HOMEPAGE

Turistika
 
Jak to tu funguje
 
Komunikace

 

Digitální vysílání

 
photo:  ()
 

V oblasti televizního a rozhlasového vysílání se v České republice, podobně jako v jiných zemích, připravuje postupný přechod na digitální zemské vysílání (DVB-T a T-DAB). Přináší kvalitnější obraz i zvuk, naprosté většině diváků zlepšuje příjem signálu a umožňuje přenos většího počtu televizních, ale také rozhlasových kanálů.

 
Přednosti digitálního přenosu už oceňují stovky miliónů lidí prakticky v celé Evropské unii, Americe a dalších zemích. Nyní je k dispozci i široké divácké veřejnosti v  České republice.zpravodajský kanál ČT24sportovní ČT4 Sport

Hlavní výhody digitálního vysílání
  • kvalitnější obraz a zvuk
  • lepší příjem signálu
  • více TV kanálů
  • doplňkové služby

Jak přijímat digitální televizi?

Zatímco barevný obraz dokázaly – byť černobíle – zpracovat i monochromatické televizory, s digitálním vysíláním si neporadí. Ve formě rádiového signálu jsou totiž přenášena data, která se teprve v obraz musí proměnit, a o to se postará digitální tuner . Ten může být nedílnou součástí televizoru nebo se prodává jako samostatné zařízení, tzv. set top box . Díky němu mohou diváci i na televizi s analogovým tunerem sledovat digitální vysílání.

Kromě zemského digitálního vysílání (označovaného zkratkou DVB-T) je ale možné přijímat digitální televizní vysílání také ze satelitu (DVB-S) nebo v rámci kabelové televize (DVB-C) – pokud operátor danou technologii využívá.

Nově se objevuje ještě vysílání pro mobilní zařízení (DVB-H). Protože v České republice zhruba 80 procent obyvatel sleduje televizi vysílanou prostřednictvím sítě zemských rádiových vysílačů, je kladen důraz právě na tento způsob distribuce televizního signálu.


Analogové vysílání se stane historií

Aby mohlo výhod digitálního vysílání využívat co nejvíce lidí, domluvily se členské země Evropské unie na tom, že analogové vysílání nejpozději do konce roku 2012 uvolní prostor právě digitálnímu způsobu vysílání. Oba systémy totiž vysílají ve stejných pásmech, neboť jiná kmitočtová pásma nejsou dostupná.

DVB-T přineslo první nové programy

Česká republika po několikaletém testovacím provozu letos zahájila regulérní vysílání prvního digitálního multiplexu v letošním roce . Jeho příjemci mohou sledovat televizní programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport a TV Nova. Další rozvoj digitálního vysílání závisí na uvolňování pásem postupným vypínáním starých analogových televizních vysílačů. To je třeba velmi dobře koordinovat tak, aby všichni diváci měli možnost se vybavit na příjem digitálního vysílání.

Nejpozději na konci roku 2012 (ale velmi pravděpodobně už o několik let dříve) však analogové vysílání skončí a stane se navždy historií. Namísto současných čtyř televizních programů budou mít diváci v té době k dispozici zhruba 10-15 televizních kanálů.

Koncepce rozvoje digitálního vysílání

Aby byl přechod k modernímu způsobu distribuce televizního signálu co nejjednodušší, připravují  Ministerstvo kultury s Českým telekomunikačním úřademKoncepci rozvoje digitálního televizního vysílání v České republice . Ta už byla podrobena veřejnému připomínkovému řízení. Formuluje úlohu státu a správních úřadů při vytváření podmínek v procesu přechodu.
 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 29.12.2009
 
 
 

Související články

 
Komunikace
 
 

Rady na cestu

V jakém časovém pásmu Česká republika leží, jaké vás zde čeká počasí, kdy jsou svátky a v obchodech je...

 
 
Komunikace
 
 

Mobilní operátoři a komunikace

V České republice poskytují mobilní telefonní služby čtyři mobilní operátoři: Telefónica O2, T-Mobile...

 
 
Komunikace
 
 

Digitální vysílání

V oblasti televizního a rozhlasového vysílání se v České republice, podobně jako v jiných zemích...

 
 
Jak to tu funguje
 
 

Internetové, poštovní a...

Nejen pro návštěvníky cizí země, ale i pro místní obyvatele je nejdůležitějším kanálem komunikace s...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…