikační doklad vydaný a platný v EU (ID karta země EU), případně cestovní pas, a jako druhý doklad obdobně jako u občana ČR např. rodný list, řidičský průkaz nebo průkaz o povolení k pobytu vydaný Ministerstvem vnitra ČR. U cizinců ze zemí mimo EU je jako hlavní doklad vyžadován cestovní pas, vedlejší doklady jsou obdobné jako u cizinců z EU. Banky vždy preferují doklady s fotografií.

Pokud jste student a chcete si založit zvýhodněný studentský účet, banka po vás bude navíc požadovat také potvrzení o studiu na území ČR.

Podnikatelský účet

Specifické podmínky panují při zakládání podnikatelského účtu. Pokud chcete založit účet jako právnická osoba, bude po vás banka požadovat standardní doklady, které byly zmíněny výše. Navíc je obvykle zapotřebí předložit doklad o založení společnosti, výpis z obchodního rejstříku v ČR nebo vydaný v jiném státě (odkud právnická osoba pochází). Pokud firma ještě nebyla zapsána v obchodním rejstříku, je třeba dodat zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu. Všechny doklady v cizím jazyce musí zájemce o účet nechat přeložit do češtiny, úředně ověřit a předložit při žádosti o založení účtu.

Než si vyberete banku a rozhodnete se založit si u ní účet, je důležité ověřit si, jaký rozsah služeb vám může nabídnout v rámci standardního vedení účtu. Každá banka v ČR má svoji infolinku, kde zodpoví jakékoli dotazy. Informace jsou většinou poskytované v několika jazycích, minimálně však v angličtině.

Většina bank v ČR si kromě poplatků za klasické vedení účtu strhává poplatky i za další služby. Proto byste se měli informovat, za co budete platit navíc anebo jak získat zvýhodněné služby bez poplatků apod.

Ve chvíli, kdy zakládáte účet, vám banka v souladu s bankovním kodexem musí podat standardní informace. Je to písemný přehled klíčových rysů poskytované služby a podrobnosti jejích smluvních podmínek včetně publikovaného sazebníku poplatků (všechny poplatky za výběr z různých bankomatů, všechny dodatečné poplatky, smluvní pokuty a úrok). Banka je povinna sdělit vám tyto informace na vyžádání i kdykoliv jindy.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 09.08.2011
 
 
 

Související články

 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Jak si založit bankovní účet – 1. díl

Pokud hodláte v České republice strávit delší čas a chcete zde legálně pracovat nebo studovat, určitě si...

 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Akciová společnost

Základní informace o právní formě podnikání Akciová společnost.

 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Jak založit společnost s ručním...

Základní kroky k založení společnosti s ručením omezeným.

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…