HOMEPAGE

Turistika
 
Doprava

 

Doprava

 
photo:  ()
 

Dopravní síť v České republice je velmi hustá. V rámci Evropské unie drží Česká republika dokonce primát v hustotě železniční sítě, která činí 120 km na tisíc kilometrů čtverečních území. Kromě vlaku lze pro cestování v České republice využít také mnoho dalších typů dopravy - osobní automobil, autobus, tramvaj, trolejbus, letadlo, kolo, anebo třeba loď.

 

Chcete vědět, jak se pohodlně a rychle dostat do České republiky z místa, které právě opouštíte letadlem, automobilem, autobusem nebo vlakem? Je to snadné a množností je opravdu mnoho!

Nejoblíbenějším a nejvyužívanějším typem dopravy je samozřejmě doprava silniční . Patří mezi nejflexibilnější a umožňuje spojení v hranicích měst, v rámci celé České republiky, ale také snadné spojení s dalšími metropolemi Evropy. Rozvoj silniční dopravy spočívá hlavně ve výstavbě dálnic, které se Česká republika intenzivně věnuje.

Jak již bylo řečeno dříve, železniční doprava je hustá a tím pádem také poměrně flexibilní a dostupná. Po železnici je realizována jak přeprava cestujících, tak přeprava nákladů (včetně těch rozměrných nebo nebezpečných). Rozvíjena je také železniční doprava příměstská, která například v okolí Prahy tvoří integrovaný systém.

Letecká doprava je zejména pro malou rozlohu státu realizována spíše jako mezinárodní. Využívána je však také pro rychlou dopravu po území, a to z veřejných mezinárodních letišť nebo více než šedesátky veřejných letišť vnitrostátních.

Lodní doprava slouží zejména pro přepravu objemných nebo těžko skladných nákladů. Pro tzv. velkou plavbu je možno využívat největší toky Labe, Vltavy a Berounky o délce přes 300 kilometrů. Doprava po vodě je velmi ekonomická a umožňuje napojení na velké evropské přístavy.

S městskou hromadnou dopravou se setkáte ve všech větších městech České republiky. Je uskutečňována prostřednictvím pravidelných linek autobusů, trolejbusů a tramvají, pouze v Praze navíc prostřednictvím tří vzájemně provázaných linek metra. Veškeré jízdní řády městské hromadné dopravy jsou zpravidla k dispozici prostřednictvím internetu anebo mobilního telefonu.

Další informace

CZeCOT - turistický server České republiky: www.czecot.com

 
 
Autor:
 
Přidáno: 07.02.2010
 
 
 

Související články

 
Auto
 
 

Parkování a parkovací systémy ve...

Nárůst motorových vozidel ve městech způsobuje stále větší komplikace v dopravě, zejména při hledání...

 
 
Doprava
 
 

Pražské přívozy

Praha měla na řece Vltavě přívozy odedávna. Jejich hlavní funkcí bylo propojit konce pěších nebo vozových...

 
 
Infrastruktura
 
 

Silnice a dálnice v České republice –...

Kategorie českých dálnic a silnic upravuje Zákon o pozemních komunikacích neboli silniční zákon, který...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní letiště v hlavním městě České republiky změnilo svůj název. Od 5. října 2012 se jmenuje...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…