HOMEPAGE

Podnikání
 
Jak to tu funguje
 
Podmínky k založení a vedení podnikání

 

Jak si založit bankovní účet – 2. díl

 
photo:  (sxc.hu)
 

V prvním díle tohoto seriálu jsme se zaměřili na základní informace jak si založit účet. Tentokrát shrneme, jaké druhy účtů si v České republice můžete založit.

 

Většina bankovních účtů spadá do tří kategorií:

Základní bankovní účet – na konto můžete vkládat peníze, vybírat hotovost z bankomatu a platit pravidelné účty. U tohoto typu účtu nelze přečerpat více peněz, než které máte vložené.

Běžný účet – nejrozšířenější typ účtu v České republice. Stejně jako u základního typu bankovního účtu je možné i zde vkládat a vybírat hotovost, používat bankomat, provádět platební transakce apod. Navíc tento účet majiteli umožňuje používat k platbám v obchodech platební kartu. V případě, že budete mít v budoucnu zájem o úvěr, můžete jej na vyžádání získat k tomuto běžnému účtu.

Spořicí účet – tento typ účtu není standardně používán k běžným platebním transakcím. Je vytvořen ke spoření peněz. Banky tu poskytují vyšší úrok. Platební karta ani šekové knížky nejsou součástí těchto účtů. Z účtu lze vybírat hotovost, ale i výběr může být limitovaný nebo musí být předem u banky ohlášený. Vždy se informujte o konkrétních podmínkách v dané bance. Každá banka si stanovuje vlastní podmínky.

Podnikatelský účet

Dalším samostatným typem účtu jsou tzv. podnikatelské účty, které slouží k podnikání fyzických nebo právnických osob. K založení tohoto účtu je zapotřebí předložit doklady prokazující podnikání. Tím je živnostenský list, výpis z obchodního rejstříku nebo v případě svobodných povolání registrace u finančního úřadu. Banky poskytují několik typů těchto účtů. Většinou jsou odlišeny rozsahem poskytovaných služeb a také cenou, kterou za vedení účtu platíte.

Základním produktem je běžný podnikatelský účet, který neposkytuje speciální bonusy. Funguje stejně jako klasický běžný účet a poplatky za jednotlivé služby platíte individuálně. Oblíbeným účtem jsou tzv. paušální účty, které nabízí za fixní měsíční provozní cenu balíček služeb zdarma.

Při výběru podnikatelského účtu je důležité srovnat si výhody, které jednotlivé banky nabízejí, doplňkové služby bank, dostupnost poboček nebo rozsah elektronického bankovnictví.

V České republice je možné zakládat účty i v cizí měně. Nejčastějším typem účtů v cizí měně bývají běžné účty. Každá banka si sama stanovuje, v jakých měnách je ochotna založit účet a provádět platební operace. Nejlepší je tak obrátit se na infolinky jednotlivých bank, které poskytují informace standardně i v cizím jazyce.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 19.09.2011
 
 
 

Související články

 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Jak si založit bankovní účet – 1. díl

Pokud hodláte v České republice strávit delší čas a chcete zde legálně pracovat nebo studovat, určitě si...

 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Akciová společnost

Základní informace o právní formě podnikání Akciová společnost.

 
 
Podmínky k založení a vedení podnikání
 
 

Jak založit společnost s ručním...

Základní kroky k založení společnosti s ručením omezeným.

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…