HOMEPAGE

Turistika
 
Doprava

 

Pražská integrovaná doprava

 
photo:  ()
 

Pražská integrovaná doprava je velmi flexibilním a spolehlivým nástrojem všech Pražanů při cestě do zaměstnání i za zábavou. Cestující mohou využívat nejen husté sítě autobusů a tramvají, ale také v Čechách ojedinělého typu dopravy – metra.

 

Pražskou hromadnou dopravu provozuje Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Metro

Pražské metro zahájilo svou činnost 9. května 1974 mezi nejstaršími stanicemi Florenc a Kačerov. Dnes je metro provozováno na 53 stanicích a ročně přepraví 458 miliónů cestujících .

Celková délka tratí metra činí 54 kilometrů . Proto je metro ideální na zdolávání delších vzdáleností, zároveň není jeho provoz negativně ovlivněn vzrůstající automobilovou dopravou.

Metro má tři trasy – „červenou“ trasu C (provozovanou mezi stanicemi Háje a Ládví), „žlutou“ trasu B (spojující stanice Černý Most a Zličín) a „zelenou“ trasu A (která přepravuje cestující z Dejvické na Skalku. Z každé trasy je samozřejmě možné přestoupit na jinou, a to na tzv. přestupních stanicích . Těmi jsou Florenc (trasy C a B), Můstek (trasy A a B) a Muzeum (trasy A a C).

Tramvaje

Pravidelná tramvajová doprava byla v Praze zavedena již roku 1875 , tehdy jako koněspřežná (tažená koněm) spojující Karlín s nedostavěným Národním divadlem. První elektrická tramvaj začala cestující přepravovat v roce 1901 a po 4 letech koněspřežku zcela vytlačila.

Dnešní stav tramvajové dopravy umožňuje přepravu na 533 km tratí mezi 628 zastávkami . Každá z 26 denních a 9 nočních linek tramvají má svou vlastní trasu a umožňuje cestujícím pohodlný transport na požadované místo. Každoročně je tramvajemi přepraveno na 334 milionů cestujících .

Tramvaje kromě denního provozu zajišťují také provoz noční v době, kdy není možné přepravovat se metrem.

Autobusy

7. března 1908 se uskutečnilo první pravidelné autobusové spojení v Praze mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem, avšak pro technické obtíže byla brzy zastavena. Znovu se linky rozjely až v roce 1925, zpočátku však pouze v okrajových částech města, kde dopravovaly cestující na tramvajové linky.

Kdybychom sečetli délku tras, již musejí všechny autobusy ujet mezi svými konečnými zastávkami, dostali bychom se na neuvěřitelných 2 197,7 kilometru! Autobusových linek je 180 plus 16 nočních , které stavějí na celkem 2 510 zastávkách po celém území hlavního města.

Ročně se autobusy přepraví na 337 milionů cestujících .

Autobusy společně s tramvajemi zajišťují kromě denního provozu také provoz noční v době, kdy není možné přepravovat se metrem.

Příměstská doprava

Kromě výše uvedených typů městské hromadné dopravy je do systému Pražské integrované dopravy zapojena i doprava příměstská obsluhující přilehlé obce a okrajové oblasti Prahy. Tato doprava je provozována autobusovými linkami 300 a 400 a dále po železnici ve vlacích 2. třídy osobních a spěšných vlaků a vybraných rychlíků.

Některé z těchto linek již operují ve vyšších tarifních pásmech (1 - 5), pro něž platí vyšší cena v závislosti na konkrétní vzdálenosti a využitém pásmu.

celostátním informačním systému o jízdních řádech.
 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 29.12.2009
 
 
 

Související články

 
Auto
 
 

Parkování a parkovací systémy ve...

Nárůst motorových vozidel ve městech způsobuje stále větší komplikace v dopravě, zejména při hledání...

 
 
Doprava
 
 

Pražské přívozy

Praha měla na řece Vltavě přívozy odedávna. Jejich hlavní funkcí bylo propojit konce pěších nebo vozových...

 
 
Infrastruktura
 
 

Silnice a dálnice v České republice –...

Kategorie českých dálnic a silnic upravuje Zákon o pozemních komunikacích neboli silniční zákon, který...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní letiště v hlavním městě České republiky změnilo svůj název. Od 5. října 2012 se jmenuje...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…