HOMEPAGE

Podnikání
 
Výhody investování a podnikání

 

Česká republika láká zahraniční filmové produkce

 
photo:  (sxc.hu)
 

Česká republika je vyhledávaným místem pro zahraniční filmové produkce. Dlouholetá tradice filmového průmyslu, profesionalita českých produkčních týmů a unikátnost lokací dlouhodobě přispívá k vyhlášené pověsti České republiky jako kvalitní filmové destinace.

 
Natáčely se zde tak slavné filmy, jako je například oscarový historický snímek českého rodáka a režiséra Miloše Formana Amadeus (1984), úspěšný akční film s Tomem Cruisem v hlavní roli Mission: Impossible (1996), film Česká spojka (Bad Company, 2002) s Anthonym Hopkinsem, mysteriózní horor Z pekla (From Hell) s Johnnym Deppem či nejnovější ze série filmů o Jamesi Bondovi Casino Royale (2006).

Česká filmová infrastruktura i štáby jsou na vysoké úrovni a těší se velmi dobrému jménu. Zejména v posledních dvaceti letech došlo k jejich výraznému rozvoji. Z filmařského hlediska může Česká republika nabídnout producentům takřka vše. Zavedená studia jako Barrandov Studios nebo novější Prague Studios poskytují produkci profesionální a pohodlné zázemí. Filmařská tradice, jež je součástí historie země, dala vyrůst pracovníkům v oblasti stavby a zařizování dekorací, kteří jsou díky své kvalifikaci schopni pracovat rychle a na vysoké úrovni. K dispozici je dostatečné množství schopných a zkušených štábů, kteří bez problémů zajistí nerušené natáčení i několika velkých produkcí v ČR najednou. Od roku 2004 funguje v rámci České filmové komory kancelář Film Commission, která poskytuje servis příchozím zahraničním filmovým produkcím a propaguje Českou republiku jako atraktivní lokalitu k natáčení.

V rámci podpory přílivu zahraničních filmařů a investic do České republiky schválila vláda ČR program dotovaný Evropskou komisí od června 2010 – Program podpory filmového průmyslu. Program je součástí Koncepce české kinematografie a filmového průmyslu na léta 2010–2016. Cílem investičních pobídek je podpora domácí filmové produkce a přilákání produkce zahraniční stejně jako zvýšení konkurenceschopnosti českého filmového průmyslu v evropském i světovém měřítku. Program zaručuje filmovým produkcím až 20 procent uznatelných nákladů.

Zavedení investičních pobídek přináší České republice už první pozitivní výsledky. Díky programu podpory se do Česka opět vrací zahraniční filmové štáby. Příkladem je natáčení velkého indického filmu Rockstar, jež se uskutečnilo v loňském roce v Praze a na dalších místech v České republice, nebo zájem renomované dánské produkční společnosti Zentropa, jejíž štáb přijel do České republiky v březnu 2011 natáčet historický velkofilm Royal Affair (Královská záležitost) s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli.

Bližší informace o programu naleznete zde.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 08.07.2011
 
 
 

Související články

 
Výhody investování a podnikání
 
 

Třetina šéfů českých firem jsou...

Ve vedení významných podniků sídlících na území České republiky je třetina cizinců. Zatímco v roce 2000...

 
 
Výhody investování a podnikání
 
 

Česká republika láká zahraniční...

Česká republika je vyhledávaným místem pro zahraniční filmové produkce. Dlouholetá tradice filmového...

 
 
Informace o státních pobídkách
 
 

Projekt CzechAccelerator

CzechAccelerator je projektem agentury CzechInvest...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…