HOMEPAGE

Turistika
 
Jak to tu funguje
 
Komunikace

 

Mobilní operátoři a komunikace

 
photo:  (sxc.hu)
 

V České republice poskytují mobilní telefonní služby čtyři mobilní operátoři: Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone a U:fon. Cena hovoru se počítá za provolané minuty a je u každého operátora jiná. Volání v rámci telefonních čísel vedených u jednoho operátora je výhodnější než do ostatních mobilních sítí. Operátoři také nabízí zvýhodněné balíčky služeb s paušálními cenami za měsíc, ale i takzvané předplacené karty pro zákazníky, kteří se nechtějí vázat.

 

Telefónica O2 Czech Republic, a.s.

je součástí nadnárodní telekomunikační skupiny Telefónica se sídlem ve Španělsku. Na českém trhu působí od roku 2006 a vznikla sloučením společnosti provozující pevné telefonní linky Český Telecom a společnosti nabízející mobilní služby Eurotel Praha. Proto také Telefónica O2 provozuje v České republice jak síť pevných telefonních linek, tak i síť pro mobilní telefony. Je největší telekomunikační společností v ČR a v současnosti provozuje téměř osm milionů mobilních a pevných linek.
Telefónica O2 nabízí pro své zákazníky velké množství nejrůznějších služeb. Kromě telefonních služeb podporuje například datovou síť CDMA a síť UMTS, která umožňuje přenos dat, hlasu, obrazu a videa. Firma je i předním poskytovatelem ICT služeb v zemi. Dále poskytuje vysokorychlostní ADSL i mobilní internet a služby Telefónica O2 TV, tedy možnost sledovat české i zahraniční televizní kanály v HD kvalitě pomocí pevné linky – není třeba instalace satelitu.
Více informací naleznete zde.

T-Mobile

je druhý největší operátor v ČR. Patří do skupiny operátorů provozujících služby pro mobilní telefonní sítě v mnoha státech Evropy. Vlastníkem T-Mobile je německý Deutsche Telekom, který na český trh vstoupil převzetím operátora Paegas a přejmenoval společnost na T-Mobile.
V nabídce mobilního operátora je nejen provozování mobilních hlasových služeb, ale také bezdrátového internetu. Pro své stálé zákazníky přináší T-Mobile řadu nejrůznějších zvýhodnění. Nabízí rovněž pevné telefonní linky.
Více informací naleznete zde.

Vodafone

je druhým největším provozovatelem mobilních služeb na světě – působí ve více než 28 zemích světa. Čeští zákazníci mohou služeb mobilního operátora Vodafone využívat od roku 2006, kdy vstoupil na český trh tím, že koupil českého operátora Oskar. Vodafone nabízí kromě velkého množství výhodných tarifů také internet, paušální i předplacenou službu. To znamená, že pokud se zákazník nechce operátorovi „upsat“, má možnost zvolit některou z předplacených služeb, tzv. předplacenek. Tyto služby jsou nejčastěji využívány studenty, lidmi bez pravidelných příjmů či důchodci, kteří telefonují pouze příležitostně.
Více informací naleznete zde.

U:fon

patří mezi nejmladší telefonní mobilní operátory v České republice. Své služby začal provozovat v květnu 2007. Provozovatelem nejnovějšího mobilního operátora v ČR je společnost MobilKom, a.s., kterou vlastní skupina Penta Investments. U:fon stejně jako konkurenční operátoři nabízí svým zákazníkům různé výhody a akce. A protože hlavním tahounem nových operátorů na trhu jsou nejčastěji nízké ceny, patří mezi trumfy společnosti U:fon především možnost volání zdarma ve vlastní síti a levné, rychlé a kvalitní připojení k internetu.
Více informací naleznete zde.

Telefonní předvolby

  • Telefónica O2 Czech Republic (původní předvolby: 601, 602, 606, 607, 72)
  • T-Mobile (původní předvolby: 603, 604, 605, 73)
  • Vodafone (původní předvolby: 608, 77)
  • U:fon (předvolba: 79)
Pozn.: Po 15. lednu 2006, kdy byla zavedena přenositelnost mobilních čísel, už tyto předvolby nemusí platit. Mobilní operátoři ale nabízejí několik možností jak zjistit, k jaké síti dané číslo patří.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 27.04.2010
 
 
 

Související články

 
Komunikace
 
 

Rady na cestu

V jakém časovém pásmu Česká republika leží, jaké vás zde čeká počasí, kdy jsou svátky a v obchodech je...

 
 
Komunikace
 
 

Mobilní operátoři a komunikace

V České republice poskytují mobilní telefonní služby čtyři mobilní operátoři: Telefónica O2, T-Mobile...

 
 
Komunikace
 
 

Digitální vysílání

V oblasti televizního a rozhlasového vysílání se v České republice, podobně jako v jiných zemích...

 
 
Jak to tu funguje
 
 

Internetové, poštovní a...

Nejen pro návštěvníky cizí země, ale i pro místní obyvatele je nejdůležitějším kanálem komunikace s...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…